• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci zjistili, proč děti spí déle než dospělí

    21-9-2020 Sputnik CZ 153 358 slov zprávy
     

    Tým vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles provedl dosud nejkomplexnější statistickou analýzu spánku. Tým studoval data z více než 60 studií a vytvořil matematický model toho, jak se jeho průběh a funkce mění s přibývajícím věkem. Práce vzala v úvahu informace o době, kterou člověk stráví ve spánku, velikosti mozku a metabolismu u dětí mladších 12 let.



    Vědci identifikovali dvě období v lidském životě. Téměř do dvou a půl let se náš mozek rychle rozvíjí a větší část spánku zaujímá rychlá fáze (nebo REM fáze). V této době je mozek zaneprázdněn stavbou a posilováním synapsí, které spojují neurony a umožňují jim přenášet informace. „Neprobouzejte děti, v jejich hlavách probíhá důležitá práce," řekla Gina Po, profesorka integrativní biologie a fyziologie na Kalifornské univerzitě a jedna z autorek článku.

    V 2,4 letech však dochází k prudké změně a většinu času začíná zabírat fáze pomalého spánku (NREM-fáze), hlavními cíli jsou zotavení a udržování mozku. V tomto okamžiku člověk začne spát méně. To je částečně proto, že již není třeba vytvářet tolik nových nervových spojení, řekl Van Savage, profesor ekologie a evoluční biologie na Kalifornské univerzitě.


    Vědci také zjistili, že REM fáze se zmenšuje kvůli tomu, že mozek roste po celé období lidského vývoje. Například novorozenci tráví asi 50 % svého spánku v rychlé fázi. Ve věku deseti let se toto číslo snižuje o polovinu a v 50 letech na 15 %.


    Autoři práce si všimli podobných trendů u zvířat, když dosáhli určité úrovně vývoje, změnila se hlavní funkce spánku a množství času fáze rychlého spánku a spánku obecně, která se prudce snížila. Současně byl podíl času stráveného ve dvou fázích přibližně stejný u potkanů, králíků a lidí. Je však příliš brzy na to říci, že zjištění platí pro všechny savce.



    Vědci věří, že jejich práce ukáže, proč potřebujete dostatek spánku v každém věku. „Spánek je stejně důležitý jako jídlo," řekla Po. „A je úžasné, jak dobře uspokojuje potřeby našeho nervového systému."


    Chronický nedostatek spánku podle expertů pravděpodobně přispěje k dlouhodobým zdravotním problémům, jako je demence a jiné kognitivní poruchy, cukrovka a obezita. Takže pokud se cítíte unaveni, vědci poznamenávají, nevzdorujte tomu, ale jděte do postele.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑