• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Známe potraviny menia názvy a logá kvôli rasizmu

    29-9-2020 Zem & Vek 73 971 slov zprávy
     



    Zdroj: irozhlas

    Z obalov ryže Uncle Ben’s zmizne obrázok usmievavého prešedivelého černocha a tiež samotný výrobok zmení názov na Ben’s Original, informuje na svojich internetových stránkach britská BBC. Výrobca ryže, americký potravinársky koncern Mars Food, tieto zmeny prisľúbil už v júni, v súvislosti s celosvetovými protestami kvôli rasizmu a policajnej brutalite. Firma čelila kritike, že upevňuje rasovej stereotypy.


    Nové balenia ryže Ben’s Original majú prísť na trh budúci rok. Pôvodná značka Uncle Ben’s je v predaji od roku 1947 a po desiatky rokov bola najpredávanejšia v Spojených štátoch. V štátoch na juhu USA boli černosi a černošky oslovovaní „strýko“ (anglicky uncle) alebo „teta“ (anglicky aunt) miesto oficiálnejšieho a úctivejšieho „pán“ alebo „pani“. Ryža Uncle Ben’s vraj dostala meno po istom texaskom farmárovi, ktorého preslávili vysoko kvalitné, vypestované produkty. „Modelom“ pre zobrazenie na obale sa stal Frank Brown, vrchný v jednej luxusnej reštaurácii v Chicagu.


    Aj ďalší potravinársky gigant, firma PepsiCo, sa v dôsledku protestov po smrti černocha George Floyda pri zatýkaní belošským policajtom rozhodla, že zmení označenie svojho radu potravín predávaných pod značkou Aunt Jemima (Teta Jemima). Na sirupoch, zmesiach na výrobu palaciniek a ďalších výrobkoch s týmto označením je obrázok smejúcej sa černošky. Toto logo vzniklo pred 131 rokmi. Strýko Ben a teta Jemima budú čoskoro históriou, tvrdia americké korporácie stojace za značkami. Uvidí sa, ako dlho sa strýko Ben a teta Jemima budú ešte usmievať na spotrebiteľov z regálov. „Zatiaľ presne nevieme, ako budú zmeny vyzerať, a zatiaľ nemáme časový harmonogram, ale skúmame všetky možnosti,“ hovorí hovorkyňa spoločnosti Mars Inc. Marketingový expert Pascal Lauscher má riešenie: „Prečo nemôže byť strýko Ben iba beloch?“


    Politicky nesprávne názvy: sušienky a cukrovinky


    Nemecké spoločnosti sa tiež pokúšajú odvrátiť poškodenie svojich značiek. Skupina Bahlsen nedávno reagovala na obvinenia z rasizmu pre chrumkavé oblátky pokryté čokoládou, ktoré predávala pod názvom „Afrika“. „Tento produkt sme uviedli na trh pred 60 rokmi, vtedy problém rasizmu nebol súčasťou nášho myslenia,“ vysvetlil výrobca sušienok v marci 2020. „Aby sa zabránilo tomu, že náš produkt vyvolá asociácie spojené s rasizmom, pracujeme už na jeho premenovaní.“


    Logo cukrárenskej spoločnosti Stollwerck Sarotti Mohr, znázorňujúce čiernu postavu v turbane, bolo navrhnuté ešte v roku 1918. Po desaťročia jedna z najslávnejších nemeckých ochranných známok, nedávno zmizla. V roku 2004 bola postave „Sarotti Mohr“ zmenená tvár na zlatú.


    Logo Sarotti-Mohr (picture-alliance / dpa)


    Vo Švajčiarsku sa vedie polemika o sladkosti s čokoládovou polevou nazývanou „Mohrenkopf“ (hlava Maura). Jej vylúčením z regálov obchodov sa zaoberá vláda v Zürichu.



    Dornbirnský pivovar je tiež pravidelne podozrivý z rasizmu. Nielen kvôli názvu – bol to vlastne pán Josef Mohr, ktorý v roku 1784 založil hostinec „Zum Mohren“ s príslušným pivovarom. O 50 rokov neskôr prevzala spoločnosť rodina Huberovcov, ktorá si však ponechala názov – a tiež logo. A niektorým to prekáža. Jedným z nich je Simon Inou, novinár s africkými koreňmi. Z jeho pohľadu rozširuje Mohrenbrauerei svojim logom zobrazujúcim hlavu Afričana s vypúlenými perami a kučeravými vlasmi, rasistické stereotypy. V roku 2012 preto Inou pracoval s umelkyňou M. Niang na vývoji alternatívneho loga pre pivovar so sloganom „No Mohr“. Namiesto Maura má v budúcnosti zdobiť fľaše trpkého piva Vorarlberg baobab. Pivovar nechápe, ako môže byť Simon Inou urazený logom pivovaru: „Potom ho musím konfrontovať s viac ako 50 ľuďmi tmavej pleti, ktorí nám poslali fotografie seba s pivom a napísali, že by sme sa nemali dať,“ hovorí zástupca rodinnej firmy. Mohrenbrauerei zmenu loga vylučuje, nakoľko také zmeny firmám veľmi finančne škodia.


    Dnes sa aj Julius Meinl vyvaruje zobrazeniu Moora tmavej pleti. Spoločnosť vždy odmietala obvinenia z rasistického klišé, koniec koncov, figúrka mala na sebe fez, symbol vlády sultána, nebola slúžkou ani otrokom. Nakoniec však ustúpili a zmenili postavu Maura na monochromatickú siluetu.


    Kameň úrazu. Pre niekoho je to rasistické, pre iného iba logo. - © Mohrenbrauerei


    Hier in Vorarlberg hält es niemand für rassistisch" - Wiener Zeitung Online




    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:

    /1/ Americká rýže Uncle Ben’s mění kvůli rasismu název, irozhlas.cz, 24.9.2020


    /2/ Uncle Ben’s and Aunt Jemima logos: How Germany dealt with a similar problem, dw.com


    /3/ Mohrenkopf-Debatte wird Thema für den Regierungsrat, bluewin.ch, 15.6.2020


    /4/ „Hier in Vorarlberg hält es niemand für rassistisch“, Wiener Zeitung, 9.5.2014


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑