• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ázerbájdžán oznámil, že v Karabachu došlo ke zničení arménského protiletadlového raketového systému S-300

    30-9-2020 Sputnik CZ 34 283 slov zprávy
     

    „Včera během bojů na území Šušakendu v Chodžalinském rajónu byl deaktivován protiletadlový raketový systém nepřítele S-300,“ píše se ve zprávě.


    Ministerstvo dříve uvedlo, že arménský S-300, který pokrýval vzdušný prostor Jerevanu, z bojové služby vyřadili a přepravili k Náhornímu Karabachu.



    Dnes také tisková mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stěpaňanová uvedla, že nad Stěpanakertem byly v noci sestřeleny dva drony ázerbájdžánských ozbrojených sil.

    Včera informovalo také Ministerstvo obrany Arménie, že turecká stíhačka F-16 sestřelila Su-25 Vzdušných sil Arménie. K incidentu došlo ve vzdušném prostoru Arménie, pilot arménského letounu zemřel.


    Podle předběžných údajů byl útok proveden z ázerbájdžánského vzdušného prostoru. Tiskový mluvčí tureckého prezidenta informace o sestřelení arménského letounu vyvrátil, psala agentura Bloomberg.


    Arménské ministerstvo uvedlo, že turecká F-16 vzlétla z ázerbájdžásnkého letiště Gandža a útočila na obce a jednotky arménských ozbrojených sil nedaleko Vardenisu. Mluvčí uvedla, že turecký letoun se vzdálil 60 kilometrů do vnitrozemí Ázerbájdžánu.



    Vyostření konfliktu


    Situace na styčné linii v Náhorním Karabachu se v neděli 27. září ráno vyhrotila. Neuznaná republika uvedla, že ázerbájdžánská armáda zahájila střelbu směrem na její území, včetně hlavního města Stěpanakert. Došlo k obětem na životech mezi civilním obyvatelstvem.



    Baku a Jerevan se vzájemně obviňují ze zhoršení situace. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany tvrdí, že arménská strana zahájila ostřelování a ázerbájdžánské síly provádějí protiofenzivní operaci.

    Arménská armáda tvrdí, že Karabach byl vystaven leteckým a raketovým útokům ze strany Ázerbájdžánu. Arménské úřady zavedly v zemi stanné právo a vyhlásily všeobecnou mobilizaci. Totéž učinilo vedení neuznaného Náhorního Karabachu.


    Konflikt v Karabachu začal v únoru 1988, kdy autonomní oblast Náhorní Karabach oznámila odtržení od Ázerbájdžánské SSR. V důsledku ozbrojené konfrontace v letech 1992–1994 ztratil Ázerbájdžán kontrolu nad Náhorním Karabachem a sedmi sousedními regiony. Od roku 1992 probíhají jednání o mírovém urovnání konfliktu v rámci Minské skupiny OBSE v čele se třemi spolupředsedy - Ruskem, USA a Francií.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑