• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    EÚ chce poskytnúť členským štátom 10 tisíc eur za každého migranta

    23-9-2020 Zem & Vek 63 843 slov zprávy
     



    Zdroj: Shutterstock

    Európska komisia predstavila návrh nového azylového a migračného systému, do ktorého by sa mali, podľa nej, solidárne zapojiť všetky štáty Európskej únie. Balíček, ktorým chce komisia nahradiť existujúce pravidlá, má urýchliť a zefektívniť návraty migrantov do miesta ich pôvodu.


    „Nie je otázkou, či by sa mali členské štáty solidárne zapojiť a prispievať, ale ako to urobia,“ vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, podľa ktorej je návrh novým začiatkom únijnej migračnej politiky. Návrh počíta so zavedením predbežných päťdňových previerok a najviac dvanásťtýždňovú procedúru na hraniciach, počas ktorej by malo byť o ďalšom osude žiadateľov rozhodnuté. Ak prijmú utečencov z preťažených krajín alebo ľudí zachránených na mori, dostanú na každého človeka príspevok 10-tisíc eur. Ak nebudú chcieť takých utečencov prijímať, môžu na svoje náklady zariadiť návrat tých, ktorí nemajú právo na azyl. Iba v prípade výnimočného preťaženia niektorej krajiny, by prišla na rad „povinná solidarita“. V jej rámci by EK mohla pripísať členskej krajine časť z počtu utečencov určeného na základe výkonu ekonomiky a veľkosti populácie.


    Rakúsky kancelár Sebastian Kurz varoval pred akýmkoľvek pokusom donútiť členské štáty EÚ prijať žiadateľov o azyl. „Lepšia ochrana vonkajších hraníc EÚ, spoločný boj proti prevádzačom, ale aj spoločná pomoc tam, kde je to potrebné – v krajinách, odkiaľ utečenci pochádzajú. To je cesta, ktorou sa musíme vydať,“ povedal rakúsky kancelár Kurz. Narážal na predchádzajúce snahy Európskej komisie zaviesť povinné kvóty na prerozdeľovanie migrantov v rámci Únie, čo mnohé krajiny východnej a strednej Európy odmietli. „Zistili sme, že distribúcia žiadateľov o azyl v Európe zlyhala a mnoho štátov to odmieta. Takto to nebude fungovať,“ uviedol 34-ročný konzervatívny kancelár.


    Eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová vyzvala členské štáty EÚ, aby prijali „záväzný“ systém solidarity v oblasti migrácie. Podľa nej však treba zohľadniť aj typ vhodnej pomoci pre členské krajiny v núdzi, nakoľko niektorí členovia Únie sú aj naďalej „nepriateľsky naladení“ voči prijímaniu žiadateľov o azyl. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová už v správe o stave Únie oznámila, že má v úmysle zrušiť kontroverzné dublinské nariadenie z roku 1990, podľa ktorého má spracovanie žiadostí o azyl na starosť prvá členská krajina EÚ, na územie ktorej migranti vstúpia. Dublinský systém umožňuje vrátenie migrantov do prvej krajiny vstupu do EÚ. Výsledkom dublinského nariadenia je, že krajiny ako Taliansko a Grécko, resp. ďalšie krajiny na vonkajšej hranici EÚ, sú preťažené počtom migrantov a nezvládajú zamedziť ich ďalšiemu presunu do iných krajín. Tieto krajiny, najviac vystavené migračným vlnám tvrdia, že tento systém nie je správny, lebo iba ich zemepisná poloha z nich vytvára „prvú líniu“ migračného tlaku. Kryštalizuje sa aliancia krajín, ktorej členmi sú Malta, Grécko, Taliansko a Cyprus, ktoré žiadajú, aby solidarita v novej migračnej politike bola rukolapná. Komisárka zodpovedná za politiku migrácie Ylva Johansson uviedla, že nová schéma bude uprednostňovať „povinnú solidaritu“. „Zrušíme dublinské nariadenie a nahradíme ho s novým systémom riadenia migrácie v EÚ,“ povedala von der Leyen europoslancom. Tento systém bude obsahovať „spoločné štruktúry pre azyl a repatriáciu“ a „nový silný mechanizmus pre solidaritu. Migrácia je otázka, o ktorej sme už dosť dlho diskutovali. Dosť sa od roku 2015 urobilo, ale stále veľa chýba,“ povedala von der Leyen. Jednoznačne sa postavila za to, aby záchrana ľudí na mori bola súčasťou európskej migračnej politiky. „Záchrana na mori je povinná, nie dobrovoľná,“ vyhlásila predsedníčka eurokomisie. Európska námorná misia Sofia medzi rokmi 2015 a začiatkom roka 2019 zachránila na mori, najmä smerujúcich do EÚ z Líbye, 45 tisíc ľudí.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Pramene:


    /1/ Dublinské nariadenie skončí. Kvóty môžu nahradiť repatriácie, Euractiv, 17.9.2020
    /2/ Kurz varoval pred pokusom donútiť členské štáty EÚ prijať azylantov, Konzervatívny web, 23.9.2020
    /3/ Přijetí uprchlíků bude možné nařídit. Musíte být solidární, říká šéfka EK, idnes.cz, 23.9.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑