• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Desítky miliard na nové zážitky puberťáků? Problém 5G sítí nespočívá jen v lidském zdraví, tvrdí Hampl

    11-9-2020 Sputnik CZ 44 536 slov zprávy
     

    Jak píše Hampl, jediná pravda o vlivu 5G se ve společnosti zatím nepotvrdila. V této otázce zatím panují jen zcela protichůdné a nesmiřitelné postoje. Dopad má být prý buď jen smrtící nebo zcela beze škod.



    „Na jedné ze stran sporu jsou spíše alternativně smýšlející lidé, na druhé straně spíše představitelé oficiálních institucí, ale to ještě nedává žádnou záruku pravdivosti. I když můžeme mít sklon důvěřovat spíš těm nebo oněm, jisti si být nemůžeme,“


    podotkl sociolog.

    Zajímavější je proto podle něj to, co říkají recenzované studie, které musely projít zkoumavou oponenturou respektovaných expertů v oboru.



    „Toto posuzování by mělo probíhat anonymně (posuzovatel neví, kdo je autorem textu) a předmětem posuzování by měly být použité výzkumné metody, čistota argumentace, logická jasnost, způsob výpočtu apod. Nikoliv sympatie nebo shoda názorů! Samozřejmě, i kolem recenzovaných studií se dá podvádět. A také se občas podvádí. A samozřejmě, že i členové vědecké komunity se mohou mýlit (nebo být manipulováni stejnými granty),“ dodal Hampl s tím, že vědecké publikace jsou v každém případě spolehlivější než běžné články.

    Upozorňuje ale na to, že velký počet recenzovaných vědeckých časopisů představují v otázce 5G sítí stanovisko, že negativní dopady této technologie na lidské zdraví nelze vyloučit.



    „To není ani apokalyptická představa masového vymírání, ani bezstarostná bagatelizace „nic nehrozí.“ Ve skutečnosti v tuto chvíli nikdo nemá jistotu,“ shrnul věc Hampl.



    Sociolog si ale prvně chce zodpovědět jinou otázku, a sice: „K čemu vůbec potřebujeme 5G?“


    „Proč utrácet miliardy nebo dokonce desítky miliard, za rychlejší internet v mobilu? Že to platí „soukromé subjekty“, tím není problém méně palčivý. Pokud mobilní operátoři zaplatí obrovskou investici, budou nuceni dostat své peníze zpátky,“ všiml si Hampl s tím, že jsou to my, kteří si tuto technologii bude muset zaplatit.



    „Proč je tak důležité, aby mohlo pár puberťáků a technických nadšenců sledovat filmy v lepší kvalitě nebo hrát složitější hry?“ ptá se.




    Hampl je ale obeznámen s opačnými argumenty, které tvrdí, že díky 5G dojde k radikální přeměně zdravotnictví, vzniknou nová odvětví, spousta věcí začne být řízena na dálku.



    „Znáte to, fantazie nemá hranic. Nicméně je skutečně možné, že nějaké nové služby využívající velmi rychlý mobilní internet vznikat začnou,“ nevyloučil Hampl.



    O tom podle něj nelze vůbec pochybovat. O to víc, pokud si připomeneme jednu myšlenku, která byla zformulovaná už v 80. letech.



    „Od chvíle, kdy se nová technologie objeví, to trvá přibližně 20 let, než začne vytvářet nová pracovní místa. Guru managementu Peter Drucker to ukazoval na příkladech ze strojírenství, ale zdá se, že v počítačovém světě platí stejné pravidlo. Od zavedení internetu k boomu internetových obchodů a služeb. Od objevu asymetrického šifrování k prakticky použitelnému elektronickému podpisu. Pořád jsme přibližně u 20 let,“ podotýká Hampl.

    Nelze tedy vyloučit, že po roce 2040 přinese tento super rychlý internet své ekonomické výhody. „Ale ospravedlňuje to současnou obrovskou investici? Nestačilo by sledovat sousední země?“ ptá se.



    „Problém tedy není jen v lidském zdraví, ale ve zbytečném utrácení peněz. I když - proč podstupovat i třeba jen malé riziko, když jsou přínosy nulové. Tedy ony úplně nulové nejsou. Třeba pro herní a zábavní odvětví se nějaké nové příležitosti otevřou. Ale neměly by investiční peníze směřovat spíš do obnovy výroby a zemědělství?“ uzavřel celou věc český sociolog Petr Hampl.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑