• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Prívrženci slovanských tradícií zorganizovali výstup na nitriansky vrch Zobor 

    23-9-2020 Zem & Vek 65 833 slov zprávy
     



    Foto: Eugen Rusnák

    Na nitrianskom vrchu Zobor bolo včera rušno a veselo. Prívrženci slovanských tradícií a zvykov zorganizovali výstup na nitriansky symbol a usporiadali Slávnosť jesennej rovnodennosti a Novoletia Slovanov, sprevádzanú mnohými slovanskými obradmi. Práve včera, podľa staroslovanského kalendára, do minulosti odišiel rok 7528 a začal rok 7529.


    Zástupcovia mnohých slovanských občianskych organizácií, milovníci histórie, ľudových tradícií a zvykov sa včera o 14. hodine zišli pri Svoradovom prameni v okolí Liečebného ústavu na Zobori. Skupina 30 „horolezcov“ sa vybrala na cestu a rozdelila sa na dve nerovné časti. Prvá o niečo kratšou trasou od Svoradovho prameňa smerovala priamo na vrch Zobor a menšia skupina išla dlhšou trasou a po ceste sa ešte zastavila na Pyramíde.


    Pred pol štvrtou sa však všetci zišli na vrchole Zoboru. Pred začiatkom akcie účastníci  meditovali, pokojne posedávali na skalnatom vrchu a ticho sa pozerali dole, na krásne Pribinovo mesto. Potom spolu si zaspievali všetky štyri slohy slovenskej hymny. Následne sa zúčastnili na mnohých staroslovenských obradoch a veselých chorovodoch.


    Hneď na to si prítomní vypočuli „Sitniansky manifest“, ktorý presne popisuje súčasnú situáciu na Slovensku a celkovo v Európskej únii a vyzýva všetky národné sily, aby sa spojili a napomohli tomu, aby sa život v našej krajine zlepšil. Potom sa konali aj ďalšie veselé staroslovenské obrady a hry, účastníci tohto podujatia si vymieňali názory na aktuálne dianie na svete a v priestore od Tatier až po Dunaj, hovorili o staroslovanských tradíciách a dianiach našich slávnych predkov. Približne o pol siedmej večer sa domáci účastníci podujatia vrátili do Nitry a hostia odcestovali domov do svojich miest.


    Slovania boli vždy spätí s prírodou a svoj život žili v súlade s ňou. Chápali ju, ako súčasť svojho života, niečo, čo sa nachádzalo PRI RODE. Preto aj svoje sviatky a tradície spájali s opakujúcimi sa obdobiami v PRÍRODE. Hlavné sviatky Slovania slávili v obdobiach jarnej rovnodennosti, letného slnovratu, jesennej rovnodennosti a zimného slnovratu.


    Sviatky Slovanov sa začali meniť s príchodom kresťanstva a začal sa meniť aj ich pôvodný význam. No napriek tejto skutočnosti ich mnoho pretrvalo v pôvodnej podobe do dnešných dní a mnohé kresťanské sviatky prevzali prvky sviatkov Pôvodnej kultúry Slovanov.


    O náboženských obradoch a sviatkoch Slovanov je zachovaných málo zmienok. Pohanskí Slovania slávili niekoľko sviatkov. Veľké sviatky sa viazali na ročné cykly. Na jeseň sa konal v Arkone sviatok k pocte Svantovita, ktorý je dnes známy ako Dožinky. Ďalšími sviatkami jesene sú Jesenná rovnodennosť, Novoletie Slovanov (v súčasnosti sa práve včera začalo Leto 7529), Radogost, Mokošin deň, Dušičky.


    Dobre sú zdokumentované aj obyčaje a sviatky zimného slnovratu. V tento čas sa slávilo niekoľko sviatkov. Jeden z nich sa nazýval Kračun, teda slávnosť najkratšieho dňa v roku alebo zimného slnovratu. Okrem toho to bol napríklad Koljada, Zimný deň Perúna, Hromnice (2. februára) alebo Velesov deň (12. februára).


    V Deň jesennej rovnodennosti, ktorý bol práve včera, u Slovanov bolo zvykom bilancovať výsledky predchádzajúceho Leta (roku), robiť závery z nových skúseností a hodnotiť výsledky svojej práce a navrhovať nové svetlé diela do budúcnosti. Spravidla privítanie Novoletia bolo sprevádzané veselými oslavami, bohatými hodmi, hostinou s darčekmi pre blízkych, známym a priateľom.


    Novoletie prichádzalo po skončení poľných prác, keď už bola zobratá úroda, keď piekli  chlieb, robili pirohy, koláče, aby sa poďakovali Prírodným Silám, Rodným Bohom za úrodu obilia. Z chleba si každý vôkol stola odlamoval kúsok a so slovami slávenia Bohov a Predkov ho ukladal do horiaceho ohňa. Zvonili zvony. Tento deň mohla hlava občiny vykonávať rozličné obrady pre svojich občinníkov.


    Tento deň zapaľovali oheň na mieste, ktoré vopred pripravili, vodili chorovody okolo vatry, spievali oslavné piesne, skákali cez vatru, chodili po uhlíkoch. Ľubovoľný sviatok sa konal  pri príležitosti stretávania sa a pre radosť, spoločne hodovali za stolom, radovali sa z toho, čo  minulé leto dosiahli. Diskutovalo sa o spoločných plánoch na budúce leto…



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.







    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑