• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Český problém cikánů a nepřizpůsobivých v souvislostech

    30-9-2020 První Zprávy 50 1002 slov zprávy
     

    1. října 2020 - 07:20




    K tomu Tošovský dodává, že nejdůležitější pasáží knihy je upozornění na fenomén nepřizpůsobivosti.



    Tošovský zdůrazňuje, že autor knihy „Aktivisté a cikánský problém“ správně upozorňuje, že problémy s nepřizpůsobivými lidmi představují historický fenomén. Od konce 90. let má Tošovský smutné zkušenosti, že lidskoprávně hystericky orientované osoby se snaží dokázat, že dokonce i slovo nepřizpůsobivý je prý proti lidským právům.

    Důležitá pasáž



    Tošovský upozorňuje na důležitou pasáž knihy:
    „Termín „nepřizpůsobivý“ byl používán i za doby socialismu v klasickém smyslu pro osoby, které byly v konfliktu se zákonem. Např. v článku „Na svobodě“ (Respekt, 12. 9. 1990, strana 6, autor Jan Brabec) bylo uvedeno: „…(úřednice) mi pak ochotně půjčuje zažloutlé brožurky, které měly metodicky řídit práci národních výborů „při resocializaci společensky nepřizpůsobivých občanů propuštěných z výkonu trestu“. Pod pokyny z roku 1962…“



    Další ukázkou toho, jaký význam má termín „nepřizpůsobivý“ lze uvést citaci z článku „LID lavičkový a nádražní – Život bez domova na severu Čech“ (Rudé Právo, 2. 11. 1991):
    „Ve městě máme zhruba osm tisíc hlášených Romů. A asi šest tisíc nehlášených. Ti se dají zařadit do skupiny nepřizpůsobivých obyvatel. Romové sem migrují ze Slovenska, neoprávněně obsazují byty a přetěžují je. V celých čtvrtích, například Na Výspě nebo v Předlicích, stojí úplně zdemolované domy určené k asanaci. Romové je násilně obsazují, bydlí tam v nelidských podmínkách a dopouštějí se trestné činnosti.“



    Vedoucí odboru sociálních věcí ing. Slavomír Fišer začal od nejpalčivějšího problému. „Další se vracejí z výkonu trestu. Nicméně přes osmdesát procent bezdomovců tvoří právě Romové. K zmapování stavu však potřebujeme součinnost s městskou policií, která by v Ústí měla začít fungovat od listopadu.“



    Co ukázka naznačuje? Pokud je v článku uvedeno, že v Ústí nad Labem se pohybovalo v té době asi šest tisíc nehlášených cikánů či Romů, bylo také uvedeno: „Ti se dají zařadit do skupiny nepřizpůsobivých obyvatel.“



    Již tehdy bylo zřejmé, že v určité oblasti můžeme mnoho cikánů či Romů zařadit do skupiny nepřizpůsobivých obyvatel. Není to rasistický názor, ale zhodnocení chování.



    Jiný případ – článek: „O něco skeptičtěji vidí po několikaletých zkušenostech pomoc romské menšině nýřanský starosta Jiří Davídek. „Ve snaze řešit problémy vzájemného soužití a bydlení romských spoluobčanů jsme u nás před pěti roky založili takzvaný »romský výbor«. Záměr ale po půl roce skončil krachem. Důvodem byla vzájemná nesnášenlivost zejména mezi slušnými Romy a skupinou nepřizpůsobivých.“ („Recept na romské problémy: měřit všem stejným metrem“, Zemské noviny, 5. 11. 1997)



    Jde o příklady ukazující, že rovnítko mezi cikán a nepřizpůsobivý neexistuje, ale pro naivní aktivisty to naopak je jasné. Neuvědomují si, že v řadě problémových oblastí je větší koncentrace nepřizpůsobivých osob, které jsou zároveň cikány nebo Romy.





    Tošovský upozorňuje, že slovo „nepřizpůsobivý“ nebylo po roce 1989 dlouhou dobu nijak zajímavé. Objevilo se ve větší frekvenci s nějakou zvláštní hodnotou či signálem až kolem roku 2008. V ten rok proběhly protesty v Litvínově proti chování cikánů. V ten rok v médiích se objevilo toho slovo v nejméně 3000 případech. Od té doby se objevuje v textech stále více.



    V knize je o tomto tématu dále uvedeno:
    „….podívejme se na část jedné studie pojednávající o slovu „nepřizpůsobivý“: „…Původně se tato „nálepka“ začala užívat zejména v lokální politice proto, aby se neříkalo „Romové“... Představitelé městské či krajské samosprávy přece nesmějí být otevřeně rasističtí. Dnes toto sousloví, jak jsme již napsali v předchozí kapitole této práce, „působí v proslovech i psaných projevech jako jeden z argumentů … je pronášeno tak často, že už je nikdo nezpochybňuje a nikdo nediskutuje o vhodnosti/ případnosti jeho užití. Je obecně chápáno jako synonymum pro Romy a nedbá se na to, že, nepřizpůsobivými mohou být i příslušníci jiného etnika, jak ostatně sami uživatelé výrazu zdůrazňují.“ (Analýza způsobu zobrazování Romů v lokálních severočeských médiích, Multikulturní centrum Praha, z.s., kapitola 4.1.)



    Faktem je, že aktivisté označovali za rasistu každého, kdo poukázal na fakt, že nějaká situace se zkomplikovala kvůli cikánům nebo Romům.



    Ačkoliv se nepřizpůsobivě či kriminálním způsobem skutečně cikán (cikáni) chovají, když se řekne, že šlo o nepřizpůsobivého člověka, lidskoprávní aktivisté nemají důvod kvičet. Proto, aby se lidskoprávní šmoulové nažrali, a politická mravopočestnost nebyla narušena, začalo se používat plošně slovo nepřizpůsobivý.



    Přitom slovo „nepřizpůsobivý“ není zástupné, protože popisované osoby způsobující nesnáze jsou nepřizpůsobivé a zároveň patří mezi cikány či Romy.



    Správně viděl situaci Karel Holomek: V článku „Jak mají společně žít Češi a Romové? Diskutujte“ (aktualne.cz, 14. 12. 2008) je zajímavá pasáž, ve které se vyjadřuje předseda nevládní organizace Společenství Romů na Moravě Karel Holomek na svém blogu. Reagoval na situaci na litvínovském sídlišti Janov, kde proběhly střety mezi policií a extremisty část místního obyvatelstva podpořila. „… Lidé pak svoji zášť obracejí vůči Romům, jako viníkům, protože zneužívají sociální dávky a parazitují tak na těch, kteří pracují a platí daně. Měli by však svoji zlobu obrátit proti těm, kteří nesou větší díl viny. Proč poslancům, senátorům a členům vlády, kteří nesou odpovědnost za legislativu, která toto vše umožňuje. Romové, ale i jiní sociálně slabí, se chovají „přizpůsobivě“. Jistě, chovají se nemravně, ale v rámci zákona. Tohle vadí!,“ píše Holomek.





    Nepřizpůsobiví nebo predátoři?



    O tom, že nepřizpůsobiví jsou vlastně až moc přizpůsobiví, se dočteme též třeba v článku „Bytové domy ničí lidé bez kompetence žít ve svobodné společnosti“ (faei.cz, 24. 9. 2018) Jindřich Kolomazník položil Martinu Hanákovi ze Svazu českých a moravských bytových družstev otázku, kdo jsou sociálně nepřizpůsobivé osoby, které nepracují a demolují domy?



    Hanák uvedl: „V našich materiálech jsme takto se chovající osoby označovali jako „nepřizpůsobivé“. Od úřadu ochránkyně práv, ombudsmanky (tehdy byla ve funkci ještě podivínka Šabatová – pozn.), jsme ale dostali varování, že používání termínu nepřizpůsobiví zavdává možné podezření ze spáchání trestného činu hanobení rasy a etnika. To je pak těžké. Ombudsmanka používá termín „lidé bez kompetencí k bydlení“. Já si myslím, že jsou osoby bez kompetencí k pobytu ve svobodné společnosti.



    Jejich chování totiž nesouvisí jen s bydlením. A vlastně opravdu ani termín „nepřizpůsobiví“ není výstižný, protože oni jsou té situaci přizpůsobeni dokonale. Využijí všech možností podpory, které využít mohou. My jsme vlastně ti nepřizpůsobiví, protože se na to koukáme, a nevíme, co máme s nimi dělat.“



    (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑