Připomeňme, že Petr Dvořák je členem výkonného výboru unie, který čítá 11 osob, již od roku 2014. Během svých tří uplynulých mandátů se však generální ředitel ČT staral především o oblast sportu a sportovních práv.
„Prožíváme mimořádný rok, v němž se naplno ukazuje význam a klíčová role veřejnoprávních médií. Nejen u nás, v České republice, se potvrdilo, že jsou hlavním a nejdůvěryhodnějším zdrojem informací pro své občany, že se umí rychle adaptovat na nesnadné podmínky a v krizi, jako je tato, pomáhat divákům, kteří to potřebují,“ nechal se slyšet Dvořák.
Ředitel ČT si také myslí, že média v dnešní doběstojí před množstvím výzev, které je možné z velké části řešit pouze na celoevropské úrovni. „Nejedná se přitom jen o současnou pandemii, ale o dlouhodobé ekonomické změny, stabilní způsoby financování, transformaci diváckých návyků, technologický rozvoj i nadnárodní konkurenty. Jsem velmi rád, že se mohu nyní připojit k EBU jako její viceprezident a posilovat a hájit roli veřejnoprávních médií v Evropě,“ dodal.
To, že byl na post zvolen právě Dvořák, pozitivně hodnotí také prezident EBU a bývalý ředitel britské BBC Tony Hall.
„Jsem rád, že byl naším novým viceprezidentem zvolen Petr Dvořák. Ve Výkonné radě EBU působil už tři funkční období, ve kterých projevil silnou oddanost hodnotám veřejnoprávních médií. Vždy jsem si cenil jeho detailního přehledu o tom, co zajímá diváky ve střední a jihovýchodní Evropě. My všichni, kdo se věnujeme médiím veřejné služby, jsme rádi, že ho uvidíme v této nové roli,“ uvedl Hall.
Za zmínku stojí i to, že kromě Dvořáka má ČT ve vrcholných orgánech EBU ještě další dva zástupce. Mezi ně patří Vladimír Drbohlav, vedoucí zahraničních sportovních operací, ve sportovní komisi a Davida Břinčila, ředitele divize Finance, ve finanční komisi.
EVU představuje evropské sdružení převážně veřejnoprávních, ale i komerčních rozhlasových a televizních stanic. Tato přední světová aliance veřejnoprávních médií byla založena 12. února 1950 a sídlí v Ženevě. Její základnu tvoří 116 členských organizací z 56 zemí Evropy a dalších 34 přidružených organizací v Asii, Africe, Austrálii a Oceánii a v Americe. Členské organizace provozují více než dva tisíce televizních, rozhlasových a online kanálů a služeb.
Navíc společně oslovuje více než jednu miliardu lidí po celém světě a vysílá ve více než 160 jazycích. Stejně tak unie zprostředkovává jednu z nejrozsáhlejších sítí na světě pro mezinárodní výměnu televizních příspěvků, založenou na satelitních a optických spojích.