• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Urazil svou zemi: bulharský expert okomentoval amerického diplomata, který zkritizoval projekt jaderné elektrárny Belene

    5-10-2020 Sputnik CZ 76 503 slov zprávy
     

    Minulý týden americký diplomat prohlásil, že projekt plynovodu TurkStream je ve skutečnosti ruský nástroj vlivu, zatímco technologie využitá při stavbě jaderné elektrárny Belene je zastaralá a nevyužívá ji ani Rusko při stavbě elektráren u sebe doma.



    „Za prvé, chci říci, že tento pán je politickou osobou a jednalo se o zjevné politické prohlášení. Rád bych se podíval na jeho poradce, kteří ho zásobili informacemi, s nimiž musel oficiálně vystoupit, neboť ho tímto způsobem zkompromitovali,“ 


    uvedl v televizi bTV Mančev, předseda Bulatomu, což je nevládní organizace, která zahrnuje univerzity, neziskovky a jejich experty v oblasti energetiky.


    Předseda Bulatomu připomněl, že potenciálním investorem může být i americká společnost General Electric, která dříve o projekt projevila zájem.



    „Země, které chtějí koupit Belene, jsou země, které stavějí a rozvíjejí atomovou energetiku. A on jedním svým prohlášením urazil pět zemí včetně té své – USA. General Electric se neobjevila náhodou, Framatome (z Francie, pozn. red.) se neobjevil náhodou a ani Rosatom, CNNC (China National Nuclear Corporation z Číny, pozn. red.) či Korea Hydro & Nuclear Power z Jižní Koreje. Všechny tyto společnosti jsou zcela obeznámeny s atomovými technologiemi. Chtěly by přitom koupit ‚zastaralou technologii‘?“ pozastavil se expert.




    Podle Mančeva v jaderné elektrárně Belene, která se začala stavět v 90. letech, nejdříve byly instalovány reaktory A-92. Od té doby byly zmodernizovány na generaci 3+ v souladu s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

    „Chtěl bych jen připomenout, že jejich (jaderný reaktor – pozn.) AP 1000, který stále vychvalují po celém světě, začal být projektován v roce 1986, zatímco Belene v roce 1992. (...) Je to jeden z nejlepších projektů, který úspěšně absolvoval i zátěžový test mezinárodní agentury po havárii Fukušimy,“ prohlásil.



    Bulharsko se opět ocitá v „bitvě velkých“ a jako menší země „dostává facky,“ řekl Mančev v rámci komentáře k otázce energetické závislosti na Rusku.



    „To se nám stalo podruhé. Před pouhými osmi lety cestovala paní Clintonová po Bulharsku a 20 dní poté jsme projekt Belene zastavili,“ prohlásil expert.



    V únoru 2012 navštívila Hillary Clintonová Sofii jako ministryně zahraničí USA. Měsíc po její návštěvě Bulharsko oznámilo zastavení realizace jaderné elektrárny Belene.



    V roce 2016 zveřejnila Wikileaks korespondenci mezi Clintonovou a jejím zástupcem Richardem Morningstarem ze dne 28. března 2012, v níž Morningstar hovoří o svém rozhovoru s tehdejším ministrem zahraničí Nikolajem Mladenovem.



    „Chtěl jsem vás informovat, že mi před časem zavolal (ministr Nikolaj) Mladenov a řekl, že Bulharsko oznámilo své rozhodnutí zrušit projekt Belene s Ruskem,“ bylo uvedeno v dopise.
    Samotný Mladenov v komentáři k úniku připomněl, že jednoduše informoval o rozhodnutí, které již bylo oznámeno, a ruská strana byla o rozhodnutí informována 26. března.



    Upozorňujeme však, že náměstek Clintonové Jacob Sullivan, který dopis také obdržel, odpověděl: „Dobrá práce“.


    Výstavba Belene byla zahájena v 80. letech a zmrazena v roce 1990. V roce 2004 byl projekt obnoven a znovu zmrazen v roce 2012. V roce 2017 získala Sofia dva reaktory od ruského Atomstrojexportu, které si objednala na základě smlouvy z roku 2008. V roce 2018 Bulharsko oznámilo návrat k projektu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑