• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čaputová je znepokojená postupem ve věci vyšetřování smrti Jozefa Chovance. Přišla s iniciativou

    10-9-2020 Sputnik CZ 72 287 slov zprávy
     

    Čaputová na začátku svého projevu opětovně vyslovila soustrast rodině Jozefa Chovance.


    „Smrt, při které je podezření, že k ní došlo v důsledku policejního násilí, je absolutně nepřípustná. Chci odsoudit jakékoli formy policejní brutality, ať se dějí vůči komukoli,“ uvedla slovenská prezidentka a dodala: „Nehledě na to, že náš zastupitelský orgán v Belgii od začátku aktivně konal, dodnes není daný případ vyšetřený, což považuji za velmi znepokojující.“


    Zuzana Čaputová uvedla, že navrhla, aby se členem expertního týmu stal i slovenský expert. „Jsem přesvědčená, že tento krok může napomoci důvěrohodnosti vyšetřování jak v očích slovenské, tak i belgické veřejnosti,“ prohlásila s tím, že v této věci nemůže uvést další informace s ohledem na probíhající vyšetřování.


    „Všem nám musí společně záležet na rychlém a důvěryhodném vyšetřování tohoto případu a hlavně důvěryhodnosti vůči slovenské a belgické veřejnosti,“ dodala.


    Novináři následně požádali slovenskou prezidentku, aby okomentovala slova některých slovenských politiků, kteří se případ snaží podat jako útok na Slováky v zahraničí a přirovnávají ho k zabití George Floyda v USA.


    „Já se k těmto vyjádřením vůbec nehlásím. Já to považuji za absolutně nešťastný krok, nestandardní krok, exces v postupu policie, bez ohledu na to, zdali tento krok byl bezprostřední příčinou smrti. Je třeba tento krok vyšetřit. Evidentně došlo k selhání. A vyvodit zodpovědnost. (…) Chci důvěřovat vyšetřovacímu procesu, že se skutečně odhalí skutečná příčina smrti a budou potrestáni viníci,“ prohlásila Zuzana Čaputová.



    Slovenští poslanci


    Poslanci slovenského parlamentu přijali 2. září usnesení, kde žádají, aby slovenská vláda získala od Belgie informace ohledně vyšetřování a ty byly následně publikovány ve slovenském parlamentu. Usnesení slovenských politiků také požaduje, aby země s využitím všech diplomatických prostředků tlačila na belgickou vládu, aby ta vyvedla trestněprávní odpovědnost a disciplinární odpovědnost vůči zasahujícím policistům. Slovenská vláda vzala 9. září usnesení na vědomí.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑