• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Koľkých pacientov na ventilátoroch zabila neodbornosť konzília?

    14-9-2020 Zem & Vek 81 1363 slov zprávy
     



    Zdroj: Shutterstock

    Pred dvoma týždňami, koncom augusta, sa konala tlačová beseda ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, kde spolu s kolegami z konzília „odborníkov“ oboznámil verejnosť so štatistikami, aktuálnym stavom a plánovanými opatreniami v súvislosti s novým koronavírusom. Sám pritom povedal, že podľa štatistík na Slovensku 2,1 % pacientov vo veku 60 a viac rokov končí na umelej pľúcnej ventilácii, pri 70 a viacročných pacientoch je to až 2,5 %. Nato Krajčí uviedol 46-ročnú primárku a členku Lekárov bez hraníc Alenu Koščálovú, ktorá pôsobí vo vedení Kliniky infektológie a geografickej medicíny v Nemocnici akademika Ladislava Dérera na Limbovej ulici v Bratislave, kde pracoval aj profesor koronapropagandy Pavol Jarčuška. „Žiadneho pacienta, ktorého sme dali na ventilátor, sa nám nepodarilo zachrániť,“ zahlásila trasľavým hlasom spoza rúška, aby podčiarkla domnelú nebezpečnosť vírusu. Kým 2. septembra bolo podľa medializovaných informácií na jednotke intenzívnej starostlivosti 11 ľudí a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebovalo sedem pacientov, o tri dni už na JIS bolo len 8 pacientov, hoci počet umelo ventilovaných sa nezmenil.
    Pripomeniem Koščálovej odpoveď z roku 2007 na otázku ako sa vyrovnáva s toľkými mŕtvymi (keď pracovala ako Lekárka bez hraníc v Afrike, kde trikrát prekonala ľahšiu maláriu, ktorú porovnala s chrípkou): „Vždy je to ťažké, u lekára ide o jednu z psychicky najťažších situácií. V Kongu nám bežne počas jednej služby zomrelo aj sedem pacientov, najmä detí. Človek sa proste musí odosobniť, aj keď vnútorných výčitiek sa celkom nezbaví. Stále si premieta, čo ešte mohol urobiť, ako to mal spraviť, či mohol naordinovať niečo iné. Nesmiete sa zainteresovať do individuálneho príbehu, to by sa zvládalo veľmi ťažko.“
    Asi nie som sám, koho zaujíma, nakoľko sa o 13 rokov neskôr odosobnila od smrti pacientov na ventilátoroch (áno, triasol sa jej hlas, no možno od trémy – rúško nedovolilo čítať emóciu z tváre) a prečo podporuje oficiálny koronaratív, ktorý načisto stojí na individuálnych príbehoch obetí, kam však treba zarátať aj obete štátnej šikany. V podstate všetkých, ktorí sa nechajú mučiť nezmyselnými, nevedeckými opatreniami. Čo je horšie, zrejme nemuseli všetci koronapacienti na ventilátore zomrieť, stačilo použiť aktuálne poznatky, ktoré sú k dispozícii už niekoľko mesiacov, dokonca čiastočne aj v slovenčine. Otázka je, či ich použili. Z videorozhovoru s Koščálovou z 1. apríla sme sa dozvedeli, že pri ťažšom priebehu ochorenia u nás používali liek Kaletra (predpisovaný aj ľuďom s HIV) a účinnejšie antimalariká chlorochín a hydroxychlorochín (v kombinácii s antibiotikom azitromycínom), ktoré odporúčal aj Trump. Tieto však výskum sponzorovaný Oxfordskou univerzitou nepotvrdil ako efektívne v spojení s umelou ventiláciou. Namiesto toho sa (už v júni) dostavili výsledky v kombinácii ventilátorov s lacným imunosupresívnym syntetickým hormónom dexametazónom, ktorý znížil počet úmrtí o tretinu. Tocilizumab, bielkovina blokujúca účinok inej bielkoviny, podieľajúcej sa na zápaloch, znížila dokonca podľa výsledkov štúdie známych už v polovici júla úmrtnosť na ventilátoroch takmer na polovicu a zvýšila pravdepodobnosť, že pacienti opustia ventilátor do 28 dní. Ďalšia vec je samotné používanie ventilátorov.
    Už 12. apríla predsedníčka Centra pre bioetickú reformu Jana Tutková v blogu prezentovala priehrštie kvalitne zdrojovaných informácií o nebezpečnosti používania ventilátorov pri novom koronavíruse spôsobom typickým pre klasický zápal pľúc (tzv. syndróm akútnej respiračnej tiesne, ARDS). V New Yorku až 80 % pacientov na ventilátoroch zomieralo, kým pri syndróme akútnej respiračnej tiesne to býva okolo 40 %. V Británii v tom čase narátali 66-percentnú, vo Wu-chane až 86-percentnú úmrtnosť umelo ventilovaných pacientov. Lekári poukazovali na chybné nasadzovanie ventilátorov – skoro a agresívne a na problém s vysokým tlakom kyslíka. Skúšali napr. zmeniť polohy pacientov, používať nosnú kanylu aj primiešavať oxid dusíka do podávaného kyslíka.
    Dr Kyle-Sidell odporúčal príjem kyslíka nosovou kanylou. „Pri COVID-19 postupujeme podľa medicínskej paradigmy, ktorá nie je pravdivá. Liečime nesprávnu chorobu. Nie je to zápal pľúc a nemal by byť tak liečený. Pripomína chorobu z vysokej nadmorskej výšky, hoci najlepšie zodpovedá ochoreniu z dekompresie pri potápaní.“ Britský lekár z Birminghamu toleroval oveľa menej kyslíka v krvi a nižší tlak. „Ventilátorom sa treba vyhnúť, ako sa dá. Môže poškodiť svaly okolo pľúc a spôsobiť sekundárne infekcie. Tiež vyžaduje koktail liekov, ktoré môžu viesť k toxicite až zlyhaniu orgánov,“ uvádza denník Telegraph.
    Nový protokol liečby publikoval aj tím pľúcnej a kritickej starostlivosti pod vedením Dr. Paula Marika z Medicínskej školy Východnej Virgínie. Apeluje na zastavenie automatického používania ventilátorov, ktoré situáciu pacientov zhoršujú a využitie nosovej kanyly na prívod kyslíka, dáva odporúčania podľa vážnosti stavu pacienta. Prevencia sa zakladá na podávaní vitamínov C a D3, zinku a melatonínu.
    „Začiatkom septembra sme mali v celej Prahe (…) 18 pacientov s ľahkým stavom, 12 so stredným, devätnásť ťažkých. Z toho je 13 ľudí na jednotke intenzívnej starostlivosti, 15 ľudí má kyslíkovú terapiu, desiatka pľúcnu ventiláciu,“ uviedol riaditeľ Fakultnej nemocnice Motol v Prahe a bývalý minister zdravotníctva Miloslav Ludvík s tým, že práve kyslíková terapia je pre pacientov s ťažším priebehom najdôležitejšia.
    Na 19. výročie pádu troch Dvojičiek sa profesor Jarčuška vyjadril, že z pohľadu nemocníc je najhoršia situácia v michalovskej nemocnici, kde hospitalizovali 25 pacientov, pričom piatim sa podáva liek s účinnou látkou remdezivir. „Chrípka má príznaky veľmi podobné ako ťažší priebeh koronavírusu – bolesti svalov. Slabosť a skleslosť organizmu, kašeľ a nástup je náhly. Pri koronavíruse to tak zvyčajne nie je, ale môže sa to stať. Pri vážnejších prípadoch to budeme musieť odlíšiť diagnostikou, pri tých ostatných bude stačiť zostať doma a vyležať to,“ nadhodil Jarčuška nedávno pre Nový čas.


    Koščálová v apríli argumentovala tým, že naše opatrenia majú „spomaliť priebeh“ a obmedzenie mobility je veľmi účinným opatrením s tým, že neskôr sa možno opatrenia budú sústrediť na skupiny ohrozené ťažkým priebehom („starších ľudí s chronickými ochoreniami“), hoci ona sama je za čím výraznejšiu ochranu zraniteľných, kam spadá aj výraznejšie obmedzenie ich mobility (a remdesiviru je málo). Vtedy prevažovali obavy, že náš zdravotný systém nezvládne pandemickú koronazáťaž. Medzitým však vírus viackrát zmutoval a slabne, no naše korporátne médiá sa neunúvajú o tom informovať. Podľa Koščálovej je veľmi dôležité, aby ľudia verili tomu, že je to myslené dobre. Porovnávanie situácie v rôznych krajinách pritom nemusí byť adekvátne, lebo každá je iná. Veru, neviem kde inde okrem Slovenska majú 100-percentnú úmrtnosť na ventilátoroch. Čo na tom môže byť myslené dobre? Má to snáď pomôcť ekonomike? To by ich muselo byť rádovo viac. S primárkou Koščálovou sme sa pokúsili dvakrát telefonicky spojiť na jej pracovnom čísle 02/59542874, aby sme si overili, že nepoužívali kyslíkovú terapiu a pri umelo ventilovaných pacientoch nepoužívali syntetický hormón dexametazón ani sľubnejší tocilizumab, ale zrejme čerpá dovolenku.
    Na záver predsa len spomeniem situáciu v Švédsku, ktorého postup kladne hodnotí aj Svetová zdravotnícka organizácia. Tvrdí, že tento model funguje a je dlhodobo udržateľný. Kým všade inde v Európe sa zatvárali firmy, reštaurácie a veľa ľudí prišlo o prácu, vo Švédsku život pokračoval v takmer bežnom režime. Švédska vláda namiesto celoplošných drastických opatrení zvolila cestu odporúčaní. V prvý septembrový týždeň tam zaznamenali iba 1,2 % pozitívnych prípadov spomedzi 120 000 testov. Na jar to bolo až 19 percent. Tento pokles naznačuje, že populácia v krajine je už z veľkej časti premorená.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.




    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑