• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dlhová pyramídová mašinéria bez konca. Zelená ekonomika dlhy znásobí

    23-9-2020 Zem & Vek 53 553 slov zprávy
     



    Zdroj: Shutterstock

    Podľa vyjadrenia šéfky ECB je budúce zotavenie eurozóny závisle len od budúceho vývoja pandémie a od  úspechu opatrení na jej obmedzenie. Nič však nie je isté a preto sa šéfka ECB zaviazala, že do konca budúceho roku napumpuje do ekonomiky eurozóny pre nás nepredstaviteľný 1,35 bilióna eur, za ktoré sa budú nakupovať dlhopisy. Tento menový stimul má jeden cieľ a síce zabrániť turbulenciám na finančnom trhu, ktorý držia pokope len lepidlá centrálnych bank, ktorými sú okrem spomínaných peňazí aj nulové a záporné úrokové sadzby. Aký je potom rozdiel, medzi splácaním dlhov len novými dlhmi a vyplácaním vysokých úrokov od nebankových inštitúcií, len novými vkladmi od ďalších vkladateľov? Nejedná sa tiež aj v tomto prípade o pyramídovú schému, na ktorú v minulosti už doplatili tisíce oklamaných investorov? Rozdiel bude v tom, že pokiaľ pri krachu nebankoviek o vklady prišli len oklamaní jednotlivci, zatiaľ splácať dlhy z fondu obnovy novými dlhmi budú všetci európski daňoví poplatníci, keďže ide o ich spoločný dlh.


    Najhoršie na všetkých dlhoch však je, že politici a bankári väčšinou hovoria len o záchrane pandémiou poznačenej ekonomiky, takmer nikto o budúcom raste globálnej ekonomiky, bez ktorého je splácanie dlhov nemožné. Pritom sa nejedná len o absolútnu výšku dlhu, ale aj o percentuálny pomer k HDP, čo pre nás všetkých vyzerá hrozivo. Dlhy bude treba raz splatiť, na infláciu sa totiž spoľahnúť nemôžeme, keďže ani doteraz avizovaný inflačný cieľ zo strany centrálnych bankárov na úrovni 2 percent sa neplní a terajšie dlhy by potrebovali aspoň 10 percentnú ročnú infláciu, ktorá však nebude nikdy. A to nás čaká ešte neplodná diskusia okolo zelenej ekonomiky, ktorá určite nezabezpečí rast životnej úrovne. Práve naopak všetko bude drahšie preto, že investície do zelenej ekonomiky budú predstavovať obrovské náklady. Znižovanie emisií, čo vraj zlepší životné prostredie si teda budeme musieť zaplatiť všetci, ale s návratnosťou investovaných a teda požičaných peňazí do zelenej ekonomiky si nebudeme vedieť poradiť asi nikdy.


    Autor je ekonóm.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.




    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑