• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Měsíce bez výplaty a vyhazov. Představa Ukrajinců o lepším životě, kteří odjeli za prací na Slovensko, se naplnila jinak

    13-9-2020 Sputnik CZ 90 522 slov zprávy
     

    Uvádí se, že Ukrajinci v zemi pracovali i nadále a doufali, že se situace zlepší. Po návratu z dovolené se místo peněz dočkali vyhazovu a opět žádné výplaty.



    „Kolegové tu dělají už 2,5 roku, já jsem tady rok a půl. Kluci pracovali na stavbě, já v restauraci jako číšnice, všichni jsme měli řádně smlouvy. Půl roku jsem pak ještě šila u jedné paní,“ prozradila Kateřina z této ukrajinské skupiny.



    Dodala, že se situace začala zhoršovat před několika měsíci. Firma z Trenčína, v níž pracovali, jim přestala vyplácet mzdy.


    „Klukům, kteří dělali na stavbě, dlužili za tři měsíce, mně za měsíc. V červenci tohoto roku jsme odjeli na dovolenou, i když nám předtím nevyplatili mzdu,“ popsala Kateřina.


    Z ničeho nic


    Všechno se zkomplikovalo po jejich návratu ze schválené dovolené.


    „Když jsme se vraceli na Slovensko, na hranici přišla kamarádovi zpráva, že je vyhozen z práce. Z ničeho nic. Jen mu napsali SMS,“ uvedla Ukrajinka s tím, že se snažili problém rychle řešit.



    „Když jsme přišli, zatelefonovala jsem účetní ohledně toho, jestli mi vyplatí mzdu. Tvrdila mi, že jí jen řekli, že my už se nevrátíme a má nás vyhodit z práce. Ani nevíme, odkdy jsme nezaměstnaní. Pouze nám řekli, že nás už všechny odhlásili. Nic nám nedali ani podepsat,“ upřesnila Kateřina.


    Mladá Ukrajinka tvrdí, že kromě práce přišli s přítelem i o ubytování, které patřilo firmě, pro níž pracovala.



    „My jsme s přítelem ještě bydleli v ubytovně firmy, podepsali jsme smlouvu, zaplatili na celý měsíc za bydlení. Bydleli jsme tam dva týdny, když nás z toho bytu vyhodili,“ uvedla a dodala, že kontaktovali i vedení firmy.



    „Řekli, že máme čekat, ale na co, nevíme. Důvod výpovědi neznáme, žádnou nám totiž podepsat nedali, jen ústně řekli, že nás vyhodili, důvod neprozradili,“ popsala dále situaci Ukrajinka.


    Bojí se mluvit


    Podle jejích slov je ve stejné situaci ještě několik desítek lidí. Ti navíc tvrdí, že za ně někdo jiný podepisoval smlouvy.


    „Týká se to třiceti až čtyřiceti lidí, někteří se však bojí mluvit. Pouze jeden z nás dostal výpověď, kterou mu nedali podepsat, pouze mu ji předali,“ podotkla.


    Žádný z Ukrajinců, jehož vyhodili, podle jejích slov nemá právoplatnou výpověď.


    Na závěr publikace se poznamenává, že server Nový čas oslovil trenčínskou soukromou firmu, pro kterou skupina Ukrajince pracovala. Na žádnou z otázek jim ale nebyla poskytnuta odpověď.


    Od asistentky ředitele portál obdržel zprávu, že se dané záležitosti budou věnovat.


    „Dali jsme k tomu připravit všechny potřebné doklady. Vzhledem k pracovnímu vytížení jednatelů, kteří jsou tento týden služebně mimo kancelář, písemnou odpověď zašleme začátkem příštího týdne,“ stálo v odpovědi.


    Nezákonné zaměstnání


    Na konci června Sputnik informoval o tom, že cizinecká policie z Trnavy ve spolupráci s inspektorátem práce a dalšími policejními složkami provedla akci zaměřenou na kontrolu pobytu cizinců na území Slovenska.


    Během akce představitelé policejních orgánů zkontrolovali 14 občanů Ukrajiny, kteří měli uděleno pracovní povolení pro jiné společnosti, než ve kterých reálně působili. Jeden z Ukrajinců navíc na Slovensku pobýval neoprávněně.


    Všichni dostali 20 dní na opuštění území Slovenské republiky, přičemž jeden se zákazem vstupu na 3 roky, 11 mužů na rok a dva zbylí bez zákazu vstupu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑