• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Orbán vyzývá místopředsedkyni Evropské komisi Jourovou k rezignaci. Vadí mu „opovržlivé“ výroky o Maďarsku

    29-9-2020 Sputnik CZ 51 368 slov zprávy
     

    Agentura Reuters se odvolává na Orbánův dopis předsedkyně Evropské komise Ursule von der Leyenové, ve kterém měl maďarský premiér reagovat na slova místopředsedkyně Věry Jourové o nemocné maďarské demokracii.


    Premiér Orbán politický systém prosazovaný svou vládou označuje za „neliberální demokracii“. Jourová v pátek poskytla rozhovor německému Der Spiegelu, ve kterém uvedla, že Orbán vytváří „nemocnou demokracii“.


    Rozhovor Jourové


    Nové vydání německého magazínu Der Spiegel přineslo minulý týden rozhovor s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou, v němž eurokomisařka vyslovila své obavy ohledně budoucnosti demokracie v Evropské unii. Principy právního státu jsou podle ní podkopávané, a to zejména ve východních zemích. EK je však odhodlaná to změnit, tvrdí Jourová.



    Místopředsedkyně EK uvedla, že s omezováním principů demokracie se můžeme nejčastěji setkat hlavně ve východních zemích, protože po pádu autoritářských režimů tam zůstává justice stále snadným cílem politiků. Nejviditelněji jsou tak podle Jourové ohýbány zásady právního státu v členských zemích jako je Maďarsko či Polsko, obzvlášť pokud jde o situaci v mediální sféře.


    „Stav prostředí sdělovacích prostředků v Maďarsku je alarmující,“ řekla Jourová. Poukázala tak na fakt, že velkou část médií kontroluje mediální nadace KESMA, která je blízká vládě tamního premiéra Viktora Orbána.


    Orbán však několikrát přiznával, že buduje tzv. neliberální demokracii. Interpretace ohledně toho, co je podstatou podobného uspořádání společnosti, může podle Jourové být výlučně jediná – Orbán podle ní vytváří „nemocnou demokracii“.



    „Obávám se, že lidé v Maďarsku by jednoho dne mohli zjistit, že jejich poslední volby byly poslední svobodné,“ uvedla.



    Jourová tvrdí, že úspěch Orbánovy strany Fidesz, jež v parlamentních volbách v roce 2018 obhájila ústavní většinu, nezpochybňuje.



    „Musí ale být jasno, že svou mocenskou pozici nemůže zabetonovat na věčné časy,“ uvedla.




    Co se však týče problému politického vlivu na tisk, nejsou podle Jourové Maďarsko a Polsko jedinými unijními členy, kde je nezávislost médií ohrožena.



    „Například na Maltě či ve Španělsku. Evropská komise se nyní bude muset o svobodu médií více starat,“ uvedla.



    EK se proto na začátku října chystá zveřejnit svou první výroční zprávu hodnotící dodržování principů právního státu ve všech unijních zemích. Prověrka by podle ní například měla ukončit spory s Maďarskem či Polskem kvůli jejich zákonům, které EK považuje za protiprávní.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑