• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lepšolidé to Zemanovi natřeli? Významná osobnost nedostane nejvyšší vyznamenání. Názor

    9-9-2020 Sputnik CZ 49 845 slov zprávy
     

    Senát je nový Tábor. A Miloš Vystřčil je Žižka. Tak by se dal interpretovat postoj lepšolidí k naší horní komoře parlamentu. Ze zvláštního orgánu, který se všeobecně těší malé přízni české společnosti, se stává hráz proti současné vládě, a především panu prezidentu Zemanovi.



    28. října bez Kubery


    Došlo k tomu překotně. Všimli jste si? Ještě před rokem byl klid. Když Senát řídil Jaroslav Kubera, o střetech mezi tímto orgánem a prezidentem se tak vášnivě nehovořilo. A pan Kubera nebyl lepšolidmi veleben, jako je veleben jeho nástupce Vystrčil.



    Lepšolidé zapomněli na Kuberovu náturu, jeho postoje a přátelství s Milošem Zemanem. Vykreslují ho přímo opačně. A jeho památku zneužívají k útokům na pana prezidenta. Jak? Velmi nedůstojně.

    Věra Kuberová odmítla převzít od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání pro svého zesnulého manžela Jaroslava Kuberu, který letos v lednu náhle zemřel ve funkci předsedy Senátu. Informovala o tom česká média hlavního proudu.


    Kuberová, která dříve do médií hlavního proudu tvrdila, že její manžel snad mohl být dokonce otráven, své rozhodnutí odůvodnila tím, že chování prezidentské kanceláře je neuctivé a sama je přesvědčena o tom, že její muž by si ocenění takovouto formou nepřál.



    „Prezidentská kancelář mě kvůli vyznamenání pro manžela minulý týden kontaktovala, ale moje odpověď zněla, že toto vyznamenání nechci přijmout. Protože prezidentská kancelář se do dnešní doby o nic nezajímala. A najednou mně přijde takové nespravedlivé, aby manžela vyznamenávali, ten by si to určitě nepřál touto formou,“ uvedla Kuberová.



    Pan prezident Zeman chtěl u příležitosti státního svátku 28. října Kuberu in memoriam ocenit Řádem Bílého lva, což je nejvyšší státní vyznamenání České republiky. A co na rozhodnutí vdovy řekl Miloš Zeman?



    „Já to respektuji, a to je vše, co k tomu mohu říci. Je mi to líto kvůli Jaroslavu Kuberovi, protože být vyznamenán nejvyšším českým řádem, byť in memoriam je něco, co by k Jardovi Kuberovi zcela určitě patřilo,“ vzkázal pan prezident.



    Takže? Kvůli malichernému boji proti Miloši Zemanovi lepšolidé připravili významnou politickou osobnost naší republiky o nejvyšší státní vyznamenání. Ale hlavně, že to Zemanovi natřeli...



    Proč vůbec vznikl Senát?


    O skandálu s vyznamenáním pro zesnulého Jaroslava Kuberu Sputnik hovořil s Janou Markovou, zakládající členkou hnutí Trikolóra, místopředsedkyní krajské rady Středočeského kraje a soukromou podnikatelkou.



    „Řád Bílého lva je skutečně naše nejvyšší státní vyznamenání a je s ním proto spojena velká prestiž. Není běžné takovou poctu odmítnout, tím méně jím pohrdnout jménem někoho jiného, jak to udělala Věra Kuberová za svého zesnulého manžela. Myslím si, že je to škoda. Jaroslav Kubera byl zajímavou osobností, měl z mého pohledu mnohdy svérázné názory, ale dokázal si za nimi stát i proti většině, a to mi na něm bylo, vedle jeho smyslu pro humor, velmi sympatické. Přestože byl dlouholetým úspěšným komunálním i celostátním politikem, nevzpomínám si, že by byl spojován s jakýmkoliv korupčním skandálem, čímž ve svém okolí patřil k nemnohým výjimkám,“ říká politička.




    Není nešťastné, že se politizuje Kuberovo úmrtí a teď i předávání státního vyznamenání jako uznání jeho zásluh?

    „Samozřejmě nešťastné to je. Velmi nešťastně bylo zpolitizováno už úmrtí předsedy Senátu a podobně nešťastným způsobem se politizuje i jeho vyznamenání. Takto se to bohužel u nás v poslední době dělá. Smrt populárního politika se opředla vyfabulovaným mýtem, aby byla využita jako zbraň k útoku na prezidenta Zemana. Namísto důstojného převzetí státního vyznamenání nyní dochází k únosu Kuberova odkazu politickými proudy, které byly vždycky v konfliktu s názory, které on za svého života zastával. Kdyby to nebylo tak smutné, dalo by se nad tím mávnout rukou jako nad hloupostí,“ domnívá se paní Marková.



    Nemyslí si, že celá kauza nakonec nějak poškodila Miloše Zemana. „Co se ovšem podařilo, je deformace odkazu předsedy Senátu Jaroslava Kubery a další snížení vážnosti našeho státu. A to by si měli tvůrci celé kauzu uvědomit. Otázka je, zda jim na tom vůbec záleží,“ dodává.



    A teď otázka o tom, jak se vytváří mediální obraz horní komory parlamentu. Nestává se ze Senátu modla liberálů?



    „Pokud si vzpomínám, smyslem Senátu, když pominu zájem postarat se o politiky, na které se nedostalo místo v Poslanecké sněmovně a v exekutivě, mělo být především vyvažování politického směřování České republiky. Proto volby mimo termín voleb do Sněmovny, a proto i jiný volební systém než při volbách do Sněmovny. A vypadá to, že se tento záměr nyní opravdu nemíjí účinkem. Zatímco ve sněmovních volbách se dařilo hnutí Andreje Babiše, do Senátu často zaznamenávají úspěch koalice jeho odpůrců, mezi nimi i skupiny, které snesou označení liberální. Co se ale nedaří, je záměr tvůrců Senátu, aby sestával z nezávislých, silných osobností. O jejich nezávislosti se nemá smysl ani vyjadřovat. Osobností obecně je ale bohužel mezi našimi senátory velmi málo, a to je velká škoda. Když už ten Senát musíme mít, a já osobně jsem pro jeho zrušení, velmi bych se přimlouvala za to, aby v něm alespoň právě silné osobnosti zasedaly,“ říká zakládající členka hnutí Trikolóra Jana Marková.



    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑