• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Spojené úsilí NATO proti ruskému cvičení Kavkaz 2020. Nebezpečná blízkost. Pohled z Prahy. Názor

    17-9-2020 Sputnik CZ 81 798 slov zprávy
     

    A 22. září se na Ukrajině, která získala nejvyšší partnerský status NATO „Enhanced Opportunities Partner“ (Partnerství rozšířených možností), plánuje zahájení cvičení Spojené úsilí 2020 také s účastí zemí aliance, včetně vojáků AČR. Počet vojáků na těchto cvičeních není uváděn, ale jsou zveřejněna jiná čísla: 12 tisíc kusů zbraní a až 700 kusů vojenské techniky. Všechna tato rozsáhlá cvičení budou probíhat na pozadí Dnů NATO, které začnou na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově 19 září. Je pravda, že tentokrát kvůli koronaviru bez diváků, i když obvykle se sem jezdí na smrtící techniku dívat celé rodiny. NATO sem, NATO tam… Vkrádá se tady otázka, jestli v regionu není v září přítomnosti aliance příliš? Je to náhoda? „Není to náhoda,“ řekl v rozhovoru pro Sputnik vojenský expert na protivzdušnou obranu (PVO), podplukovník Ivan Kratochvíl, ředitel organizace Českoslovenští vojáci v záloze za mír.



    Cvičení NATO



    „NATO již několik let posiluje svoji přítomnost kolem hranice Ruské federace. Koncentrace útvarů USA a jejich satelitů v přímém dotyku s hranicí RF je neuvěřitelná. Tato vojska je samozřejmě nutné také zaměstnat, aby si udržela svoji bojovou hodnotu, a proto musí cvičit. Z čistě vojenského hlediska je ideální cvičit vojska tam, kde se předpokládá jejich nasazení. Proto většina velkých cvičení probíhá v blízkosti ruských hranic, aby v okamžiku vpádu na území RF vojáci věděli, v jakém prostředí se budou pohybovat, co tam mohou očekávat. Opakuji, z čistě vojenského hlediska se jedná o možnou přípravu vpádu na území Ruské federace,“ varuje pan Kratochvíl.




    Jsou tato cvičení NATO reakcí na ruské manévry Kavkaz 2020, které ohlásil Vladimir Putin?

    „Velitelské štábní cvičení Kavkaz 2020, jak již napovídá sám název, je cvičením štábů brigád, divizí, armád a frontů, tedy především papírová práce. Aby bylo možné ověřit reálnost přijatých rozhodnutí, účastní se cvičení i některé útvary, které v reálném prostředí simulují proveditelnost nápadů jednotlivých štábních důstojníků a jejich týmů. Toto cvičení je mezinárodní, naprosto otevřené a navíc se koná v regionu, kde ani s velkou dávkou představivosti nemůže nikdo hovořit o nějaké hrozbě silou,“ zdůrazňuje podplukovník.



    Český tisk zdůrazňuje, ze Ukrajina chystá vojenské cvičení v době, kdy ho plánuje i Rusko. Nestávají se vojenská cvičení formou konfrontace NATO s Ruskem?



    „Vojenská cvičení jsou opravdu běžnou praxí a každá armáda, pokud chce být akceschopná, se bez nich neobejde. Zde jde spíše o takzvanou vojenskou diplomacii. Tedy o to, aby tato cvičení byla pokud možno otevřená vojenským pozorovatelům sousedních zemí a nekonala se v těsné blízkosti hranic, nebo aby pohyb vojsk nemohl být považován za začátek útoku na sousední stát. Zde bych chtěl připomenout cvičení armády RF Výpad na východ, kdy 12. července 2013 Vladimir Putin naprosto neočekávaně nechal přemístit většinu útvarů z Evropské části RF na Dálný východ. Toto cvičení reálně prověřilo schopnosti velitelů a štábů celé ruské armády. Říkali, že ani ministr obrany Sergej Šojgu o cvičení nevěděl. Vojensky řečeno, on byl první, který se z tohoto rozkazu zapotil. Přestože šlo o největší cvičení posledních desetiletí, žádný z přilehlých států se nemohl cítit ohrožen,“ domnívá se vojenský expert.




    Situace je „těhotná“ válkou


    Česká republika se jako člen aliance účastní téměř všech cvičení NATO a tato organizace vyhlásila za cíl zadržování Ruska. Ruský a západní tisk aktivně diskutují o možnosti přímého střetu mezi Ruskem a NATO. Berou politici a Armáda v České republice tuto možnost v úvahu?



    „Pokud se vám podaří tuto otázku položit někomu z našich politiků, dostanete vždy vyhýbavou odpověď. Aktivity NATO v tomto tisíciletí jsou podle mého názoru jednoznačně v rozporu se zakládací Washingtonskou smlouvou a dlouhodobá činnost NATO v Evropě je jednoznačně agresivně laděná směrem k Ruské federaci. Kdyby nebylo umění ruských diplomatů a odhodlání ruských vojáků tak vysoce profesionální, tak by válka už dávno proběhla. Současná situace, kdy se nacházíme po nezdařeném puči v Bělorusku a před prezidentskými volbami v USA, je bohužel ‚těhotná' válkou,“ míní expert.




    Čeští specialisté budou zapojeni do cvičení NATO s PVO v Litvě. Jak probíhá modernizace na standardy NATO? Existuje názor, že české síly protivzdušné obrany a stíhací letectvo v současné době splňují požadavky míru, ale nejsou schopny odolat střetům se silným nepřítelem. Protivzdušná obrana České republiky je prý žalostným stínem toho, čím byla za dobu Varšavské smlouvy. Co si o tom myslí pan Kratochvíl?

    „Máte pravdu v tom, že letecké i pozemní útvary PVO splňují požadavky míru. V době míru jsou totiž požadavky na PVO nulové. Prostě nejsou. Jednotky a útvary PVO jsou schopny zabezpečit protivzdušnou obranu našich pozemních útvarů, pokud budou někde nasazeny v rámci vyšších celků. Obranu teritoria ČR v žádném případě nejsou schopny zabezpečit. To, co je reálné v činnosti na našem území, zabezpečuje prioritně přelety letadel a vrtulníků USA a NATO přes naše území. Tím odpovídám i na vaši první část otázky. Účast útvarů PVO na cvičení v Litvě nijak nezhorší zabezpečení obrany státu, protože tuto obranu objektivně nejsou schopny zabezpečit,“ říká závěrem ředitel organizace Československých vojáků v záloze za mír.



    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑