• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Rusko a Čína se podílejí v největší míře na ovlivňování veřejné správy,“ varoval senátory šéf čučkařů Koudelka

    25-9-2020 Sputnik CZ 51 425 slov zprávy
     

    Témata údajné ruské a čínské hrozby znovu přitahují pozornost českých státních úředníků. Tentokrát o údajném zásahu do vnitřních záležitostí Česka ze strany Moskvy a Pekingu v Senátu promluvil ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Podle slov dotyčného účelem ruských a čínských aktivit je snaha ovlivnit proces rozhodování týkající se velkých ekonomických projektů, a sice nákupu 5G sítí a dostavby jaderné elektrárny Dukovany.



    „Ředitel BIS Michal Koudelka dnes v Senátu varoval před snahou ovlivnit důležité státní úředníky před výběrem dodavatelů 5G technologií a dostavby jaderné elektrárny ze strany firem ze zemí působících proti ČR a jejich zpravodajských služeb,” uvádí se na Twitteru BIS.






    Šéf BIS je přesvědčen, že vliv Moskvy a Pekingu prolíná do regionální roviny, kde se zmíněné státy snaží rekrutovat místní politiky za účelem prosazování vlastních zájmů. Tito politici se podle něj mohou v budoucnu podílet na procesu rozhodování na celostátní úrovni, což představuje bezpečnostní riziko. „Rusko a Čína se podílejí v největší míře na ovlivňování veřejné správy,“ myslí si ředitel BIS.



    „Obce a kraje rozvíjejí vlastní zahraniční styky a aktivity. Není o nich jasný přehled, proto je těžké je varovat před riziky, kterým mohou čelit. Z krajské politiky se profilují politici, kteří stoupají do vyšší politiky. Ovlivňuje to tak do budoucna vysokou politiku,“ 


    prohlásil Koudelka.

    Kromě regionálních úředníků jsou terčem „verbování” také zaměstnanci akademické sféry, pokračuje ve svých předpokladech český zpravodajec. Podle jeho názoru akademičtí pracovníci totiž navazují zahraniční styky a tím pádem mohou přispět k komu, že citlivá informace se může dostat do rukou cizích služeb.



    Možné vyřazení Moskvy z tendru na dostavbu Dukovan


    Dříve řada českých opozičních politiků vyjadřovala své odmítavé stanovisko vůči účasti Ruska a Číny v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Výzvy vyřadit Rusko a Čínu z tohoto tendru zazněly hlasitěji poté, co byl ruský opoziční aktivista Alexej Navalnyj údajně otráven Novičokem. Jedním z těch, kdo jasně vymezil takovou pozici, se stal český politik a bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer.



    „Alexej Navalnyj otráven novičokem. Mezinárodní zákaz používat bojové otravné látky má Ruská federace prosadit i na svém vlastním území. A protože to nedokáže, stává se zemí bez pravidel. Dukovany a Nord Stream2 se staly mimořádně nebezpečnými projekty pro občany celé Evropy,” prohlásil Fischer na začátku letošního září.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑