• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    ČR příliš netestuje, ale čísla jsou alarmující, tvrdí Prymula. Zaostáváme za většinou evropských zemí, dodává

    17-9-2020 Sputnik CZ 35 472 slov zprávy
     

    Dle epidemiologa jsme v současné chvíli v tzv. iniciální fázi exponencionálního růstu, a tak bude záležet na všech lidech, abychom společně tuto křivku zastavili. V souvislosti s tím vyzval, aby lidé dodržovali vládní opatření.



    „Víme, že řada lidí nechce respektovat třeba nošení roušek a podobně. Já bych je teď poprosil, aby to měsíc vydrželi. Bez toho budeme mít problém všichni,“ podotkl.




    Smutným faktem je i to, že dle Prymuly stále nejsou známa skutečná čísla nakažených. Údajně jde jen o špičku ledovce.

    „Probíhá tady celá řada případů na pozadí,“ vysvětluje. Pravděpodobnost nákazy je tak nyní daleko vyšší, než byla na začátku epidemie. „Ve společnosti je virová nálož, když jsme přišli na jaře do nějaké skupinky, tak jsme měli asi desetinovou šanci, že se nakazíme oproti tomu, co je teď,“ říká.



    Testování a Česko


    Prymula se vyslovil také k testování. Podle jeho mínění jsou aktuální počty testů srovnatelné s údaji z letošního jara. Česko navíc v testování zaostává za většinou evropských zemí.


    Z tohoto důvodu si stojí za tím, že rekordní denní nárůsty nových případů tak nejsou výsledkem velkého počtu testovaných.



    „Zas tak intenzivně netestujeme, jsme někde ve druhé třetině Evropy, to znamená, že řada zemí testuje mnohem více,“ řekl Prymula a pokusil se srovnat Česko s ostatními státy.



    Toto číslo navíc podle jeho mínění není lichotivé ani co se týče srovnání s měsíci na začátku epidemie. Dodal, že letos na jaře se testovací kapacita pohybovala od osmi do 12 tisíc testů denně s nyní se naše laboratoře dostaly na pomyslný vrchol, a sice 18 tisíc testů za den.



    Kde se stala chyba?


    Za důležité číslo, které vypovídá o tom, jak se v dané zemi testuje, Prymula považuje procento pozitivních případů ze všech testovaných.



    „Je tam hranice 5 %, kdo je pod ní, testuje hodně, kdo je nad ní, testuje málo,“ vysvětluje a podotýká, že se Češi blíží již k pětiprocentní hranici.




    „V momentu, kdy se zvládla první vlna, nebyl o testování mezi obyvatelstvem zájem,“ konstatoval Prymula a snažil se vysvětlit, proč se u nás nyní více netestuje. „Nemocnice, které měly otevřená odběrová místa a laboratoře a ta kapacita nebyla využívána, se postupně utlumovaly,“ dodává s tím, že se kapacita zvedá.

    Za krok vedle ale Prymula považuje to, že se nepovedlo zapojení akademické sféry, která byla připravená a nerealizovalo se to.



    „Vzorky byly výhodné pro testování v soukromých laboratořích. Ty je, i když měly plnou kapacitu, nechtěly pouštět dál,“ uvedl s tím, že by se to nyní mohlo změnit. Akademická sféra se totiž již do toho systému dostává. Díky tomu bychom mohli dosáhnout kapacity až 30 tisíc testů denně.



    Koronavirus v ČR


    Připomeňme, že ve středu v Česku poprvé přibylo přes dva tisíce potvrzených případů covidu-19. Nemocí aktuálně trpí 17 619 lidí, což je nejvíce od začátku pandemie. Celkověse tak od začátku epidemie ČR  nakazilo již 41 032 lidí, z toho se 22 931 nakažených vyléčilo. Nemocí aktuálně trpí rekordních 17 619 lidí, z nichž se 388 pacientů nachází v nemocnicích, 81 z nich je ve vážném stavu, za poslední týden přibyla více než čtvrtina. Čísla nemocných a hospitalizovaných tak stále bijí rekordy. 


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑