• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slávnostná samovražda v priamom prenose alebo ako si snem SNS zvolil „hrobára strany“

    15-9-2020 Zem & Vek 60 1964 slov zprávy
     



    Foto: facebook A. Danko

    A je to tu. Stalo sa to, pred čím varovali, ale presne to očakávali tí, ktorým ešte nevyfučal mozog z hlavy, ako našim liberálno-slniečkarsko-genderným kolegom. Na sneme v Liptovskom Mikuláši si „smotánka“ Slovenskej národnej strany zvolila predsedu. Žiadne prekvapenie sa nekonalo a gazdovať aj naďalej bude Andrej Danko. Vo voľbách porazil Antona Hrnka, ktorého podporilo 22 delegátov. Za staronového predsedu hlasovalo 88 delegátov. Po sneme sa ešte hlásnejšie hovorí o konci SNS…


    Podrobné analýzy diania v SNS a vôbec v národniarskom hnutí sa, bezpochyby, onedlho budú valiť, ako snehová guľa, ale zatiaľ si posvietime na to, ako reagovali ľudia, ktorí pôsobia v tej „národniarskej“ branži, ako komentovali výsledky snemu SNS „za horúca“ a aký vývoj udalostí predpovedajú. Vo všeobecnosti v ich radoch panuje sklamanie, rozčarovanie a takmer jednohlasná predpoveď pre SNS: je to začiatok jej konca…


    Optimizmus zachováva iba /a čo iné by sme očakávali?/ samotný staronový predseda SNS, ktorý vyhlásil: „Som presvedčený, že to chce čas a ľudia pochopia, že sme to mysleli dobre a vrátia sa k nám…“ Snaží sa presvedčiť obecenstvo, že napraví staré chyby, „polepší sa“ a všetko tentoraz bude tip-top. Dokonca sa chváli, ako „nové vedenie“ SNS povalí súčasnú vládu: SNS s novým vedením odstaví od vládnutia Sulíka, Matoviča a Kollára. V týchto voľbách bolo množstvo ľudí oklamaných. To, čo SNS dosiahla v predošlej vláde, tak najmä súčasní vládni predstavitelia z toho dodnes ťažia…“


    „Urobíme všetko preto, aby sa Slovenská národná strana vzoprela vláde Sulíka, Matoviča a Kollára. Je to mojou povinnosťou. Strana SNS bude alternatívou pre tých, ktorí majú plné zuby tejto vlády, pretože sa neustále znižujú sociálne štandardy občanov Slovenskej republiky,“ uviedol na svojej facebookovej stránke Andrej Danko. Nuž, niektoré rozprávky sa dobre čítajú a počúvajú, ale… zostávajú iba rozprávkami. Gratulujeme Andrejovi Dankovi, ktorý zachováva mládenecký optimizmus po tom, ako dobačoval svoju stranu z takmer desiatich percent na volebných tri s „chvostíkom“ a v súčasnosti, ak prieskumy verejnej mienky neklamú, na menej, ako 1,5 percenta. Verí, že nastane razantný obrat? Nuž, veriť môže…


    Jeho konkurent vo volebnom súboji tiež je plný optimizmu, ale iba v tom, čo sa týka jeho pôsobenia, tvrdí, že voľby neprehral a že mu neprekáža, že na sneme nevyhral: Nie, žeby mi nejakým spôsobom prekážalo, že som nebol zvolený za predsedu. Vôbec to nie je v tejto situácii dôležité. Dôležité je to, že delegáti za SNS si zvolili zodpovednosť za kauzu Dobytkár (hoci sa jej na začiatku zriekli) a zároveň si zvolili cestu postupného umierania SNS.“ A tiež podotkol, že delegáti, ktorí zvolili Danka, urobili osudnú chybu, keď „…z cca 8,6 % roku 2016 A. Danko doviedol stranu na volebný výsledok 3,16% a aktuálnu volebnú preferenciu 1,4 %.“ Čuduje sa? Koho by volila väčšina delegátov, keď ich samotných „vlastnoručne“ nominoval Danko? Práve preto mnohí členovia SNS žiadajú zmeniť stanovy strany.


    Vysvetlil, ako staronový predseda bude narábať s financiami, ktoré dostane SNS od štátu: „To im fakt stačí to, aby sa predseda Danko mohol voziť za stranícke peniaze na Mercedese, prenajatom na operačný lízing za 3000 eur? Alebo im stačí, aby jeho „riaditeľka“ mohla mať astronomický plat? Asi im to stačí, lebo inak by volili niečo úplne iné!“ Nepovedal však, že delegáti toho na výber priveľa nemali, veď si mohli vybrať jedného z dvoch kandidátov. Ďalší kandidáti, o ktorých sa hovorilo, Peter Švec a Radovan Baláž zostali mimo hry…


    A predpovedal, ako dopadne SNS /to si myslí aj drvivá väčšina komentátorov na sociálnych sieťach: „Ešte tri roky bude mať A. Danko a úzka suita okolo neho kráľovský život za peniaze daňových poplatníkov za získaný volebný výsledok. Potom sa zhasne svetlo a bude po SNS. Vlastne ju už ani dnes nie je treba, lebo je to úplne prázdna nádoba, v ktorej nie je nič ani národné, ani vlastenecké, ani hrdé, ani odborné. Je to nádoba naplnená niečím, čo silno zapácha a čo nie je príliš príťažlivé.“ Mohol by ešte dodať, že SNS v súčasnej forme sa príliš nápadne začína podobať na Pellegriniho „Hlas“ a dve strany s probruselskou sociálno-liberálno-národniarskou príchuťou je pre malú slovenskú politickú scénu priveľa…


    Tiež zdôraznil skutočnosť, ktorú prízvukujú mnohí komentátori na sociálnych sieťach: „Víťazom nie je nikto. Aj A. Danko len „utrpel“ víťazstvo za cenu neuveriteľných manipulácií. Pod ťarchou nemožnosti splnenia sľubov, ktoré priehrštiami rozdával, aj on kľakne na kolená. Otázka len zostáva, či si túto cestu likvidácie najstaršej politickej strany vybral sám alebo mu ju niekto vnútil.“ Túto „konšpiračnú“ myšlienku, že Danko dostal za úlohu, aby definitívne pochoval SNS, opakujú mnohí komentátori.


    Napokon vysvetlil, že možno onedlho opustí rady SNS: „Som rád, že ma delegáti oslobodili od záväzkov voči SNS. Akokoľvek vysvetľujú média moje vyjadrenia po odchode zo snemu, povedal som to jednoznačne: Na tento rok mám zaplatené členské a čo bude v budúcnosti, uvidím…“ Možno čaká, čo mu ponúkne staronový predseda a potom sa rozhodne? Alebo mieni vybudovať opozičné krídlo v samotnej strane? Čas ukáže…


    Bývalý predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj tiež hovorí o začiatku konca tejto strany: „Mám pocit, že delegáti schválili kolektívnu samovraždu, a prečo to tak urobili, je na nich.“ Tvrdí, že sa návrat voličov a sympatizantov SNS je takmer nemožný, pretože nedošlo k žiadnemu obnoveniu strany a to znamená, že jej pád bude pokračovať. „Slota bol aký bol, ale vedel, kedy odísť. Danko nevie, čo má urobiť? Nevie to ani tých 88 ľudí, ktorí sú mu zaviazaní, on ich nominoval a odsúhlasil ich na predsedníctve? Veď tu sú vážne pochybnosti, či sú demokratické stanovy,“ podčiarkol pre denník Pravda.


    „Diplomaticky neutrálny“ postoj sa snaží zachovať  predseda Slovenského hnutia obrody, ktorý zablahoželal Dankovi k víťazstvu a vyjadril nádej, že Danko tentoraz bude napredovať tou správnou cestou, aj keď… „Blahoželám Andrejovi Dankovi k zvoleniu za predsedu najstaršej strany Slovákov a chcem vyjadriť presvedčenie, že sa poučil z chýb minulosti a SNS pod jeho vedením začne robiť razantnú, proslovenskú politiku. Ak sa tak stane, tak v takom prípade bude SNS pre Slovenské Hnutie Obrody rovnocenným partnerom v predvolebnej, ale aj v povolebnej diskusii. Každý má právo na druhú šancu, aj Andrej Danko. Ak sa však Andrej Danko rozhodne vydať cestou nečitateľnou, neslovenskou, ktorá bude ohrozovať národné a štátne záujmy Slovákov, tak v takom prípade sa stane hrobárom najstaršej politickej značky slovenského národa a na politickom kolbišti s ním nebudeme mať žiadne zľutovanie..“ Skrátka, jedno alebo druhé. Vyberte si, čo chcete…


    Vo svojom vyše 20-minútovom videu na YouTube Roman Michelko tiež kritizoval Danka a naznačil, prečo sa predsa rozhodol kandidovať a načo mu to bude. Je presvedčený, že Danko môže rovnakým spôsobom pochovať SNS, ako to urobil Frešo s SDKÚ: „Je fakt, že za likvidáciu SDKÚ patrí Frešovi nehynúca sláva. Zo slovenskej politiky totiž dostal niečo tak odpudivé ako Mikuláša Dzurindu, Ivana Mikloša či Ľudovíta Kaníka. SNS však mala aj svetlejšie chvíle, preto jej bude väčšia škoda…“


    „Andrej Danko nemá sebareflexiu, to vieme, stalo sa mu to, čo pre väčšinu politikov znamená koniec. Stal sa smiešnym. Jeho nadmerné ego, nekomunikácia s kolegami zo strany, svojvoľnosť pri personálnych, zväčša zlých nomináciách, obchádzanie straníckych štruktúr a množstvo zlých, nepochopiteľných a škodlivých rozhodnutí nakoniec rezultovalo do historicky najhoršieho výsledku SNS. Prečo nakoniec kandidoval? Vo všeobecnosti sú tri dôvody. Jeden, asi naivný, je faktor Alberecht. Skrátka, Andrej Danko si myslí, že vďaka tomu, že ostane v politike, získa imunitu pred stíhaním za to, čo sa dialo v izbe č. 8,“ vysvetľuje Roman Michelko.


    „Časť peňazí z kauzy Dobytkár išla na „systém“, rozumej stranu, no a Danko si myslí, že ak bude predsedom opozičnej strany, tak si naňho vyšetrovacie orgány netrúfnu, lebo by sa to mohlo interpretovať ako prenasledovanie opozície. Chabá nádej a asi aj nereálna, ale nemožno vylúčiť, že tomu Andrej Danko naozaj verí. Druhá možnosť je, že to bola úloha preňho: daj to „na Freša“ a všetko bude odpustené. Tretia, prízemná verzia je, že strana dostala za voľby 1,8 miliónov eur a na svoju činnosť dostane každý rok počas štyroch rokov štyristotisíc eur, takže aj za to má zmysel zabojovať,“ domnieva sa Michelko.


    Podotýka, že motivácia Andreja Danka sa dá teda pochopiť, ale nechápe, prečo ho podporujú delegáti: „Aký zmysel má skutočnosť, že je niekto okresným šéfom mimoparlamentnej strany? Ak je pre niekoho toto životným úspechom, tak to o štruktúrach SNS vypovedá veľmi veľa. To, že Andrej Danko do toho išiel, je v poriadku, v politike sú rôzni ľudia, ale skutočnosť, že ho imunitný organizmus strany nevypudil ako škodiaci element, znamená, že SNS si nezaslúži ďalej existovať. Je sotva možné veriť, že Andrej Danko má sebareflexiu a že, ako mnohým sľúbil, ak s preferenciami strany do dvoch rokov nepohne, odíde.“


    Nuž, slovenská verejnosť si môže robiť rôzne dohady, prečo Andrej Danko zasa kandidoval a čo bude so Slovenskou národnou stranou. Osobne mne sa najmenej pozdáva verzia, že Danko dostal za úlohu definitívne pochovať SNS a robí to úprimne a úmyselne na nariadenie akýchsi „šéfov“. To by bol precedens a veľmi silná káva dokonca aj pre slovenskú politiku. Ďalšie dve najčastejšie spomínané komentátormi verzie sú skôr pravdepodobné. Buď je Danko ozaj taký naivný a verí, že jemu, ako „hrobárovi strany,“ sa ju podarí oživiť a dotiahnuť znova do parlamentu, alebo si jednoducho 3,5 roka bude využívať stranícke peniaze pre seba a ľudí „blízkych ku imperátorovi“ a potom nech bude, čo bude.


    Prirodzene, prekvapenia sa stávajú. Nikto nemôže zaručiť, že o pár týždňov nebude snežiť. Na politickej scéne je dupľom všetko možné. Nie je vylúčené, že sa Dankovi zasa zázračne podarí presvedčiť časť voličského elektorátu, čo je, prirodzene, veľmi málo pravdepodobne. Logické je, že ani v prípade predčasných volieb, ani o 3,5 roka drvivá väčšina voličov nebude dávať svoje hlasy človeku, ktorý prakticky rozvalil celý „podnik“ a pochoval stranu. Iba úplne nové vedenie by mohlo zachrániť SNS, ale zostáva praktické staré, aj napriek kozmetickým úpravám, ktoré robí a ešte urobí Danko.


    Veľkou výhrou by nebolo ani zvolenie Antona Hrnka. Určite by ho podporila väčšia časť voličskej základne, ale či by to stačilo na tých magických päť percent? Žiadnym tajomstvom nie je, že by ho súčasní koaliční politici a slniečkarské média stále trhali na kusy a obviňovali z toho, že bol celý čas po boku Danka a teda, podľa nich, je vinný zo všetkých káuz, spojených s SNS. A ani náhodou ich nebude zaujímať skutočnosť, či bol vinný, či mohol niečo ovplyvniť alebo nie – je vinný a basta!.. Číže aj v prípade zvolenia Hrnka by nebola žiadna istota, že v budúcich parlamentných voľbách by SNS získala potrebných päť percent…


    A čo ďalej? Dianie v SNS a budúce kroky Danka by nepredpovedal ani Nostradamus. Zatiaľ to vyzerá na úplný krach a pochovanie tejto najstaršej na Slovensku strany. Zázraky sa stávajú, je to fakt. Má Danko niekde vo vrecku kúzelnú paličku? Uvidíme. Jedno je isté. Do volieb by mohol vzniknúť nový národniarsky subjekt, ktorý by sa mal pokúsiť zjednotiť všetky vlastenecké sily. V opačnom prípade aj ďalšie štyri roky tu bude vládnuť slniečkarsko-liberálno-genderná vláda. Ako sa bude dariť národniarom? No veď tak, ako si budú počínať…



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    https://www.facebook.com/andrejdanko.sk/


    https://www.facebook.com/AntonHrnko4/


    https://www.facebook.com/R%C3%B3bert-%C5%A0vec-252998972461/


    https://www.youtube.com/watch?v=aMbgvi8we6Y&feature=emb_logo


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑