• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Mynář po zveřejnění platu úředníků Pražského hradu obvinil Spojené státy ze vměšování do vnitřních záležitostí

    16-9-2020 Sputnik CZ 54 569 slov zprávy
     

    Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář obvinil Spojené státy z financování aktivit, které „směřují k zahlcování českých úřadů a soudů“. V komentáři k platové tabulce Mynář napsal, že projekt Platy Úředníků, jehož je Kristýna Bašná autorem, neposkytuje informace o svém financování a jako jediného sponzora přiznává Velvyslanectví USA v Praze. 



    „Jediným přiznaným sponzorem je Velvyslanectví USA v Praze. Představa, že na území svrchovaného státu financuje cizí stát aktivity směřující k zahlcování zdejších úřadů a soudů, je pro mě zcela nepřijatelná,“


    napsal šéf Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář v prohlášení k soudem nařízenému zveřejnění platů zaměstnanců hradu.


    Kristýna Bašná pro redakci iDNES potvrdila, že rozběhnutí projektu a vytvoření webových stránek bylo financováno z grantu americké ambasády (Small grant program). Tam ale finanční podpora ambasády podle Bašné skončila, na financování soudních řízení se ambasáda nepodílela.

    „Jinak další činnost spočívající s rozesláním dotazů a zapsání odpovědí na webovou stránku jsem nesla na své náklady. Od letošního roku financování projektu ale převzal Hlídač státu,“ doplnila Bašná.



    Velvyslanectví USA v Praze na dotaz portálu iDNES.cz odpovědělo, že prostřednictvím Programu malých grantů poskytují finanční podporu jednotlivcům a institucím s cílem „posílit sdílené hodnoty mezi Čechy a Američany“.



    „V České republice i jinde ve světě podporujeme sdílené hodnoty transparentnosti a zodpovědnosti jakožto součást naší širší obhajoby vlády zákona a


    demokratických hodnot,“ vysvětlil tiskový mluvčí velvyslanectví Griffin Rozell, proč velvyslanectví podpořilo projekt, který usiluje o transparentní přístup k výšce platů českých politiků a úředníků.


    Kolik brali Mynář a Ovčáček


    Podle soudního nařízení měl Hrad zveřejnit platy do 17. září. Na zveřejnění měl 30 dní, kasační stížnost proti rozhodnutí Městského soudu v Praze Hrad nakonec nepodal. Podle zveřejněného prohlášení nechtěla kancelář zatěžovat dále soudní systém. 



    Z dokumentu vyplývá například, že Vratislav Mynář měl v letech 2016 a 2017 plat s odměnami zhruba 1,6 milionu korun čistého, tedy 133 tisíc měsíčně, a mluvčí Jiří Ovčáček bral měsíčně v roce 2017 čistého 62 500 korun.

    V komentáři ke zveřejněné platové tabulce Mynář poznamenal, že mu jako vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky není jasné, jak má zveřejnění platových poměrů jednotlivých vedoucích zaměstnanců přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu, ani o jaký veřejný zájem by mělo jít.



    „Platové poměry vedoucích pracovníků KPR jsme zveřejnili již dvakrát a nevšiml jsem si, že by to vedlo k jakékoli konstruktivní debatě. Nejvyšší správní soud to z nějakého důvodu ‚vidí jinak´, a my toto rozhodnutí budeme respektovat. Nemáme ostatně co tajit,“ píše dále Hrad




    Bašná v reakci na Mynářův text uvedla, že občané mají na informace o platech nárok podle zákona, protože nejvyšší státní úředníci jsou placeni z daní a mají důležité rozhodovací pravomoci. Poukázala na to, že v zahraničí jsou platy předních úředníků často veřejné a v Česku jsou pro některé funkce dány zákonem.



    „Soudy by zatěžovány nebyly, kdyby Kancelář prezidenta republiky poskytla informace jako drtivá většina ostatních institucí," sdělila Bašná.



    Projekt Platy úředníků



    Projekt Platy úředníků si klade za cíl poskytování jasné a stručné informace o platech, příplatcích a náhradách vrcholných veřejných činitelů z 52 nejvýznamnějších státních orgánů, aby to pomohlo „zlepšit transparentnost veřejné správy a zvýšit tak její kvalitu“.

    O zveřejnění údajů o platech nejvýše postavených úředníků všech 52 nejvýznamnějších státních institucí Kristýna Bašná požádala v únoru 2018. Mezi nejvýznamnější státní instituce byly zařazeny prezidentská kancelář, Poslanecká sněmovna a Senát, ministerstvo spravedlnosti a další státem zřízené instituce.


    Již dříve se proti postupu této aktivistky ohradil Senát, Poslanecká sněmovna a Správa státních hmotných rezerv.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑