• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nigéria: Za znásilnenie kastrácia, za zneužitie dieťaťa trest smrti

    1-10-2020 Zem & Vek 54 846 slov zprávy
     



    Protest proti znásilneniam v nigérijskom Lagose (11. júna 2020) Zdroj: BBC


    Zákonodarcovia v nigérijskom štáte Kaduna schválili chirurgickú kastráciu ako trest za znásilnenie. Guvernér, nigérijského štátu Kaduna, Nasir Ahmad el-Rufai podpísal zákon, ktorý stanovuje tvrdé tresty za znásilnenie. Za vynútenie pohlavného styku podstúpia muži chirurgickú kastráciu a každý, kto znásilní dieťa mladšie ako 14 rokov, dostane trest smrti. „Vyžadujeme drastické tresty, ktoré pomôžu chrániť deti pred závažným zločinom,“ povedal guvernér Nasir Ahmad el-Rufa. Počas obdobia pandémie koronavírusu v Nigérii výrazne stúpol počet znásilnení, informoval o novom zákone denník The Washington Post. Trestu sa nevyhnú ani nigérijské ženy, ktorým v prípade znásilnenia dieťaťa mladšieho ako 14 rokov odstránia vajcovody. Nový zákon tiež predlžuje maximálnu dĺžku odňatia slobody. Osoby usvedčené zo znásilnenia dospelého skôr mohli dostať trest v maximálnej dĺžke 21 rokov odňatia slobody, po podpísaní zákona môžu byť násilníci poslaní do väzenia až na doživotie. K tvrdšiemu zaobchádzanie s násilníkmi vyzvali skupiny žien. Nový zákon schválený v Kadune sa tak stal najprísnejším trestom za znásilnenie v Nigérijskej federatívnej republike, najľudnatejšej africkej krajine.




    Stigma často bráni obetiam v hlásení prípadu znásilnenia v Nigérii a počet úspešných trestných stíhaní je nízky. Podľa Národnej agentúry pre zákaz obchodovania s ľuďmi (Naptip), ktorá má zoznam sexuálnych delikventov, bolo od roku 2015, keď bol zavedený nový zákon, obvinených asi 40 podozrivých zo znásilnenia v krajine s asi 200 miliónmi ľudí. Nový zákon rozšíril rozsah, v ktorom môžu byť v Nigérii trestané sexuálne trestné činy, a odstránil dvojmesačnú čakaciu lehotu, kým sa prípady stali oprávnené na súdne konanie. Šéfka agentúry Julie Okah-Donli pre BBC uviedla, keďže dôkazné bremeno bolo na obžalobe, dokazovanie prípadov znásilnenia bolo „dosť zdĺhavé a technické“.



    „Odradí to násilníkov“



    K prudkému nárastu prípadov znásilnení došlo počas nedávneho blokovania kvôli koronavírusu. V júli sa verejnosť búrila po vražde 22-ročnej študentky univerzity, ktorá bola podľa jej rodiny, brutálne znásilnená a zabitá na smrť. Bol to jeden z niekoľkých šokujúcich prípadov za týždeň, ktorý viedol k pouličným protestom, online petícii podpísanej tisíckami ľudí a hashtagu na Twitteri #WeAreTired .





    uwavera omozuwa



                                     Uwavera Omozuwa bola v júli znásilnená a zavraždená v meste Benin na juhu krajiny




    Mnoho Nigérijčanov požadovalo prísnejšie zákony, napríklad trest smrti. „Cítime, že nový zákon povedie k potlačeniu narastajúcich prípadov znásilnení v našom štáte,“ uviedol pre BBC zákonodarca Kaduna Shehu Yunusa. „Ak guvernér Kaduny podpíše tento do zákona, ďalší násilník chytený v Kadune by sa mohol stať prvou osobou, ktorá by bola kastrovaná podľa tohto nového zákona, “uviedol. Rodová aktivistka Dorothy Njemanzeová – bývalá obeť – návrh zákona privítala a uviedla, že by bola rada, keby bol prijatý aj v iných nigérijských štátoch. „Spätne, keby bol každý, kto ma znásilnil, podrobený tejto [chirurgickej kastrácii], boli by ušetrené ďalšie ženy, ktoré tiež mohli znásilniť,“ povedala. Chirurgická kastrácia sa vo svete veľmi nepraktizuje a na niekoľkých miestach, kde sa stále používa, sa považuje za kontroverznú. Nenachádza sa ani v pokynoch vypracovaných Medzinárodnou asociáciou pre liečbu sexuálnych delikventov (IATSO) a kritici tvrdia, že fyzické účinky sú nezvratné a môžu mať vážne fyzické a psychické následky.




    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroj: Nigeria’s Kaduna passes law to castrate child rapists, BBC news,11.9.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑