• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bráníme svobodu slova u nás! V Česku vznikla iniciativa Stop cenzuře. Jak na ni reagovaly politické strany?

    25-9-2020 Sputnik CZ 59 703 slov zprávy
     

    Hned v úvodu Vachatová zmínila, že některé strany a hnutí svobodu slova hájí a brání, zatímco jiné to u nás nejen, že nedělají, ale kromě toho také lžou svým voličům a jednají v přímém rozporu s tím, co hlásají na svých stránkách a ve svých programech.


    V souvislosti s tím se zaměřila na novou iniciativu, která na našem území vznikla.



    „Nedávno vznikla iniciativa Stop cenzuře. Na její výzvu odpověděly kladně následující strany a hnutí: Trikolóra, ODS a ANO. Piráti, TOP 09, SPD, STAN, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM se nevyjádřily nebo se vyjádřily negativně,“ poznamenala.




    Dále politička uvedla, jaká byla reakce její strany na tři požadavky, které Stop cenzuře představilo. V první řadě byl zodpovězen požadavek číslo jedna, který se týkal toho, „aby zahájili veřejnou debatu s účastí široké veřejnosti o tom, jak zabránit omezování svobody projevu na sociálních sítích, které již začíná deformovat politickou soutěž a fungování demokratických procesů“.



    Na to Trikolóra reagovala slovy, že návrhy podporuje a dodala, že požaduje nejen, aby tu měly nadnárodní korporace jako Facebook, Google či Twitter zastoupení, a mohly tu danit, když už u nás získaly obrovský politický vliv, ale také chce, aby bylo možné je sankcionovat za porušování svobody slova, což se zatím neděje.

    „Tyto soukromé zahraniční společnosti mají nyní v naší zemi moc zcela beztrestně ovlivňovat politickou soutěž a my máme velké pochybnosti, že jednají v zájmu občanů České republiky. Naše ústavní právo na svobodu slova si musíme tvrdě bránit,“ dodává strana.



    Další požadavek se týkal toho, „aby bez zbytečného odkladu vytvořili parlamentní komisi se zastoupením všech stran v Poslanecké sněmovně a odborníků z oblasti práva, která by se zabývala případy občanů i právnických osob, jejichž účty byly blokovány a příspěvky smazány, aby tyto zkušenosti mohly být využity pro následný zákonodárný proces“. Reakce hnutí byla taková, že se touto věcí Trikolóra zabývá dlouhodobě, a uvedla, co v nejbližší době chystá.



    „Předseda Václav Klaus předložil v lednu 2019 ve sněmovně návrh zákona, který by provozovatelům globálních sítí znesnadňoval blokování lidí za jejich názory. Nyní připravujeme další návrhy legislativních změn, které by hájily naše ústavní právo. K tématu svobody slova pořádáme besedy, pravidelně publikujeme a spolupracujeme s osobnostmi z nejrůznějších oborů. Dlouhodobě upozorňujeme na negativní roli některých nevládních politických neziskových organizací při omezování svobody slova a v tomto směru chystáme návrhy, které by znesnadnily jejich působení v ČR,“ zněl výčet aktivit.




    Třetí požadavek pak zněl následovně: „Aby po globálních platformách žádali formou zákonné povinnosti ustanovení odpovědné osoby s působištěm v ČR a s přiměřenými rozhodovacími pravomocemi pro průběžné řešení případů, kde mohl být porušen zákon.“ Zde se iniciativa zajímala, kdo bude za poslance kontaktní osoba pro další komunikaci. Těmi Trikolóra zvolila Zuzanu Majerovou Zahradníkovou a Natálii Vachatovou, které petici podepsaly.



    Vachatová dále na své síti uvedla, že „trikolórská iniciativa a výstupy“ jsou ale výsledkem práce mnoha lidí.

    „Radek Suchý, Monika Čírtková a Tomáš Břicháček,“ zmínila některé a dodala: „Je to často nejtěžší část příběhu, která je zároveň ta nejdůležitější. Děláte dobrou věc, Vlastimil Veselý, Marian Kechlibar a Dan Vávra!“



    Stop cenzuře


    Na stránkách této iniciativy se uvádí, že dne 7. září byla zveřejněna petice proti omezování svobody slova na sociálních sítích s názvem Zastavme nové formy cenzury, kterou dosud podepsalo více než 10 tisíc lidí. Kromě toho se ale iniciativa obrátila také na poslance všech politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, a to se třemi požadavky.


    Podle iniciativy měly všechny strany možnost do 21. září zaslat svoje reakce na dané tři otázky. Jejich odpovědi v plném znění pak byly zveřejněny na stránkách, aby je mohli občané vzít do úvahy před krajskými volbami.



    „Jak vidíte, třetina stran projevila seriózní zájem se tématu věnovat ve spolupráci s námi, třetina zareagovala pouze formálně a třetina se neobtěžovala odpovědět vůbec. I to je obrázek současné politické scény a jejího vztahu ke svobodě slova. Ať si to každý občan přebere po svém a zařídí se podle toho za týden ve volbách,“ uvádí se na webu.



    V závěru se také podotýká, že tímto činnost iniciativy nekončí a i nadále bude prosazovat požadavky s nadějí, že se do diskuse zapojí v příštích týdnech i další strany. „Jsme si jisti, že minimálně některé poslance z jejich klubů téma zajímá,“ míní.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑