• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Hlavní mýtus o populárním nápoji byl rozptýlen

    5-10-2020 Sputnik CZ 55 243 slov zprávy
     

    Podle názoru výživové poradkyně Claudie Brassescové mírná konzumace tohoto nápoje pozitivní vliv na organismus. Mezi prospěšné vlastnosti kávy podle ní patří: zlepšení citlivosti na inzulín, zvýšení ochranného účinku proti kardiovaskulárním chorobám a hypertenzi, snížení rizika vzniku jaterní cirhózy a některých druhů rakoviny, jako je například rakovina jater a prostaty.



    Odbornice na výživu nicméně zdůraznila, že „užitečnost“ kávy nezávisí na jejím množství, ale především na druhu, protože ne všechna zrna mohou mít na organismus pozitivní vliv. Doporučila věnovat pozornost při výběru kávy druhu, stupni pražení a mletí.


    Jaká je nejlepší?


    Jako nejzdravější druh uvedla Arabiku a také upozornila, že mletá káva, na rozdíl od kávy prodávané v zrnech, může obsahovat přísady „neznámého původu“. Podle ní však může být mletá káva také vysoce kvalitní - musíte však věnovat pozornost pražení a upřednostňovat přírodní, ne míchanou.



    Brassescová také uvedla, že neexistuje jednotné „doporučené“ množství nápoje: pro každého člověka se musí počítat individuálně, v závislosti na řadě faktorů. K nim patří osobní snášenlivost kofeinu, emoční stav, kvalita spánku a také existence stresu. Podle jejích slov lze za nejoptimálnější považovat konzumaci 100-400 miligramů kofeinu denně. Připomněla, že tato látka se nachází také v nápojích jako je čaj, maté nebo horká čokoláda.

    Její slova podpořil další výživový poradce Aitor Sanchez. Podle jeho názoru neškodí organismu samotná káva, ale to, s čím ji člověk pije.



    „Nejškodlivější věcí v kávě jsou sušenky, cukr a pečivo, s nimiž ji pijeme,“ shrnul.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑