• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Za vinníka druhej vlny označili Chorvátsko

    24-9-2020 Zem & Vek 41 769 slov zprávy
     



    Zdroj: Croatia

    The Wall Street Journal si našiel obetného baránka. Za vinníka druhej vlny koronavírusu označil perlu Jadranu. „Chorvátsko bolo jednou z mála európskych krajín, ktorým sa v máji podarilo znížiť počet nových prípadov na nulu. Teraz je príkladom, ako letný turizmus spustil druhú vlnu nákazy zasahujúcu väčšinu kontinentu,“ píše americký denník. „Pád z pozície idolu z plagátu na epicentrum nákazy prišiel po tom, čo sa vláda v obave z ekonomických dopadov rozhodla začiatkom leta otvoriť hranice a lákať zahraničných turistov, ktorí tvoria pilier chorvátskej ekonomiky. Potom, čo sa v krajine nakazili, odviezli si návštevníci vírus domov.“


    Podľa zdravotníkov spôsobilo cestovanie do Chorvátska a ďalších tradičných turistických destinácií nárast nakazených po celej Európe. Vo Francúzsku sú domáci turisti spájaní so šírením infekcie na južnom aj atlantickom pobreží. Španielsko zažíva rekordný nárast infikovaných v Madride a v letoviskách, kam prišlo veľké množstvo domácich i zahraničných turistov. Podľa odborníkov je opätovné šírenie covidu-19 hnané cestovným ruchom vo všetkých prázdninových letoviskách. „Úloha malého Chorvátska pri súčasnom šírení nákazy ukazuje, ako turistická sezóna zničila draho vykúpené víťazstvo Európy v bitke s koronavírusom.“


    Po zrušení uzatvorenia krajiny chorvátske úrady otvorili kluby a bary v populárnych destináciách na Jadrane, čím dokázali prilákať turistov. Chorvátski predstavitelia priznali, že otvorenie krajiny turistom pred sezónou bolo nevyhnutným rizikom, s ktorým sa počítalo. Druhou alternatívou bol podľa nich ekonomický kolaps. „Ľudia si nejako musia zarobiť na živobytie,“ povedal prezident Zoran Milanović v nedávnom televíznom rozhovore. „Možno, že to nakoniec nebude také zlé,“ dodal s odkazom na doteraz nízky počet úmrtí s covidom-19.


    Chorvátsko v roku 2019 hostilo 21 miliónov turistov. Do konca júla prišlo do krajiny 2,5 milióna návštevníkov, čo bolo o 40 až 50 percent menej oproti vlaňajšku. Španielsko v porovnaní s nimi zaznamenalo 75%-tný, Portugalsko 83%-tný a Turecko dokonca 86%-tný pokles návštevnosti.


    Nesmiernou výhodou Chorvátska bola s ohľadom na obmedzenú leteckú dopravu poloha krajiny, kam mohli turisti z mnohých štátov strednej Európy relatívne pohodlne dôjsť po súši. Nemecko, Rakúsko a Česko uvádzajú, že návrat epidémie je od polovice júla z časti zapríčinený práve dovolenkármi z Chorvátska. Podľa nemeckého Inštitútu Roberta Kocha tvorili na začiatku augusta navrátilci z krajiny Jadranu 12 percent zistených pozitívnych prípadov. Do Česka sa vrátilo takmer 100 000 turistov z Chorvátska. Počet „nakazených“ bol ale zanedbateľný.




    V samotnom Chorvátsku, ktoré má štyri milióny obyvateľov, bolo počas polroka evidovaných 15 000 pozitívnych a 257 úmrtí. Chorvátske úrady síce vydali smernice pre bary, reštaurácie a zábavné podniky zahŕňajúce nosenie rúšok, či dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti, išlo ale o odporúčania. Dvadsaťšesťročná Mirjam Hagmannová zo Švédska uviedla, že pri jej júlovom pobyte na ostrove Krk takmer nikto rúško nenosil. „Je to pochopiteľné: bolo horúco a nikto si rúško nechcel nasadzovať,“ povedala. „Všetko bolo ako pred pandémiou.“ Podľa profesora biológie Ivana Dikića z Goetheho univerzity vo Frankfurte nad Mohanom: „Bdelosť po počiatočnom úspechu poklesla, ľudia po prísnej uzávere dychtili chodiť von, cestovať a užívať si leto.“


    Ešteže našli vinníka, na ktorého môžu zviesť neexisujúcu druhú vlnu.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    /1/ Tourists in Croatia Help Feed Covid-19 Surge Across Europe, Wall Street Journal, 21.9.2020


    /2/ Co spustilo druhou vlnu epidemie covid-19 v Evropě? Prestižní list ukázal na viníka, Globe24.cz, 22.9.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.







    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑