• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci vidí v rybách potenciál k léčbě slepoty u lidí

    5-10-2020 Sputnik CZ 54 318 slov zprávy
     

    Dánio pruhované (Danio rerio; Hamilton, 1822) je sladkovodní kaprovitá, paprskoploutvá ryba pocházející z Pákistánu, Indie, Bangladéše, Nepálu a Barmy. Jedná se o drobnou rybku, která je oblíbená mezi akvaristy, a zároveň jde o významný modelový organismus v genetice a molekulární biologii.



    Dánio je také prokazatelně podobná modelům savců a lidem, a to v testování toxicity. Rovněž cyklus spánku této ryby je podobný tomu savčímu. 

    Jedním z nejčastějších příčin slepoty je poškození buněk v sítnici, což je tkáň v zadní části oka citlivá na světlo. Tyto ryby však dokáží opravit zrakový nerv, vysílající životně důležité informace do mozku, jen za pouhý týden.


    Tento druh ryb také sdílí asi 70 procent svých genů s lidmi. A protože je jejich tělo během vývoje téměř transparentní, mohou vědci pozorovat jejich vnitřní orgány.


    Americký výzkum ukázal, že snížení chemické látky v mozku ryb povzbudilo buňky do akce.



    Profesor James Patton pak uvedl: „Tyto buňky pak migrují k poškozené sítnici a diferencují se na to, co je potřeba k opravě.“



    Vědci proto doufají, že jednoho dne budou pacienti v péči svého lékaře zkrátka schopni vypěstovat si novou sítnici, stejně jako to umí dánio pruhované.


    Nový způsob, jak zabíjet rakovinné buňky


    Američtí vědci z vědecko-výzkumného ústavu Sanford Burnham Prebys objevili nový způsob boje proti rakovinným buňkám, oznámil MedicalXpress.


    Odborníci zjistili, že blokování mechanismu výstavby komplexů jaderných pór, který odpovídá za tranzit materiálů do jádra buňky a z něj, zpomaluje růst nádoru a ponechává zdravé buňky nepoškozené.


    Výzkumníci ověřili tuto hypotézu na myších, jimž transplantovali lidské nádorové buňky, které nemohou formovat jaderné póry. V důsledku toho se u všech hlodavců značně zpomalil růst nádorů.



    „Ukázali jsme, že neschopnost zformovat kanály jaderných pór je pro rychle rostoucí rakovinové buňky ničivá, ale podle všeho nijak neovlivňuje zdravé buňky, které prostě zastavují svůj růst, a pak se obnovují,“ podotkl jeden z autorů studie Stephen Sakuma.



    Vědci podotýkají, že tento objev může posloužit ke vzniku nového přístupu k léčbě agresivních nebo metastatických forem rakoviny.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑