• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Životná múdrosť a šamanské stopy v slovenských rozprávkach

    19-9-2020 Zem & Vek 58 1021 slov zprávy
     



    Zdroj: Archív Zem&Vek

    Slovenské ľudové rozprávky tak ako ich zaznamenal Pavol Dobšinský, skrývajú v sebe mnoho návodov na praktický život. Napríklad v rozprávke Ružová Anička sa zakliata dievčina zmení na kačku a len v určitej hodine nadobúda späť ľudskú podobu. Vtedy ju vystriehne mládenec a tuho ju stisne v náručí. Tu sa mu ona začne v rukách meniť na hady, žaby a všakovaké potvory. Ale on ju stále drží, neľaká sa jej desivých podôb a len vykrikuje: „Nepustím ťa, nepustím, kým sa na takú nepremeníš, akou si prv bývala.“ Praktická rada do manželského a partnerského spolužitia: Muž je tu na to, aby sa nebál ženských prudkých emócií, ale ustál ich a aj v ťažkých chvíľach neprestával dávať najavo svoju lásku a pevnú stabilitu.


    V ďalšej rozprávke Šurienka a Atolienka dievčina a mládenec utekajú pred zlou strigou, pričom dievča sa premení na roľu a mládenec na oráča, aby ich nenašla. Opäť pekná symbolika, tentoraz spolupráce medzi mužskou a ženskou energiou, kde žena má byť zdrojom lásky a muž aktívnym činiteľom, ktorý tento prúd dokáže usmerniť a zušľachtiť.


    Rozprávka Psota je o mladom šľachtickom páre, ktorý navštívila zvláštna bytosť – Psota. Tá im hovorí, že si môžu vybrať, či chcú trieť biedu v mladom, strednom veku alebo na starobu: „Lebo ja som Psota a ja každého aspoň raz za život navštíviť musím.“ Opäť múdre posolstvo o tom, že človek sa má zmieriť aj s ťažkými životnými obdobiami, má ich brať ako súčasť života a nesnažiť sa s nimi vybabrať, pretože sú aj zdrojom poučenia a ďalšieho vývoja. Mladý pán sa snaží s biedou vybabrať tak, že predá vlastnú ženu za mešec dukátov, o ktorý potom príde. Nakoniec prichádza na to, že len sám so sebou vybabral. Podobne ako liečiteľ v rozprávke Kmotrička Smrť a zázračný lekár nakoniec zistí, že smrť sa nedá oklamať.


    Pre mňa ako človeka venujúceho sa šamanským technikám majú naše rozprávky (tak ako aj povesti, mýty a legendy všetkých národov) ešte jeden rozmer. Som hlboko presvedčený – i keď exaktne to dokázať neviem, že pôvodné príbehy rozprávali svojim súkmeňovcom šamani alebo iní múdri ľudia, ktorí mali kontakt s duchovnou realitou. A tieto ich zážitky dodnes ostávajú v starých príbehoch, i keď už mierne zmenené mnohými generáciami, ktoré si ich medzi sebou rozprávali.


    A tak praktizujúci šamanista nájde aj v Dobšinskom popisy jemu dôverne známych postupov. Napríklad taký Lomidrevo musí najprv nájsť dieru v zemi, aby sa po povraze spustil do podzemia. Tu objaví celý svet s lúkami, lesmi a zámkami, kde žijú traja draci, ktorí uniesli princezné. Je to klasická šamanská cesta do tzv. Dolného sveta. Najmä pri prvej takejto ceste pútnika po duchovnej realite zvyknú mátať rôzne prekážky, aby vyskúšali jeho odhodlanie. Aj Lomidrevo musí odolať potvorám, ktoré sa do neho pustia, kým sa spúšťa na povraze.


    Typickým prvkom šamanských ciest sú zvierací sprievodcovia – tzv. silové zvieratá. V mnohých rozprávkach hrdinu sprevádza rozprávajúci a lietajúci tátošík, prípadne lev, vlk alebo mu pomáhajú iné živočíšne druhy. Takisto stretáva rôzne múdre bytosti, ktoré mu poradia alebo pomôžu – ded Vševed, Slnce, Pán všetkých vôd a podobne. V šamanskej metodike im zodpovedajú tzv. učitelia.


    Spomenieme ešte tzv. šamanské rozštvrtenie, čo je už pokročilá technika. Adept sa v duchovnej rovine (samozrejme, nie reálne fyzicky) dá rozložiť na kusy a znovu zložiť. Je to osviežujúci zážitok, doslova ako znovuzrodenie. V niektorých rozprávkach hrdinu nejaký protivník rozseká na kusy a potom ho jeho spojenec opäť poskladá, potrie zázračnou bylinkou alebo pokropí živou vodou – a hrdina opäť vstane živý a zdravý, dokonca zregenerovaný ako po hlbokom spánku.


    A takto by sa dalo pokračovať ďalej a ďalej, až kým by sme vyčerpali všetky tri hrubé zväzky Prostonárodných slovenských povestí. Nemali by sme sa ich vzdávať ako bohatého zdroja odkazov, ktoré nám zanechali naši predkovia. Aj ja som sa rozhodol prispieť svojou troškou k šíreniu ich múdrosti. Ak vás to zaujíma, sledujte môj Facebook a YouTube v najbližších dňoch.


    Marián Benka


    Jesenné šamanské kurzy Mariána Benku
    Bratislava, La Mond Centrum


    Rituál smrti a znovuzrodenia


    30. 10. – 1. 11. 2020


    Dvadsaťštyrihodinový rituál smrti a znovuzrodenia, ktorý v rámci procesu simulovanej smrti pomáha vyrovnať sa so svojou minulosťou, symbolicky zomrieť, znova sa narodiť a vykročiť do nového života. Bude mu predchádzať celodenná príprava, počas ktorej budeme predovšetkým pracovať s naším životným príbehom, napodobňujúc tak proces rekapitulácie, ktorý prebieha v hodine smrti. Počas 24-hodinového procesu je potrebné nejesť (držať hladovku), mať zaviazané oči a zachovať mlčanie. Začíname v pondelok ráno, končíme v nedeľu okolo obeda.


    Základy šamanského cestovania


    27. 11. – 29. 11. 2020


    Šamanská cesta je jeden zo spôsobov, ktorým sa dá vedome vstupovať do ríše nášho podvedomia, našich snov, zdroja mýtov a rozprávok, duchovnej verzie našej hmotnej reality. V tejto duchovnej realite si môžete nájsť bytosti – spojencov, od ktorých potom môžete získavať nové poznanie či rady pre váš život. Základným spojencom je silové alebo totemové zviera, stelesnenie vašej osobnej sily. Pokročilejšími spojencami sú potom rôzni učitelia. Šamanské cesty by nemali slúžiť ako prostriedok na únik z tejto reality, presne naopak, mali by nám pomáhať lepšie a plnohodnotnejšie zvládať našu pozemskú púť. Začíname v pondelok podvečer, končíme v nedeľu okolo obeda.


    Bližšie info k obom kurzom: http://marianbenka.webnode.sk, [email protected].



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑