• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lékař prozradil, jak se dá snížit nebezpečí srdečních chorob

    29-9-2020 Sputnik CZ 34 397 slov zprávy
     

    Sdělil to vedoucí oddělení kardiochirurgie Národního lékařského výzkumného střediska chirurgie A. V. Višněvského Ministerstva zdravotnictví RF kardiovaskulární chirurg Vadim Popov.


    Dnes 29. září se připomíná Světový den srdce.



    „Kladné emoce jsou nesporně faktorem prevence kardiovaskulárních chorob. Protože stres je jednou z hlavních příčin jejich vývoje, je optimistická nálada velmi důležitá. Pomáhá překonat četné problémy dokonce i ve zdánlivě bezvýchodných situacích,“ řekl Popov v rozhovoru pro Sputnik.



    Upřesnil, že dobrotivému člověku „bolí srdce za jiné“, to je ale zároveň mechanismem zachování jeho duševního zdraví, protože je velkomyslnější a klidnější, odolnější vůči stresům.


    „Zároveň ale neexistuje přísná závislost, jako že dobrý člověk neonemocní a zlý onemocní. Dobrý může být nemocný a zůstat dobrým a agresivní může být zdráv a zůstávat i nadále zlým. Příliš mnoho faktorů v tom hrají svou roli. A přece duševní stav člověka přímo ovlivňuje jeho fyzický stav, stav jeho organismu a těla,“ vysvětlil Popov.


    Podle jeho slov může lidské srdce pracovat tolik, kolik bude třeba, nebudou-li z různých příčin porušeny mechanismy samoregulace. Srdce má samo o sobě mechanismus samoobnovy: buňky tohoto orgánu se neustále obnovují, aby se jeho funkce zachovávala, mechanismy stárnutí však tomu překážejí, dodal odborník.


    Co s jídelníčkem?


    Dříve dietoložka Fatma Baysal Yusufová se domnívá, že klíčem ke zdravému srdci je správná strava. V této souvislosti uvedla potraviny, které byste měli do vaší stravy určitě zahrnout. 



    Podle lékařky má česnek příznivý účinek na cévy a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Každý den doporučuje lékařka sníst jeden stroužek česneku, který si můžete i rozdrtit.


    Ryby a rybí olej zabraňuje vzniku krevních sraženin a omega-3  mastné kyseliny mají vysoké antioxidační účinky. Lékařka doporučila jíst ryby pečené na grilu nebo v páře.


    Vlašské ořechy a lískové ořechy jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a vitamín E, mají vysoké antioxidační vlastnosti, stejně jako hořčík a vlákninu. Doktorka doporučuje jíst šest až sedm jader lískových oříšků a dva nebo tři vlašské ořechy až třikrát týdně.


    Lněná semínka také snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Dietoložka doporučila jíst jednu polévkovou lžíci čerstvě mletých lněných semínek denně a přidávat je do takových jídel, jako je jogurt nebo polévka.


    Ovesné vločky, žito a celozrnná mouka mají příznivý vliv na zdraví díky vitamínům B a E. Můžete tak zvýšit příjem ovesných vloček, celozrnného, žitného a ječného chleba, bulguru.


    Zelený čaj zabraňuje vzniku kardiovaskulárních onemocnění v důsledku obsahu polyfenolů, které mají antioxidační vlastnosti. Lékařka tak doporučuje nahradit černý čaj a kávu tímto nápojem. Kromě toho můžete pít odvary šalvěje nebo heřmánku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑