• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čaputová se setkala se Zelenským: Slovensko je pro Ukrajinu vždy spojencem

    24-9-2020 Sputnik CZ 58 874 slov zprávy
     

    Prezidentka SR Zuzana Čaputová ve čtvrtek v Bratislavě podepsala s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským dvě dohody. Jedna z nich Ukrajině umožní využívání vzdušného prostoru Slovenské republiky na letišti v Užhorodu. Na společné tiskové konferenci Čaputová připomněla svou návštěvu Ukrajiny v září 2019.



    „Stejně jako tehdy i dnes jsme se shodli, že vztahy mezi Slovenskou republikou a Ukrajinou jsou tradičně velmi dobré a konstruktivní,“ uvedla. „Ukrajina je náš největší soused a ekonomická prosperita, kvalita demokracie a míru v této zemi je pro nás velkým zájmem," dodala.




    Podle Čaputové další konkrétní kroky zahrnují rozšíření přeshraniční spolupráce, zejména v oblasti přechodů hranic a dopravy zboží.


    Čaputová: Slovensko podporuje Ukrajinu na cestě do Evropské unie



    Slovensko podporuje svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, má zájem na dosažení míru v této zemi a vítá její úsilí o integraci do Evropské unie. Prezidentka republiky Čaputová to uvedla na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bratislavě.

    „Slovensko se zajímá o mír na Ukrajině,“ zdůraznila Čaputová. „Slovensko je pro Ukrajinu spojencem v otázce zachování její suverenity a územní celistvosti. Podporujeme Ukrajinu na cestě do


    Evropské unie.“

    EU by podle ní měla raději vyhlásit konkrétní podmínky pro Ukrajinu, které musí splňovat, aby mohla úspěšně zavést proces vstupu do unie. Na této cestě musí kyjevské orgány provést reformy například soudního systému, dodala Čaputová.



    Situace na Donbasu


    Na jednáních v Bratislavě Čaputová připomenula dlouhodobé příměří na Donbasu a to, že se Zelenskému podařilo zintenzivnit práci v normandském formátu. Podle slovenské vůdkyně je důležitou podmínkou pro urovnání konfliktu na Ukrajině rozvoj dialogu mezi Kyjevem a Moskvou.



    Zelenskyj zase uvedl, že strany věnovaly zvláštní pozornost situaci na Donbasu. Návrat míru na Ukrajinu, jak zdůraznil, je pro něj jednou z klíčových otázek.

    „V tomto směru jsme dosáhli významných úspěchů. Režim příměří v Donbasu trvá už dva měsíce. Je to nejdelší příměří od začátku války. Jsme Slovensku vděční za podporu naší suverenity a územní celistvosti,“ poznamenal prezident.



    Kyjevské úřady podle Zelenského důsledně hájí ukrajinské zájmy v Donbasu.



    „Je třeba vést dialog v rámci minského procesu, vést, aby byl (pozitivní pozn.) výsledek. Dialog je nutný k udržení lidských životů. Potřebujeme schůzky (v rámci


    minských dohod pozn.), které přinesou výsledky,“ řekl.


    Zelenskyj: Plynovod Nord Stream 2 by mohl ohrozit evropskou jednotu


    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj věří, že plynovod Nord Stream 2 by mohl představovat hrozbu pro jednotu Evropy.



    „Šlo (na jednáních se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou pozn.) o energetickou bezpečnost,“ řekl. „Jednalo se o Nord Stream 2, který by mohl ohrozit jednotu Evropy.“




    Reverzní dodávky modrého paliva ze Slovenska se podle Zelenského staly důležitou součástí energetické bezpečnosti v Evropě.

    „Děkujeme Slovensku za zajištění zpětných dodávek plynu na Ukrajinu,“ uvedl. Jak poznamenal prezident Ukrajiny, politický dialog mezi Ukrajinou a Slovenskem je aktivně rozvíjen a dynamicky se rozvíjí.



    Reakce na volby v Bělorusku


    Slovensko neuznává výsledky prezidentských voleb v Bělorusku z 9. srpna, ale uznává potřebu respektovat státní suverenitu této republiky. Čaputová to uvedla na společné tiskové konferenci v Bratislavě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.



    „Pokud jde o situaci v Bělorusku, já (osobně pozn.) ani Slovensko


    neuznáme výsledky prezidentských voleb,“ uvedla. „Je nutné (přesto pozn.) respektovat svrchovanost této země a není možné zasahovat do jejích (vnitřních pozn.) záležitostí zvenčí. Z toho vycházíme při hledání možností pomoci (běloruské opozici pozn.).“


    Čaputová informovala, že před několika dny telefonovala s bývalou kandidátkou na běloruskou prezidentku Světlanou Tichanovskou. Prezidentka Slovenska uvedla, že vyjadřuje podporu opozici.



    Zelenskyj zase řekl, že běloruské úřady by měly zajistit produktivní dialog s opozicí. „Moc, která není schopna vést dialog se svým lidem - takové moci neodolá,“ řekl prezident Ukrajiny.

    Prezident Zelenskyj má ve čtvrtek v Bratislavě absolvovat i setkání s předsedou Národní rady SR Borisem Kollárem a předsedou vlády ČR Igorem Matovičem.


    Spolupráce Ukrajiny a Slovenska v rámci ekonomického pásu Hedvábné stezky


    Memorandum o spolupráci v rámci ekonomického pásu Hedvábné stezky podepsali ve čtvrtek ministr infrastruktury Ukrajiny Vladyslav Kryklij a ministr dopravy a výstavby Slovenska Andrej Doležal. Informovala o tom tisková služba Ministerstva infrastruktury Ukrajiny. K podpisu dokumentu došlo během oficiální návštěvy prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského na Slovensku.



    „Ukrajina i Slovensko se velmi zajímají o rozvoj svého tranzitního potenciálu a zlepšení procesů organizace dodávek zboží v kontejnerech ze zemí EU do


    Číny a opačným směrem. Začátkem září jsme uskutečnili konzultace se slovenskou stranou, abychom zintenzivnili spolupráci při rozvoji Hedvábné stezky přes území Ukrajiny a Slovenska,“ uvádí tisková služba Ministerstva infrastruktury Ukrajiny.


    Podle tiskové služby podepsání memoranda pomůže „vytvořit podmínky pro další rozvoj multimodální dopravy mezi Asií a EU přes Ukrajinu a Slovensko“, jakož i „ zvýšení počtu podílu kontejnerových vlaků, které budou použity pro kombinované nákladní dopravy“.


    Dále je ve zprávě uvedeno, že to umožní „vytvořit příslušnou dvoustrannou pracovní skupinu a vytvořit základ pro jednání s čínskou stranou“ a vyvine „společný přístup k organizaci pohybu kontejnerových vlaků jezdících mezi Asií a EU přes Ukrajinu a Slovensko“.


    Kryklij také potvrdil svou připravenost zintenzivnit práci ukrajinské a slovenské strany na rozvoji logistických terminálů v ukrajinských městech Čop, Mukačevo a ve slovenských Košicích, které se mohou stát branou mezi Asií a Evropou, a navrhl společné hledání finančních zdrojů na realizaci projektu multimodálního logistického centra mezi Ukrajinou a Slovenskem na základě stávajícího terminálu v Čopu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑