• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci objevili neobvyklý faktor, který zvyšuje průměrnou délku života

    9-9-2020 Sputnik CZ 60 381 slov zprávy
     

    Je známo, že u mnoha druhů zvířat i u lidí omezení kalorického příjmu do určité míry zlepšuje zdraví a zvyšuje průměrnou délku života.


    Neurobiolog Bruno Conti z Výzkumného ústavu Scripps v Kalifornii si před několika lety všiml, že když savci konzumují méně potravy, jejich tělesná teplota klesá. Vědec se domnívá, že se jedná o zavedený evoluční mechanismus, který pomáhá zvířatům šetřit energii, dokud nebude znovu k dispozici potrava, neboť až polovina zkonzumované potravy se přemění na energii k udržení tělesné teploty.




    „Zároveň existují podstatné vědecké důkazy o tom, že samotné snížení teploty ovlivňuje dlouhověkost. Je však obtížné oddělit účinky snížení teploty a omezení kalorií,“


    uvádí tisková zpráva ústavu Contiho slova.

    Conti a jeho kolegové z Výzkumného ústavu Scripps vytvořili experiment, který jim umožnil nezávisle posoudit vliv těchto dvou faktorů.


    Porovnali metabolické reakce při omezení kalorií u dvou skupin myší, přičemž jedna skupina se nacházela v pokojové teplotě 22 stupňů Celsia a druhá při teplotě 30 stupňů Celsia. Při této teplotě je myší organismus ve stavu tepelné neutrality - tepelné rovnováhy s prostředím, v níž jsou termoregulační mechanismy těla neaktivní.


    V každé skupině byla zvířata rozdělena ještě do dvou podskupin - v jedné se denní množství potravy postupně snižovalo na polovinu původního množství a ve druhé myši jedly stejné množství jako obvykle.


    Pomocí technologie, kterou vědci vyvinuli, hodnotili během experimentu změnu složení metabolitů v krevní plazmě a mozku zvířat v závislosti na obsahu živin v potravinách nebo na tělesné teplotě. Autoři uvádějí, že jejich práce je první komplexní zkoumání metabolismu při nezávislé změně těchto dvou parametrů.



    „Údaje, které jsme shromáždili, ukazují, že když dojde k omezení kalorií, má teplota stejný a možná větší vliv na metabolismus než přísun živin,“ říká Conti.




    Po zpracování získaných údajů vědci identifikovali specifické metabolity odpovědné za změny tělesné teploty. Zjistili například, že v hypotalamu - části mozku odpovědné za hlad a způsoby stravování - u myší chovaných při pokojové teplotě byly molekuly oxidu dusnatého a neuropeptid leucin-enkefalin produkovány ve velkém množství.


    Poté provedli samostatný experiment, v němž prokázali, že při podávání těchto metabolitů myším se zvýšil přínos nízkokalorické stravy pro zdraví. Podle názoru vědců to v budoucnu umožní vytvořit lék, který umožní lidem hubnout a omlazovat tělo bez vyčerpávajících diet a hladovění.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑