• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Známé české osobnosti proti cenzuře na sociálních sítích. Porazí Zuckerberga?

    11-9-2020 Sputnik CZ 48 979 slov zprávy
     

    Taky vás, drazí čtenáři, štve, když vás sociální sítě bezdůvodně blokují na týden a více? A to jen proto, že jste napsali peprnější příspěvek, ostře jste reagovali v diskuzi nebo jste si dovolili zveřejnit nekorektní, ale jinak neškodlivý obrázek. To naštve každého. Trpělivost došla známým českým osobnostem, které si neberou servítky se společenskými nešvary, které má skrýt cenzura.


    O co jde v petici


    O co jde? Matematik a komentátor Marian Kechlibar, R&D konzultant Vlastimil Veselý a slavný vývojář Daniel Vávra společně sepsali petici proti omezování svobody slova na sociálních sítích. K nim se připojil ještě egyptolog Miroslav Bárta, spisovatel David Zábranský, šéfredaktor Marek Stoniš, podnikatel Stanislav Bernard či místopředseda Rady ČT Pavel Matocha. Petici v současné době podepsalo přes šest tisíc lidí. 



    Signatáři upozorňují, že se postupně rozrůstá cenzura na sociálních sítích, a žádají, aby se věcí začal zabývat český parlament, vláda a prezident. Proč? Protože sociální sítě nejsou místem na „pokec“. V naší době mají výsadní místo v ovlivňování chování a myšlení lidí.

    „Globální sociální sítě dnes představují hlavní fóra veřejné diskuse a jsou také významným fórem politickým. Jejich vliv na politickou soutěž a volební výsledky je srovnatelný s největšími tištěnými, rozhlasovými nebo TV médii. Vlastníci platforem mají na trhu prakticky monopolní pozici a nejsou politicky neutrální. Naopak, selektivní filtrací obsahu a blokací nepohodlných uživatelů systematicky porušují právo na svobodu projevu a ustanovení o nepřípustnosti cenzury, základní kameny ústavního pořádku ČR,“


    stojí v textu petice.


    Autoři petice upozorňují, že na sociálních sítích není garantován rovný přístup a jednotlivé názory nemají stejnou šanci být publikovány.



    „Správu obsahu vykonávají podle neprůhledných, vágních a nekonzistentně aplikovaných pravidel. Zcela legitimní názory běžných uživatelů (již dávno nejde jen o kontroverzní ‚radikály') odstraňují tyto firmy ze společenské diskuze bez možnosti se bránit. Cenzurují se už i prostá


    historická fakta,“ upozorňuje petice.


    Podle signatářů je „nepřijatelné, aby o tom, co je pravda nebo lež, rozhodovali špatně placení zaměstnanci z Filipín, kteří mnohdy ani neovládají příslušný jazyk a spoléhají na automatické překlady. Je nepřijatelné, aby anonymní studentský brigádník určoval, který politický názor je možné šířit, navíc podle neznámých instrukcí. Je možné mluvit o svobodném přístupu k informacím, demokratické politické soutěži a svobodě slova, jestliže nadnárodní korporace rozhodují, které příspěvky potlačí a které čtenářům úplně odfiltrují? Jestliže zasahují již i do obsahu soukromých zpráv a při vyhledávání upřednostňují vybrané politické kandidáty“?

    Jak se dá proti cenzuře bojovat?


    Nejde o nějaké abstraktní úvahy. Jak píší autoři petice, své zkušenosti s cenzurou sociálních sítí má již řada zahraničních i českých politiků, právníků a médií. Nemusíme přitom tyto případy pracně hledat. Loni byl dočasně vyhozen z Facebooku ústavní právník Pavel Hasenkopf, protože napsal jméno aktivisty Robinsona. V minulosti o tom Sputnik informoval.


    Anebo ta kauza Reflex. Jeho šéfredaktor se za obálku s podobiznou Adolfa Hitlera černé pleti znelíbil Facebooku, a ten jej tak zablokoval.



    „Mnozí si donedávna mysleli, že je to jen problém radikálů a podivínů a jich se netýká. Nyní vidíme, že se totéž děje světoznámým osobnostem, respektovaným intelektuálům, univerzitním profesorům a politickým kandidátům. Potlačování svobody projevu se tedy stává běžnou praxí,“ zdůrazňuje petice.




    Co navrhují autoři petice? Vyzývají zákonodárce parlamentu, vládu a prezidenta České republiky, jejichž povinností je chránit náš ústavní řád, aby zahájili veřejnou debatu s účastí široké veřejnosti o tom, jak zabránit omezování svobody projevu na sociálních sítích, které již začíná deformovat politickou soutěž a fungování demokratických procesů. Dál, aby bez zbytečného odkladu vytvořili parlamentní komisi se zastoupením všech stran v Poslanecké sněmovně a odborníků z oblasti práva, která by se zabývala případy občanů i právnických osob, jejichž účty byly blokovány a příspěvky smazány, aby tyto zkušenosti mohly být využity pro následný zákonodárný proces. A nakonec, aby po globálních platformách žádali formou zákonné povinnosti ustanovení odpovědné osoby s působištěm v ČR a s přiměřenými rozhodovacími pravomocemi pro průběžné řešení případů, kde mohl být porušen zákon.


    „Jen“ soukromá firma?



    Podaří se zastavit nebo alespoň omezit cenzuru na sociálních sítích? O tom Sputnik hovořil s Lukášem Beličkou, řadovým členem Trikolóry Kamenice ve Středočeském kraji, který se sám setkal s blokací na Facebooku.

    „Určitě je to velice potřebná a chvályhodná iniciativa. Zejména v posledních čtyřech letech od zvolení


    Donalda Trumpa prezidentem USA začala na Facebooku obrovská cenzura řekněme konzervativnějších názorů. Zastánci současných pořádků na Facebooku sice namítají, že se jedná o soukromou firmu a že kdo s pravidly nesouhlasí, nemusí tam být. Ovšem to není tak úplně pravda. V dnešní době se jedná o tak vlivnou platformu, která je schopná bez nadsázky způsobit revoluci v nějaké zemi, že tato teze rozhodně neplatí,“ míní expert.

    Opravdu je svoboda slova na sociálních sítích omezována?



    „Ano, je. Na jedné straně jsou tolerovány


    výhrůžky a přání smrti prezidentu Zemanovi, premiérovi Babišovi, Tomio Okamurovi, předsedovi Trikolóry Václavu Klausovi ml. a dalším a na straně druhé můžete být zablokován kvůli tomu, že o Afroameričanovi řeknete, že je černoch. Což je mimochodem správně,“ říká pan Bělička.


    Shoda okolností?


    Setkal se sám s omezením své vlastní svobody slova na sociálních sítích?



    „Ano, mnohokrát. Dokonce shodou okolností právě v době rozhovoru pro Sputnik jsem uprostřed týdenního bloku za to, že jsem napsal o předsedovi Senátu Vystrčilovi, že to je šašek. Nějaký Filipínec to nejspíš vyhodnotil špatně, a tak mi Facebook napsal, že šířím ‚nenávist'. No, nevím. Spíš bych řekl, že onen Filipínec měl možná nějaké zadání. Ale nechci spekulovat,“ říká politik.



    Co s tím vůbec může udělat vláda nebo parlament? Dá se politice Facebooku nebo Twitteru bránit?



    „Osobně si myslím, že jediný, kdo s tím může něco udělat, je americký prezident Trump. A již naznačil, že by se tím chtěl zabývat, a doufám, že ve druhém období to udělá. Protože trh v USA je pro Facebook a Twitter zásadní, takže na to má páky,“ říká Lukáš Belička, řadový člen


    Trikolóry Kamenice ve Středočeském kraji.

    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑