• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Překročení meze právního a demokratického chování.“ Schwarzenberg vyzývá k vyjádření protestu USA. Kvůli čemu?

    10-9-2020 Sputnik CZ 44 599 slov zprávy
     

    Na začátku záři Spojené státy uvalily sankce na dva vysoce postavené zaměstnance Mezinárodního trestního soudu (ICC). Podle světových agentur to prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který soud obvinil z „nelegitimních pokusů podrobit Američany své jurisdikci“.



    „Dnes podnikáme další krok, protože ICC pokračuje v pronásledování Američanů. Bohužel Spojené státy zavádějí sankce proti prokurátorce ICC Fatou Bensoudaové a vedoucímu oddělení jurisdikce, komplementarity a spolupráce Phakisoa Mochochokoa za finanční pomoc prokurátorce Bensoudaové,“ řekl americký ministr zahraničí novinářům.




    Podle něj hrozí sankce i těm, kdo zmíněným soudním zaměstnancům bude pomáhat.

    „Ministerstvo zahraničí navíc zavedlo omezení pro vydávání víz pro určité osoby, které se podílely na pokusech ICC vyšetřovat případy týkající se americké osobní příslušnosti,“ dodal Pompeo.



    Bensoudaová iniciovala zahájení vyšetřování údajných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti po americké invazi do Afghánistánu z konce roku 2001.



    Reakce světové společnosti na americké sankce


    Mnoho zástupců evropských institucí kritizovalo postoj Washingtonu. Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell před několika dny podpořil zástupce Mezinárodního trestního soudu a vyzvall USA, aby v této otázce rozhodně přehodnotily sankční politiku a zrušily již uložená omezení.



    „Sankce jsou nepřijatelná a bezprecedentní opatření, která se snaží bránit soudnímu vyšetřování a výkonu spravedlnosti,“ uvedl politik ve svém prohlášení.




    Trumpovo tažení proti ICC naopak letos ocenil izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu, podle nějž soud proti Izraeli a Spojeným státům vede „hon na čarodějnice".

    Svůj názor k této otázce vyjádřil i bývalý ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg, který přiznal, že Spojené státy kvůli jejich vyspělé demokracii vždy obdivoval, ale „takovýto útok na mezinárodní soud je nepřijatelný a je třeba se proti němu hlasitě ozvat“.



    „V demokratických státech a ve státech, které dbají o právo, je dobrým zvykem neútočit na soudy. Politici jsou z


    rozhodnutí soudů leckdy nešťastní, ale důvody své nespokojenosti vysvětlují pouze tlumeným hlasem,“ poznamenal.

    Dodal, že je to právo Spojených států prohlásit, že s mezinárodním soudem nebudou spolupracovat, neuznávají ho a nebudou se na jeho práci podílet.



    „Ale vyhlašovat sankce proti žalobkyni, protože se odvážila vystoupit v citlivých případech týkajících se amerických vojáků? To je překročení jisté meze právního a demokratického chování,“ prohlásil Schwarzenberg.




    Americké sankce proti zaměstnancům ICC


    Bílý dům dříve oznámil, že americký prezident Donald Trump podepsal dekret o sankcích proti osobám spojeným s vyšetřováním ICC proti vojenským a dalším zaměstnancům ve Spojených státech, přičemž tuto mezinárodní strukturu obvinil ze zaujatého vyšetřování a korupce a podezření z ruského vlivu.



    Podle dekretu Trump vyhlásil národní stav nouze a oznámil zmrazení majetku v jurisdikci USA osob označených za účastníky soudních sporů ICC proti zaměstnancům USA. Ve vztahu k osobám spadajícím pod definici dokumentu je uložen zákaz poskytovat jim financování. Navíc jim a jejich rodinám bude odepřen vstup do Spojených států.

    Prokurátorka ICC Fatou Bensoudaová v roce 2017 požádala soudce o povolení k vyšetřování případu o údajných válečných zločinech spáchaných armádou USA, CIA a bezpečnostní službou v Afghánistánu a zločinů proti lidskosti spáchaných radikálním hnutím Tálibán. ICC podpořil tento požadavek se svolením.


    To vyvolalo okamžitou kritiku ze strany Spojených států. Ministr zahraničí Mike Pompeo proces označil za „nedůvěryhodnou politickou instituci maskovanou jako právní subjekt“.



    USA neratifikovaly smlouvu o zřízení ICC z roku 1998, mezinárodní tribunál ale může soudit Američany za zločiny spáchané na území členských zemí. Jednou z nich je i Afghánistán.


    Spojené státy v roce 2019 zavedly vízová omezení proti osobám spojených s vyšetřováním Mezinárodního trestního soudu pro zločiny americké armády. Bývalý poradce pro národní bezpečnost Bílého domu John Bolton zkritizoval vyšetřování ICC a prohlásil, že tento soud je pro USA „již mrtvý“.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑