• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Telička o sankcích, které chce Čína uvalit na ČR kvůli cestě na Tchaj-wan: Nenechme se dál tlačit do kouta a vydírat

    10-9-2020 Sputnik CZ 102 483 slov zprávy
     

    Telička svůj názor vyjádřil pomocí statusu na svém twitterovém účtu. V textu přitom nastínil možnosti, jak by mělo Česko na tento krok Číny reagovat.



    „České firmy z Vystrčilovy mise nesmějí na čínský trh. No, myslím, že je načase: 1) vyloučit čínské firmy z tendru na výstavbu jaderných bloků, 2) chování čínské strany s veškerou vážností otevřít v orgánech EU, 3) nenechat se dál tlačit do kouta a vydírat,“ uvedl politik.






    ​Někteří uživatelé však u celé věci spatřovali mnohem jednodušší řešení, a sice „neplést politiku do byznysu, neházet politikou klacky pod nohy byznysu“.


    Čínské sankce za cestu na Tchaj-wan


    Dnes jsme informovali o tom, že má čínská vláda v plánu zavést personální sankce vůči členům delegace, která doprovázela předsedu Senátu PČR Miloše Vystrčila během jeho cesty na Tchaj-wan. Uvádí se přitom, že se toto opatření dotkne i českých společností a podniků, jejichž zástupci byli součástí již zmiňované delegace.



    „Společnostem jejichž zástupci cestovali při návštěvě Tchaj-wanu s předsedou Senátu PČR Milošem Vystrčilem, Čína neumožní vstoupit na svůj trh. Informovaly o tom zdroje z vlády ČLR,“ stojí v novinách.




    Čína však dané opatření ještě upřesnila: „Země nebude rozvíjet spolupráci s těmito společnosti a všem členům Vystrčilovy delegace na Tchaj-wan bude zakázán vstup do Číny.“

    Vystrčilova cesta na Tchaj-wan


    Připomeňme, že Vystrčil odletěl na Tchaj-wan 29. srpna a vrátil se 5. září. S jeho cestou však nesouhlasila Čína ani někteří čeští političtí činitelé, včetně premiéra Andreje Babiše, ministra zahraničí Tomáše Petříčka a prezidenta Miloše Zemana. Přednedávnem se k tomu vyjádřil i ministr vnitra Jan Hamáček, který zpochybnil ekonomický význam této cesty a upozornil na diplomatická rizika ve vztazích s Pekingem.


    Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro televizi Prima označil Vystrčilovu cestu za „klukovskou provokaci“ a obvinil ho, že nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, předsedy vlády, šéfa Poslanecké sněmovny i ministra zahraničí. Babiš ze své strany v televizní debatě s Vystrčilem řekl, že se vládní činitelé budou snažit vysvětlit čínské straně, že zahraniční politiku řídí vláda. Premiér rovněž doufá, že návštěva Tchaj-wanu nepoškodí české firmy.


    V souvislosti s cestou senátní delegace pod vedením Vystrčila na Tchaj-wan čínský ministr zahraničí Wang I varoval, že předseda Senátu zaplatí vysokou cenu.


    Svůj záměr oficiálně navštívit Tchaj-wan oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil v červnu. Cestu pak schválil Organizační výbor Senátu České republiky. Předsedu Senátu měla doprovázet devadesátičlenná delegace. Dříve se uvádělo, že její součástí budou jak podnikatelé, tak i zástupci akademické sféry. Do země mělo odcestovat i osm senátorů a Věra Kuberová, vdova po zesnulém předsedovi Senátu ČR Jaroslavu Kuberovi. Tuto cestu totiž původně plánoval právě Kubera, který však v letos v lednu nečekaně zemřel.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑