• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Baku prohlásili, že ostřelování z Arménie rozšiřuje bojovou zónu

    4-10-2020 Sputnik CZ 60 355 slov zprávy
     

    „Zahájení palby z arménského území na to ázerbájdžánské má zjevně provokativní charakter a rozšiřuje prostor


    bojových aktivit,“ prohlásil generálplukovník Gasanov.

    Mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stěpanjanová popřela ostřelování Ázerbájdžánu z území Arménie.



    „Ministerstvo obrany Arménie oficiálně sděluje, že z území Republiky Arménie směrem na  Ázerbájdžán žádná palba neprobíhá,“ napsala Stěpanjanová na Facebooku.




    Mluvčí karabašského prezidenta Vagram Pogosjan již dříve sdělil, že v neděli bylo v reakci na ostřelování Stěpanakertu zlikvidováno vojenské letiště v ázerbájdžánském městě Gjandža. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany však popřelo informace o zničení vojenského letiště. V důsledku ostřelovaní byli zraněni civilisté, a také byla narušena civilní infrastruktura a historické budovy, uvádí v resortu.


    Konflikt v Náhorním Karabachu



    Ministerstvo obrany Ázerbájdžánu 27. září prohlásilo, že Ozbrojené síly Arménie ostřelovaly obce na linii dotyku v Karabachu a že došlo k obětem na životech mezi civilisty a vojáky. Podle prohlášení Ministerstva obrany Arménie byl Náhorní Karabach „vystaven leteckým a raketovým útokům“. V Jerevanu prohlásili, že Baku „zahájil ofenzívu“ v karabašském směru. V neuznané Republice Arcach oznámili, že byly z děl byly ostřelovány obce v Náhorním Karabachu, mj. i metropole Stěpanakert. Úřady místní obyvatele vyzvaly, aby se ukryli, a později v Náhorním Karabachu vyhlásily stanné právo a mobilizaci.

    Stanné právo a všeobecnou mobilizaci vyhlásila také Arménie. Bývalý náměstek ministra spravedlnosti Arménie a bývalý ombudsman Náhorního Karabachu Ruben Melikjan v rozhovoru pro Sputnik prohlásil, že všeobecná mobilizace byla v Arménii vyhlášena poprvé. Prezident Ázerbájdžánu schválil vyhlášení stanného práva v řadě měst a regionů země, a zákaz vycházení v zemi, vyhlásil také částečnou mobilizaci.


    Řada států, včetně Ruska a Francie, vyzvala strany k zastavení palby a obnovení jednání. Turecko uvedlo, že Ázerbajdžánu poskytne jakoukoliv požadovanou podporu v souvislosti s dalším vyostřením situace v Náhorním Karabachu.



    Konflikt v Náhorním Karabachu začal v únoru 1988, kdy autonomní oblast Náhorní Karabach oznámila odtržení od Ázerbájdžánské SSR. V důsledku ozbrojené konfrontace v letech 1992–1994 ztratil Ázerbájdžán kontrolu nad Náhorním Karabachem a sedmi sousedními regiony. Od roku 1992 probíhají jednání o mírovém urovnání konfliktu v rámci minské skupiny OBSE v čele se třemi spolupředsedy – Ruskem, USA a Francií.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑