• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Komunista Ondráček kritizoval zprávu o extremismu a přišel na jednu zajímavou věc

    24-9-2020 Sputnik CZ 47 625 slov zprávy
     

    Ondráček při jednání výboru uvedl: „Po přečtení této zprávy se začnu stydět, že jsem bílý, heterosexuální člověk. Vnímám zprávu jako tendenční a přemýšlím, jestli samo ministerstvo vnitra nešíří předsudečnou nenávist.“



    Na jeho slova však reagoval předseda hnutí STAN a zpravodaj při projednávání zprávy ve výboru Vít Rakušan, který mu oponoval tím, že ve zprávě neobjevil nic o tom, že by se bílý heterosexuální člověk stával menšinou.

    „Nemyslím, že by tam bylo poukazováno na to, že nošení vlajky do společnosti nepatří,“ reagoval dál na slova Ondráčka, podle kterého se lidé začnou za chvíli stydět snad i za to, že nosí vlajku a že jsou vlastenci.



    Ondráček a status na Facebooku


    K celé věci se pak Ondráček dodatečně vyslovil ještě na sociální síti, kde sdílel informace z dnešního výboru pro bezpečnost.



    „1. Zpráva MV o předsudečné nenávisti. V rozpravě jsem řekl, že za chvíli se budeme stydět, že jsme běloši, jsme heterosexuální a jsme hrdými Čechy. Na můj návrh přerušeno do přítomnosti ředitele BIS, extremistů a někoho z Msp,“ podotkl.




    Jako další se politik za KSČM vyjádřil ke zbraňové legislativě. „Ve shodě všech členů jsme schválili pozměňováky, na kterých jsem také participoval. Ve Sněmovně to budeme jednat příští středu odpoledne,“ doplnil.


    V neposlední řadě se zaměřil na novelu zákona o HZS – paušály za dopravní nehody, o čemž se také dle jeho slov bude jednat ve středu odpoledne.


    Zpráva o extremismu za rok 2019



    Připomeňme, že vláda dne 13. července 2020 schválila Zprávu o projevech extremismu a předsudečné nenávisti na území České republiky v roce 2019, a to usnesením č. 730.

    Tento dokument, čítající 32 stran, je zpracováván každoročně a jeho zpracovatelem je Ministerstvo vnitra ČR. Podkladovými materiály tentokrát přispěli také zástupci zpravodajských služeb, Policie ČR a resortů státní správy, konkrétně spravedlnosti, obrany a Nejvyššího státního zastupitelství.


    V textu se pak například uvádí, že šíření nenávisti přestalo být doménou pouze tradičních extremistů, jelikož jej velice účinně doplnily populistické xenofobní skupiny, dezinformační média, méně výrazně pak domobranecké subjekty.



    „Bylo možné sledovat další polarizaci společnosti a další vyostřování animozit. Zejména ve virtuálním prostředí docházelo k nárůstu agresivity a vulgarity nenávistných sdělení. Terčem útoků a výhrůžek je stále širší spektrum společenských skupin. Tento trend reflektovaly i orgány činné v trestním řízení. Jsou registrována společenství, jejichž členové naprosto důvěřují dezinformačním médiím a odmítají jakékoli jiné informace. Tento stav nahrává možné radikalizaci jednotlivců i skupin,“ stojí v textu.




    Kromě toho prý existují důvodné obavy z přerůstání nepřátelství na internetu ve fyzické násilí. Stejně tak jsou stále častěji registrovány vzkazy určitých společenských skupin, že se jejich členové některými projevy nenávisti cítí intenzivně ohroženi.



    „Šíření nenávisti k jiným společenským skupinám přesně zapadá do scénářů vlivových operací jiných zemí namířených proti České republice,“ uvádí se.




    Připomeňme dále, že zpráva o extremismu za uplynulý rok kritizovala i některá „prokremelská dezinformační média“ či tradiční jízdu motorkářského klubu Noční vlci.

    Navíc se tato zpráva věnuje i dogmatickým komunistům, s jejichž názory se podle dokumentu vnitra ztotožňují i někteří jednotliví členové Komunistické strany Čech a Moravy.



    „Zaznamenány byly vazby některých dogmatických komunistů na proruské entity v České republice. Část z nich se opakovaně zúčastnila nejrůznějších vzpomínkových akcí v Rusku. Publikující jedinci psali tendenčně zaměřené články adorující Ruskou federaci a kritizovali vývoj na Ukrajině, zahraniční politiku USA a NATO. Někteří tak svým přístupem mohli podporovat vlivové akce Ruské federace,“ uvádí se ve zprávě.



    V souvislosti s tím zmiňme, že loni v květnu se premiér Andrej Babiš i ministr zahraničí Tomáš Petříček distancovali od Ondráčkovy cesty na území na východě Ukrajiny. Ondráček byl tehdy přijat představiteli samozvané Doněcké lidové republiky.


    V neposlední řadě uveďme, že projednávání této zprávy o extremismu za rok 2019 ve čtvrtek výbor pro bezpečnost přerušil.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑