• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci promluvili o tom, jaké nebezpečí představuje fruktóza pro náš mozek

    24-9-2020 Sputnik CZ 60 363 slov zprávy
     

    Vědci z Lékařského centra Anschutz Koloradské univerzity spolu s kolegy z Japonska a Mexika vytvořili hypotézu, že příčinou Alzheimerovy choroby může být nadměrná aktivace fruktózy produkované v mozku.



    Kromě toho odborníci vznik tohoto onemocnění, které je běžné ve vyspělých zemích, spojují s takzvaným západním stylem stravování, který vede k nadměrnému metabolismu fruktózy. To mimo jiné vysvětluje i fakt, proč se u obézních lidí a lidí s cukrovkou vyskytuje Alzheimerova choroba častěji.

    „Předpokládáme, že Alzheimerova choroba je moderní choroba způsobená změnami stravovacího stylu, při kterém fruktóza narušuje mozkový metabolismus a funkce neuronů,“ uvedl v tiskové zprávě Richard Johnson, hlavní autor studie a profesor.



    Autoři článku – neurologové, neurofyziologové a odborníci na metabolismus cukru, shromáždili údaje z mnoha studií, které potvrzují souvislost vysoké hladiny fruktózy v mozku s tímto onemocněním.


    Podle vědců je hlavním zdrojem fruktózy v mozku endogenní mozková syntéza. Když se zaměřuje na metabolismus fruktózy, produkce mitochondriální energie se zpomaluje, což pak nestačí k zachování funkčnosti a životaschopnosti neuronů.



    Podle jiného scénáře je progresivní ztráta mitochondriální energie důsledkem konstantního oxidačního stresu spojeného s hypometabolismem glukózy. Konečným výsledkem je pak nedostatek energie pro neurony, jejich dysfunkce a smrt.



    Zároveň autoři studie pohlíží na amyloidní plaky a neurofibrilární spleti, které jsou tradičně považovány za ústřední faktory způsobující Alzheimerovu chorobu, jako na důsledek, tedy součást zánětlivé reakce.

    „Tím, že poskytneme přesvědčivé důkazy o vztahu mezi fruktózou v mozku a Alzheimerovou chorobou, chceme inspirovat vědce k dalšímu zkoumání tohoto tématu,“ říká Johnson.



    Mimo to vědci doufají, že výsledky studie pomohou vytvořit nové metody prevence a léčby zaměřené na potlačení nitromozkového metabolismu fruktózy. Kromě toho autoři studie za svůj další cíl považují hledání inhibitorů enzymů, které se podílejí na produkci fruktózy v mozku.


    Připomeňme, že Alzheimerova choroba představuje neurodegenerativní onemocnění mozku, které se projevuje ztrátou nervových buněk v některých částech mozku. Jedná se o nejčastější typ demence a k prvním příznakům patří poruchy paměti, postupně se přidává poškození kognitivních a intelektuálních, ale i fyzických schopností. Onemocnění se projevuje například rychlým zapomínáním, opakováním stejných otázek, ztrácením předmětů a jejich odkládáním na nesprávná místa, pokřivením paměti, také problémy v oblasti jazykových schopností, problémy s orientací v prostoru, výkonnými funkcemi a chováním, jako je apatie, deprese, úzkost, vznětlivost či bludy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑