• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Řecko bylo obětováno migraci: Lidé z Lesbosu nedovolí nové Moria, říkají místní

    15-9-2020 Sputnik CZ 44 1021 slov zprávy
     

    Masivní požár zničil největší řecké přijímací a ubytovací centrum pro migranty a uprchlíky na ostrově. Na ostrově, který nesl obrovskou zátěž migračního problému, se zatím rýsuje nová situace.


    Pocit, který vzniká na ostrově, lze vyjádřit slovy: „Teď nebo nikdy!“ Obyvatelé nechtějí nic jiného než závěrečný akt dramatu.


    Zároveň mají pocit, že média jsou jednostranná v prezentaci problému, představují všechny místní jako xenofoby, což považují za nespravedlivé, protože klamou každého a nevnímají pozornost dramatickým změnám, ke kterým došlo v posledních pěti letech v osobním a každodenním životě obyvatel ostrova.


    Sputnik procházel centrem starého města Mytilini.


    „Jsme izolováni na našem vlastním ostrově“


    Katerina Korfiati je majitelkou malého obchodu s domácími potřebami.


    V rozhovoru pro Sputnik řekla: „Všichni jsme jen oběťmi okolností. Minulou zimu (vláda) plánovala postavit novou uzavřenou stavbu na hoře Karáva, zatímco Moria byla již domovem asi 20 000 lidí. Okamžitě jsme si uvědomili, že jsou plánovány dvě struktury. Poslala na ostrov osm speciálních policejních jednotek, protože pochopila, že reakce místního obyvatelstva bude následovat.


    Teď se v našem městě cítíme opět izolováni. K incidentům neustále dochází. V současné době musí někteří obyvatelé vesnice Panagiuda (šest kilometrů od města) kvůli silničním plotům cestovat 40 kilometrů, aby mohli ve městě pracovat.





    © AFP 2020 / ANGELOS TZORTZINIS

    Uprchlíci a migranti z tábora Moria protestují u Mytilini



    Už nemůžeme akceptovat to, co si ostatní myslí, že je pro nás nejlepší. Média představují pouze drama: uprchlíky a přistěhovalce. Vždycky jsme rasisti.“


    Co si podnikatelka myslí o budoucnosti ostrova? Neskrývá strach z výstavby nové stálé struktury otevřeného nebo uzavřeného typu. Zdůrazňuje však, že obyvatelé jsou odhodláni nedovolit položit ani půl základního kamene.


    Pokud jde o postoj vlády k této otázce, je přesvědčena, že s novou vládou (vládnoucí stranou Nová demokracie) se příliv migrantů snížil díky zvýšené ochraně námořní hranice. Kromě toho byli někteří migranti a uprchlíci převezeni na pevninu, nikdy však neexistovalo skutečné řešení problému.


    „Jsme druhořadí občané“


    „Bude stačit, když na ostrově nebude nové centrum! Jsem potomek skutečných uprchlíků, můj pradědeček byl ubodán Turky, víme, co znamená být uprchlíkem...“ říká Dimitris Viras, vedoucí knihkupectví v Mytilini.


    „Naše rodina vlastní malý pozemek v oblasti Moria, který moje babička, migrantka, získala v důsledku tvrdé fyzické práce, aby se mohla oženit. Teď ani nevíme, jestli existuje.


    Lidé, kteří tu teď jsou, nejsou uprchlíci. Uprchlíci byli ti, kteří přišli před pěti lety. V té době je Řekové, protože jsme pohostinní a křesťanští lidé, přijali a pomohli jim, jak jen mohli.


    Co se teď změnilo, že nás nazývají rasisty a speciální policejní jednotky sem přijíždějí, mlátí a nadávají obyvatelům města Mytilini? Naše životní úroveň prudce klesla.





    © AFP 2020 / ANGELOS TZORTZINIS

    Masivní požár zničil největší řecké přijímací a ubytovací centrum pro migranty a uprchlíky na ostrově



    Migranti tu už nemohou zůstat. Zničili náš majetek, už neexistují žádné zeleninové zahrady, nic. Před třemi dny 50 lidí zapálilo ostrov. Jsme druhořadí občané. Mnoho z nich vydrželo hodně, ale ne všichni. V jejich řadách je také mnoho islamistických prvků.


    Ať už jsou kdokoliv, musí odsud hned odejít. Je třeba poskytnout azyl těm, kteří potřebují, aby měli možnost odjet do té evropské země, do které chtějí.“


    Jak vysvětlil pan Viras, v posledních pěti letech problém migrantů spolu s hospodářskou krizí vedl k poklesu obchodního obratu, zatímco tok turistů také poklesl, což bylo také důležitým zdrojem příjmů. To vše na pozadí obav před sousedy. Jak to popisuje pan Viras: „Jsme… v objetí Turecka.“


    Podle jeho názoru jsou viníky tohoto dvojího paralelního dramatu, které dnes dosáhlo svého vrcholu, řečtí, ale především evropští politici a jejich pokrytecký postoj k této otázce. Je přesvědčen, že „ostrov by měl vyvolat vzpouru a ukamenovat politiky. Evropa nás používá tak, jak se jí zlíbí. Politici vedou svou hru za našimi zády“.


    Jeho závěr lze však shrnout jako celou tragickou ironii situace na ostrově: „Můj Bože, říkám si, udělejte vše, co je možné pro nás i pro ně. Nejhroznější je, že my i oni chceme totéž, aby odešli.“


    „Všichni politici jsou nechtění hosté na ostrově“


    V okamžiku, kdy Sputnik zahájil rozhovor s bratry Sotirisem a Fotisem Geomilasovými, majiteli rodinného klenotnictví na nákupní ulici, zazvonil telefon. Na druhém konci byla jejich 85letá matka.


    Jak Fotis později vysvětluje: „Podívejte se, ona nám volá v slzách a ptá se: Moje děti, co se děje?“


    Jeho bratr Stratis nás zase informuje, že jeho děti se nechtějí vrátit z Atén, aby držely obchod, i když v hlavním městě jsou zaměstnáni ve stejné oblasti. Ostrov považují za „mrtvý“.



    Se zklamáním zdůrazňuje: „Politici nás prodali. Nikdo se znovu neobjevil, aby viděl, co s námi je. Pro mě jsou v tuto chvíli nechtěné tváře. Nemají odvahu bouchnout pěstí do stolu."



    Podle jeho názoru, stejně jako podle názoru většiny obyvatel, situace na ostrově v žádném případě nepřipomíná situaci roku 2015.



    Jak popisuje Fotis Geomilas: „V roce 2015 bylo naším cílem pomoci lidem prchajícím před válkou, dětem. A to jsme udělali. Pak se všechno změnilo. Začali znesvěcovat naše náboženské symboly, nechystali žádné kaple, urazili obyvatele, zabíjeli a kradli hospodářská zvířata, vyhrožovali, kradli. Ti, kdo je podporují, jsou motivováni osobními motivy, protože v sázce jsou velké finanční částky.

    V současné době na 30 000 místních obyvatel připadá 30 000 hostů na okraji města. Ptal se mě někdo, jak se mám? Jak se mi daří v práci? Jaký život žije má rodina? Říkají nám: „Umyjte si ruce, dodržujte společenskou vzdálenost kvůli koronaviru“ a v táboře Moria v té době mají 14 000 lidí jednoho na druhém s jednou lahví vody v otřesných podmínkách.“


    Oba bratři přirovnávají situaci ke zbraním připraveným ke střelbě, pokud budou obyvatelé pod tlakem, aby vybudovali novou strukturu nebo prodloužili pobyt migrantů a uprchlíků na ostrově na dobu neurčitou.



    „Lidé nedovolí nové Moria,“ říká Stratis Geomilas a zdůrazňuje, že tentokrát celý ostrov povstane tváří v tvář možnosti vytvoření nové uzavřené struktury. Bude to záležitost nejen Moria nebo obyvatel na úpatí hory Karáva, nyní to bude s jediným cílem: sjednotit celý ostrov.



    Stratis shrnul těchto pět let existence Moria v jedné větě: „Řecko bylo obětováno migraci a Lesbos Řecku.“



    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑