• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    BIS řeší případ úniku osobních údajů stovek Čechů, včetně prezidenta Zemana, do čínské firmy spojené s tamní armádou

    16-9-2020 Sputnik CZ 56 613 slov zprávy
     

    Portál Aktuálně.cz získal přístup k uniklé masivní databázi západních činitelů nazvané Overseas Key Individuals Database (OKIDB), mezi kterými byly nalezeny profily stovek prominentních Čechů od ministrů přes jejich děti až po policisty.



    Podle analytiků je většina dat shromažďována z otevřených zdrojů, jako jsou profily na sociálních sítích, kam patří datum narození, rodinný stav, fotografie, seznam příbuzných, vzdělání, profesní úspěchy a seznam trestných činů. Existují však i čistě osobní údaje, jako jsou bankovní záznamy a žádosti o zaměstnání.

    Podle serveru Aktuálně.cz je databáze součástí rozsáhlého souboru informací o západních činitelích, který z čínské firmy unikl.



    „Firma Zhenhua, která mezi své hlavní zákazníky řadí čínskou komunistickou stranu či tamní lidovou osvobozeneckou armádu, se přitom netají tím, že data neshromažďuje k běžným marketingovým účelům, ale pro potřeby čínské vlády a tajných služeb,“


    uvádí se ve článku.


    Na své dnes již vypnuté webové stránce se Zhenhua Data Technology označovala za pionýra ve využití velkého množství dat pro hybridní válku. Zároveň prohlašovala, že cílí na přenesení konfliktů, které se odehrávají v sociálních médiích, do „reálného prostředí“. 


    Kontrarozvědka se případem zabývá



    Podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky jde o další důkaz toho, že čínské zpravodajské služby se snaží získat informace jakoukoliv formou.

    „V tuto chvíli získaná data analyzujeme, takže by bylo předčasné jejich obsah komentovat. Pokud Čína vytváří data lidí, kteří ji v


    České republice zajímají, bylo by logické, kdyby mezi nimi figurovalo i moje jméno,“ řekl ředitel BIS serveru Aktuálně.cz.

    „To je riziko, na které dlouhodobě upozorňujeme,“ doplnil.



    Ve spisech je Zeman, Metnar, Zaorálek či Faltýnek


    V uniklé databázi jsou třeba členové britské královské rodiny či britský premiér Boris Johnson. V Česku spolu s Koudelkou například prezident Miloš Zeman, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), ministr kultury a bývalý šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) nebo místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.



    Sedm stovek jmen Čechů z databáze je pravděpodobně jen částí shromážděných informací, protože se zatím podařilo obnovit zhruba čtvrt milionu z 2,4 milionu záznamů o jednotlivých lidech. Na dotazy novinářského konsorcia, které se databází zabývá, firma Zhenhua neodpověděla. Na zájem reagovala vypnutím webu.

    Mezi monitorované v Česku patří také řada současných či bývalých poslanců a senátorů a jejich dětí. Podle serveru Aktuálně.cz Zhenhua do své databáze zanesla i syna pražského exprimátora Pavla Béma, který je příznivcem Tibetu a kritikem Číny. Exposlankyně Kateřina Jacques, která během svého působení ve sněmovně založila poslaneckou skupinu přátel Tibetu nebo byla členkou obdobného klubu přátel Tchaj-wanu,  má v databázi krom sebe zaevidovaného svého exmanžela i syna. 


    Ve společnosti svých kolegů z vlády je ale i Lubomír Zaorálek (ČSSD), kterého jako ministra zahraničí vláda Bohuslava Sobotky v roce 2014 vyslala do Číny po 15 letech a vyhlásila obrat vztahů s komunistickým režimem.



    Premiér Andrej Babiš (ANO) v části dat, kterou se podařilo expertům obnovit, není. Zato Číňané evidují jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka (ANO), u něhož mají podrobně rozepsaný i seznam společností, s nimiž je spojený. 



    Ke sledovaným institucím patří třeba zahraniční ambasády v ČR, policejní akademie, ministerstvo zdravotnictví, úřad stálého představitele ČR při NATO, ČVUT nebo Akademie věd. Záznam měla čínská firma také pro ČSSD a mobilního operátora O2.

    Zhenhua Data Technology reagovala vypnutím webu


    Když se Guardian obrátil na Zhenhuu se žádostí o komentář, dostal jenom odpověď, že „zprávy o incidentu jsou nepravdivé“.



    „Všechny naše údaje jsou veřejně dostupné na internetu. Neshromažďujeme je. Je to jen integrace dat. Náš obchodní model a partneři jsou naše obchodní tajemství. Neexistuje databáze dvou milionů lidí,“ uvedla mluvčí společnosti jménem Song, která se také označila za vedoucí společnosti Zhenhua Data.



    „Jsme soukromá společnost,“ řekla a popřela jakékoli vazby na čínskou vládu nebo armádu. „Našimi klienty jsou výzkumné organizace a obchodní skupiny,“ dodala.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑