• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rusko Evropské unii položilo několik otázek o obviněních v situaci s Navalným

    16-9-2020 Sputnik CZ 78 612 slov zprávy
     

    V dokumentu je uvedeno, že nutnost takové publikace vyvolala silná informační kampaň v médiích a oficiálních kruzích Evropské unie (pozn. proti Rusku). Komentář také obsahuje výzvu, aby celý incident byl vyšetřen maximálně průzračně.


    Nelogičnost obvinění


    Ruští diplomaté zvláště zdůraznili nelogičnost obvinění na adresu Moskvy.


    Stálé zastoupení pokládá otázku, „jestli existuje nějaké vysvětlení předpokládaného rozhodnutí ruských orgánů ‚otrávit´ Navalného látkou vojenské třídy v ruském městě s půlmilionovým obyvatelstvem a poté udělat všechno možné, aby byl zachráněn a následně ho pustit na léčbu do Německa, kde mohou Novičok identifikovat“.


    Další faktem je to, že úroveň podpory politiky „sotva dosahuje dvou procent“. Stálé zastoupení RF se přitom odkazuje na údaje Levada centra z července 2020. Navíc autoři nechápou, proč Navalného v Berlíně doprovázeli policisté a agenti tajných služeb.



    Autoři dokumentu také dodali, že německá strana odmítá spolupracovat s Ruskem a nezveřejňuje ve volném přístupu výsledky toxikologických expertíz. Navíc diplomaté zdůraznili, že Rusko navrhovalo vytvoření společné komise na vyšetření daného incidentu, Německo to však odmítá.


    Ve stálém zastoupení také upozornili na ignorování skutečnosti, že řadu let západní specialisté a experti NATO vyvíjeli chemické látky spojené se skupinou Novičok, zejména v USA vydali přes 150 patentů na jejich použití. Diplomaty také zajímá, proč se všude uvádí pouze to, že tento jed je údajně vyvinut v SSSR.


    Nepolitizovat situaci


    Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ze své strany v úterý vyzval německého kolegu Heiko Maase, aby Německo dále nepolitizovalo situaci s Alexejem Navalným. Ruské ministerstvo o tom informovalo po telefonickém rozhovoru obou ministrů.



    Co se týče Organizace pro zákaz chemických zbraní, kam Německo odkazuje Moskvu ve věci získání informací, nesmí to bránit budování dvoustranné spolupráce obou zemí jak v rámci organizace, tak i cestou kanálů právní pomoci, uvádí se ve zprávě ruského ministerstva zahraničí.


    Incident s Navalným


    Bloger Alexej Navalnyj byl 20. srpna hospitalizován v Omsku poté, co se mu udělalo špatně v letadle. Podle závěrů vyšetření mu místní lékaři diagnostikovali metabolickou poruchu, která způsobila prudkou změnu hladiny cukru v krvi. Co bylo příčinou, není zatím jasné, ale podle údajů omských odborníků jedy v krvi a moči Navalného nalezeny nebyly.


    Primář Omské pohotovostní nemocnice č. 1, ve které léčili Navalného, Alexandr Murachovskij poznamenal, že diagnóza hovořící o „otravě“ byla hlavní po hospitalizaci pacienta, laboratorní testy ji však nepotvrdily. Později byl Navalnyj letecky přepraven do Berlína.



    Německá vláda s odkazem na vojenské zdravotníky učinila prohlášení, že byl prý otráven látkou Novičok. V Kremlu prohlásili, že ruská strana nebyla oficiálně informována o těchto závěrech, a zdůraznili, že Moskva očekává od německých úřadů odpověď na oficiální dotaz o dané situaci.


    Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že Berlín ignoruje oficiální žádosti o poskytnutí dat „v reakci na konkrétní otázky“ ruské generální prokuratury. Kromě toho Rusko s odkazem na lékaře z Omsku tvrdí, že nemá důkazy o tom, že by byl Navalnyj otráven Novičokem.


    Připomeňme také, že v den, kdy byl Navalnyj hospitalizován, začalo státní zastupitelství a policie provádět šetření. Vyšetřovací výbor RF již dříve zaslal prohlášení stoupenců Navalného o tom, ​​že se na něj údajně připravoval atentát, aby jej prověřila západosibiřská správa. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov poznamenal, že vyšetřovací akce týkající se situace s Navalným de facto probíhají, a pokud bude potvrzena přítomnost jedovaté látky, bude vyšetřování zahájeno a de iure.



    Za zmínku stojí i to, že studie organofosfátových látek z řady Novičok, včetně metod jejich přípravy a škodlivých vlastností, provádí od poloviny 90. let 20. století asi 20 západních států, včetně Velké Británie, USA, Švédska a České republiky. V souladu s výnosem prezidenta Ruské federace z roku 1992 zastavilo Rusko sovětský vývoj v oblasti chemických zbraní. V roce 2017 dokončila Ruská federace zničení všech dostupných zásob chemických zbraní, což potvrdila i oprávněná mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑