• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Šéf americkej rozviedky priznal účel tzv. „srbskej dohody“

    11-9-2020 Zem & Vek 35 679 slov zprávy
     



    Foto: Screenshot YouTube

    Pred pár dňami srbská delegácia, na čele s prezidentom Alexandrom Vučićom rokovala s premiérom nepriznaného „štátu“ Kosovo Avdullahom Hotim vo Washingtone, pod dohľadom Donalda Trumpa. Lídri Srbska a Kosova podpísali dohodu o hospodárskej spolupráci, o boji proti „dekriminalizácii jednopohlavných vzťahov,“ o takzvanom „mini-Schengene.“ Vučić tiež prisľúbil premiestnenie srbskej ambasády v Izraeli do Jeruzalema.


    Viacerí svetoví analytici danú dohodu komentovali ako snahu Bieleho domu odradiť Srbsko od spolupráce s Ruskom a Čínou. Vo Washingtone svoje zámery neskrývajú a v relácii Jay Sekulow Live, v rozhovore so zástupcom Amerického strediska zákona a justície (American Center for Law and Justice (ACLJ)) Ric Grenellom, ktorý je dočasne povereným riaditeľom národnej rozviedky USA, bez servítky vyhlásil, že kľúčovým cieľom pre americkú administratívu v dohodách, ktoré podpísalo Srbsko, je – „oddialenie od spolupráce s Ruskom a Čínou.“


    „Ekonomickú normalizáciu“ medzi Belehradom a Prištinou označil za „veľké diplomatické víťazstvo Donalda Trumpa.“ Grenell podotkol, že „hlavný výsledok záväzkov, ktoré vzal na seba Belehrad a ktoré sprostredkoval Biely dom, je v tom, že tie záväzky neovplyvňujú príliš vzťahy medzi Srbskom a Prištinou, ale predovšetkým vzťahy s Izraelom, Ruskom a Čínou.“ Snahou bolo, podľa jeho slov, „donútiť túto časť sveta, aby sa vo väčšej miere priklonila ku Západu.“


    „V tomto zmysle sú dôležité tri aspekty danej dohody. Prvý je ten, že sa Hizballáh označuje za teroristickú organizáciu. Druhý je ten, že obe strany súhlasili s diverzifikáciou zdrojov energie. Pre Srbsko, kam sa 100% energie distribuuje z Ruska, to znamená, že Belehrad súhlasil s tým, že odteraz môže mať rôzne zdroje. Nakoniec sa dohodli aj na uznaní Izraelu a prehĺbení vzťahov s týmto štátom. Srbsko do budúcoročného júla premiestni svoju ambasádu do Jeruzalemu a Kosovo a Izrael sa po prvý raz navzájom uznajú. Všetko to posúva región bližšie ku Západu a oddeľuje ho od Ruska a Číny. Je to veľké diplomatické víťazstvo Donalda Trumpa,“ zdôraznil Grenell.


    „Namiesto toho, aby sa Srbsko a Kosovo pozerali na Rusko a Čínu, obaja sa otočili k Amerike a západnému biznisu v Európe, aby mohli rozšíriť svoj hospodársky sektor. Toto veľa znamená pre ľudí v Srbsku a Kosove. Môžu pracovať v spoločnostiach so západnými hodnotami, čo sa po rokoch odzrkadlí na ich rodinách a zmení celý región,“ otvorene vysvetlil šéf americkej rozviedky Ric Grenell.


    A veď čiastočne má pravdu. O Kosovo sa ani nemusí starať, pretože nikdy nehrozilo, že môže mať bližšie vzťahy s Čínou a dupľom s Ruskom. Ale Belehrad, „veľký priateľ Moskvy,“ sa už zopár rokov ozaj pomaly otáča na Západ. Lacné energie chce dostávať z Ruska, ako aj značnú finančnú a hospodársku pomoc, ale politicky sa v skutočnosti pomaly otáča na Západ, aj keď drvivá väčšina srbského obyvateľstva preferuje spoluprácu predovšetkým s Ruskom. Ako ovplyvní situáciu v krajine táto disproporcia medzi túžbami obyvateľstva a konaním vedenia Srbska? Belehrad čakajú určite zložité časy.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    Ric Grenell Discusses Significance of Kosovo and Serbia Agreement, OfficialACKJ, YouTube, 8.9.2020


    https://www.youtube.com/watch?v=LQmsfFP16Ts&feature=emb_logo


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑