• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Těžký případ: USA chtějí zakázat nákup ruské ropy

    14-9-2020 Sputnik CZ 78 517 slov zprávy
     

    Velký odběratel


    Kongres hodlá vyhlásit sankce proti evropským společnostem, jež se podílejí na projektu plynovodu Nord Stream 2. Již to vyvolalo tvrdou kritiku ze strany Německa a Berlín dokonce pohrozil vstřícnými sankcemi.


    Vlivný americký analytický časopis The National Interest (NI) píše, že se podobná reakce dá vysvětlit. Jde o jasné pokrytectví Washingtonu. USA se totiž letos staly lídrem mezi dovozci ruské surové ropy a koupily si 12 % celého exportu.


    Podle údajů Správy energetických informací USA (EIA) bylo za první půlrok dopraveno do USA z Ruska přes devět milionů tun ropných výrobků (68 milionů barelů), což je rekord za 16 let.



    Pokrytecký postoj


    EIA upřesnila, že USA jsou formálně na druhém místě, protože si Nizozemí koupilo 12,19 milionu tun. Jenže tato země je tranzitní uzel, ze kterého ropné výrobky putují do jiných států. Amerika ale kupuje ropu pro vlastní rafinerie, takže Washington je bez konkurence.


    NI navrhuje následující východisko: zakázat zákonodárně ruský import. Kongres by například mohl zavést finanční sankce proti společnostem, jež provozují tyto dodávky.



    Jenže není naprosto jasné, jak se to dá uskutečnit, vždyť se Američané kvůli svým vlastním sankcím proti třetím zemím dostali do přímé závislosti na ruské surovině, což oficiálně přiznaly již loni.

    Alternativa neexistuje


    Rusko bylo až šestým dodavatelem surové ropy do USA. V únoru 2020 se dostalo na druhé místo po Kanadě. Američané, kteří byli připraveni o těžkou ropu z Venezuely, a také kvůli prudkému snížení dovozu z Íránu, museli rychle pátrat po alternativních dodavatelích.


    Problém spočívá v tom, že technologie řady rafinérií ropy nejsou použitelné pro lehkou ropu z Permianské pánve (Permian Basin) a Západního Texasu. Do velmi svízelné situace se dostaly rafinerie Mexického zálivu a Východního pobřeží.



    Tyto podniky byly vyprojektovány pro sirné značky, proto je třeba míchat lehkou ropu s těžkou, kterou dříve dostávaly z Venezuely. Loni v lednu však Donald Trump zavedl sankce proti Caracasu. A venezuelský export klesl o 32 % na 1,001 milionu barelů denně.

    Americkým rafineriím hrozilo zastavení kvůli nedostatku surovin. A aby se vyhnuly katastrofě, Američané začali používat ruskou ropu Urals a aktivně nakupovat ruský mazut.


    Loni si USA z Ruska dovezly 11 milionů tun mazutu, dvakrát více než v roce 2018. „Pomohlo to kompenzovat kolaps dodávek sirného paliva z Venezuely,“ konstatovali analytici z americké společnosti Vortexa.


    Alternativou by mohla být ropa ze Saúdské Arábie blízká svým chemickým složením, Saúdové však nechtěli zvýšit těžbu. Ekonomika nakonec zvítězila nad politikou a Američané se obrátili na Rusy.



    Kromě vhodných vlastností je ruská surovina dost levná. Podle zprávy ministerstva financí měla značka Urals v lednu-červenci průměrnou cenu 40,34 dolaru za barel, zatímco ve stejném období loňského roku 65,27.

    Navíc se značně snížily dopravní výdaje. A po ukončení karantény stoupla poptávka po palivech, protože lidé znovu používají auta a také létají.


    Americké rafinerie neměly zkrátka na vybranou a začaly kupovat ruskou těžkou ropu. Nezabránilo tomu ani zhoršení vztahů mezi státy, ani početné sankce Washingtonu proti Moskvě. Na tomto pozadí jsou pokusy o zničení za každou cenu plynovodu Nord Stream 2 stále paradoxnější.


    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑