• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Podľa štatistík úmrtnosť v Európe vykazuje historické minimá

    11-9-2020 Zem & Vek 85 894 slov zprávy
     



    Zdroj: EuroMOMO

    Grafy EuroMOMO týždenne monitorujú úmrtnosť v 24 európskych krajinách. Tieto kľúčové údaje, špecifikované podľa veku a geografickej oblasti, by mali mať neoceniteľný význam pre epidemiológov pri prijímaní rozhodnutí v oblasti verejného zdravia. Riadia sa nimi, alebo postupujú podľa vopred stanoveného plánu?


    Aké údaje zaznamenali štatistiky v 34. týždni (17.8.-23.8.2020) a v 35. týždni (24.8.-30.8.2020) tohto roka? Počúvame, že pandémia udrela v druhej vlne. Odrazilo sa to na úmrtnosti obyvateľstva? V 35. týždni umierali Európania (bez bližšie určeného dôvodu) NAJMENEJ za posledných niekoľko rokov. Celkovo v Európe zomrelo v 35. týždni o 2771 ľudí  menej ako obvykle . Obdobne priaznivá nízka úmrtnosť bola v Európe naposledy v 18. týždni 2018, keď umrelo o 2348 menej ako obvykle. V 35. týždni umrelo 44 955 ľudí, čo je o 2771 ľudí menej ako priemer 47 726. Taktiež v 34. týždni je to o 359 ľudí menej ako priemerne, t.j. 47 501. Viď tabuľka.  Aj v porovnaní s rokmi 2018 a 2019 vidíme pokles. To strašenie vládou nesedí so štatistikou.



    Graf nadmerných úmrtí udáva odchýlku úmrtnosti od očakávanej úrovne. Celkový počet úmrtí znázorňuje nasledujúci graf.



    Je pravda, že štatistiky z jarných mesiacov roku 2020 vykazovali nadmerné hodnoty. Počas 14. a 15. týždňa tohto roka (začiatok apríla) bolo hlásených 88 570 úmrtí týždenne, oproti vrcholu krivky napr. roku 2017, keď to bolo 70 000 úmrtí týždenne, v 2018 dokonca 66 000. Počas tých dvoch týždňov naozaj štatistika vykazovala nárast. Mohlo to byť spôsobené aj tým, že niekedy prázdne nemocnice vyhradili celé svoje oddelenia, čakajúc na pacientov s COVID-19, a tým znemožnili poskytnutie lekárskej starostlivosti pacientom so život ohrozujúcimi ochoreniami. Mediálne strašenie priviedlo do nemocníc mnohých, možno viac prestrašených ako chorých, na ktorých nebol pripravený poddimenzovaný zdravotnícky systém napr. v Taliansku, a ten potom pod náporom kolaboval. Psychický teror, ktorý sa šíril z televíznych obrazoviek, na zdraví určite nepridal chorým, starým a labilným ľuďom, ktorí tejto masáži uverili. Aj to sú možno nepriame obete tejto pandémie, zaznamenané v štatistikách. Maximálnu týždňovú úmrtnosť, zobrazenú vrcholom krivky grafu možno pozorovať každú jar. V roku 2018 to bolo v 1. a 10. týždni, roku 2019 v 2. a 5. týždni a roku 2020 v 14. a 15. týždni daného roka. Čo sa týka veku, vidieť, že celkový počet úmrtí prekročil hranice vo vekových kategóriách 45-64 rokov, 65-74 rokov a hlavne nad 85 rokov.


    Graf nadmernej úmrtnosti vykazoval nárast v 12. až 18. týždni (od polovice marca do konca apríla) a potom ešte raz, v 33. týždni.


    Z-skóre podľa krajín


    Z-skóre sa používa na porovnávanie vzorcov úmrtnosti. Všeobecne platí, že ak krivka klesá a čísla úmrtí sú nižšie oproti normálu, Z-skóre nadobúda záporné hodnoty. Pri obvyklých počtoch úmrtí sa pohybuje okolo nuly a pri stúpajúcich úmrtiach aj Z-skóre rastie.


    Na úvodnej mape k tomuto článku možno vidieť, že v 34. týždni iba Belgicko vykazovalo stredný prebytok, Španielsko a Nemecko – Hesse malý prebytok. Ostatné krajiny žiadny. V 35. týždni sa situácia zhoršila vo Švédsku – malý prebytok a Belgicko so Španielskom hlásilo stredný prebytok. Ostatné krajiny prebytok nezaznamenali. Klesajúcu krivku v 35. týždni oproti predchádzajúcim týždňom, (pokles je viditeľný od apríla), možno pozorovať v Rakúsku, Fínsku, Dánsku, Francúzsku, v nemeckom Berlíne, Maďarsku, Írsku, Taliansku, Luxembursku a Holandsku. Počas 14. a 15. týždňa bola polovica mapy Európy zafarbená načierno (extrémne vysoký prebytok). Teraz je stav vyvážený. V minulých rokoch úmrtia stúpali, aj keď nebolo hlásená pandémia. Mapa tmavne vždy na jar a medzi najviac zasiahnuté krajiny každoročne patria Španielsko, Švédsko, Nórsko, Anglicko, Taliansko, Nemecko a Rakúsko.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroj: grafy EuroMOMO


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑