• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pět let na bojišti. Proč Rusko zvítězilo v Sýrii

    30-9-2020 Sputnik CZ 95 871 slov zprávy
     

    Během několika měsíců aktivních bojových akcí se podařilo situaci radikálně změnit ve prospěch Asadovy armády. O tom, jak to bylo, se dozvíte z příspěvku Sputniku.


    Poslední naděje


    Do podzimu roku 2015 probíhala válka v Sýrii už čtyři roky. Větší část země obsadili bojovníci teroristických organizací Islámský stát*, Al Káida* a Fronta an-Nusrá*. Vládní vojska kontrolovala pouhých osm procent území Syrské arabské republiky. Prezident Bašár Asad byl nucen požádat o pomoc Rusko.


    Pro rozmístění ruských letadel a vrtulníků bylo zvoleno letiště nedaleko Latákie, kde byla v průběhu pouhých několika měsíců zřízena vojenská základna Hmímím. Bylo tam přesunuto asi padesát bitevních letounů, bombardérů, transportních a útočných vrtulníků. Později byla skupina rozšířena a stala se jednou z nejsilnějších v regionu.


    Jen v prvním měsíci kampaně vykonali ruští piloti asi 1 500 letů a zničili 1 600 objektů teroristů. Útočili v první řadě na cvičné tábory teroristů, velitelská stanoviště a skladiště zbraní a munice. Útočili také na naleziště ropy obsazená teroristy, na kolony cisteren, které odvážely vytěženou ropu do zahraničí.


    Bombardéry a bitevní letouny létaly v režimu nonstop, ve dne v noci. V listopadu roku 2015 stanovila letecká skupina rekord: 134 letů denně. A koncem roku 2015 se zapojily do operace strategické bombardéry Tu-160, Tu-95 a dálkové Tu-22M3. Strategické a dálkové bombardéry z velké výšky ničily živé síly, velitelská stanoviště a cvičné tábory teroristů v provinciích Idlib a Aleppo.



    Operací se účastnilo také vojenské námořnictvo. Poprvé byl nasazen do boje letadlový křižník Admiral Kuzněcov a malé raketové lodě střílely z Kaspického moře rakety s plochou dráhou letu Kalibr. Některé pozice teroristů byly zničeny pobřežními raketovými komplexy Bastion.

    Barbaři 20. století


    Po zapojení Ruska se situace v Sýrii změnila. Za podpory letectva bojovala vládní vojska mnohem úspěšněji. Jedna osada za druhou přecházela do rukou útočící vládní armády.


    Rusko pomohlo spojencům nejen ze vzduchu, ale i na zemi. V důsledku rozsáhlé společné operace byla osvobozena starověká Palmýra.


    Teroristé IS* vtrhli do města v květnu roku 2015. Zabili stovky vojáků a civilistů, pořádali ukázkové popravy a ničily architektonické památky – vyhodili do povětří světoznámý Vítězný oblouk s kolonádou, Baal-Šaminův chrám z 2. století, svatyni nejvyššího semitského boha Bela, vydrancovali národní muzeum a palmýrské pohřebiště.



    V polovině března 2016 syrská armáda za podpory letadel a vrtulníků Vzdušně-kosmických sil Ruska obsadila vyvýšeniny na přístupových cestách k Palmýře. Teroristé kladli zuřivý odpor, do konce měsíce však Asadova vojska dobyla zpět větší část města. 28. března náčelník Generálního štábu RF Valerij Gerasimov oznámil, že díky pomoci ruských pilotů a jednotek Sil pro speciální operace vzali vojáci syrské armády Palmýru pod svou úplnou kontrolu.

    Toto vítězství se pokládá za zlomový okamžik války. Město se nachází prakticky v centru země na křižovatce důležitých dopravních tepen. Po jeho osvobození zamířila syrská armáda k jiným opěrným bodům teroristů a ruští ženisté začali zneškodňovat četné miny a výbušné nálože, které ve městě nastražili teroristé.


    Teroristé zaminovali území o rozloze asi 200 hektarů v Palmýře a okolí. Jen v první den bylo nalezeno a zneškodněno 150 výbušných zařízení. Odborníci Mezinárodního protiminového střediska postupně zcela odminovali historickou část města a obytné čtvrti.


    V prosinci roku 2016 teroristé znovu obsadili Palmýru, nevydrželi ale dlouho – začátkem března roku 2017 syrská armáda za podpory ruských vojenských poradců a letectva definitivně vyhnala teroristy z města.


    Odešli po vítězství


    V zimě roku 2016 osvobodily jednotky syrské vládní armády Aleppo, následně Dajr-az-Zaur. Prezident Bašár Asad a ozbrojená opozice podepsali dohodu o příměří. Boje se ale nezastavily úplně, ale přemístily se na jih země, a úspěchy syrské armády napomohly zahájení série mezinárodních jednání o urovnání situace v Sýrii.


    O rok později 11. prosince roku 2017 dal prezident Ruska Vladimir Putin rozkaz ukončit operace Vzdušně-kosmických sil a stáhnout z této země útočnou leteckou skupinu. Na stálém základě zůstala v Sýrii letecká základna Hmímím a středisko materiálně technického zabezpečení vojenského námořnictva v Tartúsu. Do konce roku 2018 opustila Sýrii větší část kontingentu Ozbrojených sil Ruska. V současné době tam pracují jen vojenští poradci, bojovníci Sil pro speciální operace, odborníci Střediska pro usmíření znepřátelených stran a jednotky vojenské policie.



    Vládní vojska vzala znovu pod svou kontrolu skoro celé území. Zbytky zločineckých útvarů jsou obklíčeny na severozápadě – v provincii Idlib, odkud teroristé periodicky podnikají své útoky.

    Úspěch ruské kampaně uznali dokonce na Západě. Například američtí analytici nedávno Kongresu předložili zprávu, která potvrzuje, že bez pomoci Ruska by Asad teroristy nezdolal.


    Sýrie se postupně vrací k mírovému životu: uprchlíci, kteří se vrátili, se ubytovávají, realizují se humanitární programy. Zničené průmyslové objekty se obnovují a budují se nové podniky.


    Operace v Sýrii celému světu ukázala možnosti nejnovějších ruských zbraní a je názorným příkladem efektivního použití bojového letectva a loďstva.  Bylo zničeno kolem 122 tisíc objektů teroristů a přes 133 tisíc bojovníků, osvobozeno bylo půl druhého tisíce osad. Letadla ruských vzdušně-kosmických sil vykonala celkem čtyřicet tisíc letů, lodě a ponorky Vojenského námořnictva RF uskutečnily skoro 200 bojových plaveb k syrským břehům.


    Syrská poušť se stala svérázným polygonem pro ověření vojenských technologií v bojových podmínkách a přípravu vojenského kontingentu. Sýrií prošlo 63 tisíc vojenských příslušníků, včetně 25 tisíců důstojníků a přes 400 generálů. Zkušenosti z řízení vojsk na bojišti získali všichni velitelé vojenských okruhů a armád, velitelé divizí, brigád a pluků.


    Odborníci vyzkoušeli v reálných bojových podmínkách 231 modelů modernizovaných a perspektivních zbraní – rakety s plochou dráhou letu mořské a vzdušné dislokace, vysoce přesné zbraně, letadla a vrtulníky, prostředky protivzdušné obrany a radioelektronického boje.


    *Teroristická organizace zakázaná v Rusku.



    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑