• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Nedělali nic, ale stejně uspěli.” Hampl rozluštil, co stojí za volebním úspěchem Pirátů. Přistoupí na to i Okamura?

    5-10-2020 Sputnik CZ 104 381 slov zprávy
     

    Úspěšné výsledky Pirátské strany v uplynulých krajských volbách mají své jasné vysvětlení, myslí si český sociolog Petr Hampl. Připomeňme, že Piráti získali 12,03 % hlasů a tím pádem budou mít 91 zástupců v krajských zastupitelstvech. Před čtyřmi lety stranu Ivana Bartoše podpořilo pouze 1,74 % voličů.


    Důvodem tohoto prudkého nárůstu preferencí Pirátu je jejich prospěšná strategie, tvrdí český expert. Tu Hampl názorně srovnává se strategií SPD v čele s Tomiem Okamurou, jehož strana měla v minulých parlamentních volbách skoro stejné procento hlasů jako Piráti. Jak podotýká Hampl, SPD celou tu dobu kladlo důraz na aktivní práci v Poslanecké sněmovně, i když spousta jejich návrhů nebyla schválena většinou v parlamentu, přitom o značné části z nich čeští občané ani nevěděli. Na rozdíl od SPD se Piráti prací ve Sněmovně moc neobtěžují, místo toho ale aktivně budují síť organizací na nižší úrovni.



    „Piráti nedělají v parlamentě nic (kromě těžby bitcoinů), ale zaměřili se na budování sítě členů a příznivců. Tomu věnovali energii, tomu věnovali peníze. V každém větším městě dnes funguje pirátské centrum, v každém i menším městě pirátská skupinka,” odhaluje podstatu úspěchu Pirátů Hampl.




    Důležitým prvkem jejich strategie je také spolupráce s neziskovými organizacemi a různými neformálními skupinami, které podle Hampla mohou občas mít dokonce i extremistický ráz. Důsledkem souhrnu těchto aktivit je to, že nyní Pirátská strana má třikrát tolik zastupitelů, jak má třeba SPD. Hampl nepodceňuje ani roli mainstreamových médií, ta však podle něj zdaleka nejsou jediným, co přispělo k současným výsledkům.



    „Zdá se, že v poslední době si to v SPD nejasně uvědomují. Ale je otázka, jestli dost zřetelně a jestli se rozhoupají ke změně strategie včas,” uzavřel expert.




    Propad pravice


    Dříve se Petr Hampl pokusil zanalyzovat příčinu neúspěchu pravicových sil v posledních volbách. Podle něj v současné době pravicová politika nemá dostatečnou podporu či popularitu ve společnosti. Uvedl dva možné důvody, jedním z nich je to, že místní obyvatelstvo není schopné pochopit či ocenit dlouhodobé výhody principů volného trhu, minimálního zasahování státu do ekonomiky a podpory podnikatelské aktivity. Druhým možným důvodem podle něj může být diskreditace tohoto myšlenkového směru v Česku v posledních desetiletích.



    „Nedokázal přinést ani svobodu, ani růst životní úrovně ani co jiného. Čímž není vyloučeno, že se za pár let neobjeví nějaká vylepšená verze, která lidi zase osloví,” nevylučuje český expert.     



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑