• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Britský profesor: Testy môžu zachytávať mŕtvy vírus

    9-9-2020 Zem & Vek 63 639 slov zprávy
     



    Zdroj: BBC

    Hlavný test používaný na diagnostiku koronavírusu je taký citlivý, že môže ísť, podľa niektorých vedcov, o zachytenie fragmentov mŕtveho vírusu zo starých infekcií. Väčšina ľudí je infekčných asi iba týždeň, ale pozitívne testy môžu mať aj týždne potom. Mohlo by to viesť k nadhodnoteniu súčasného rozsahu pandémie.


    Profesor Carl Heneghan, jeden z autorov štúdie, ktorá to tvrdí, uviedol, že namiesto výsledku „áno / nie“, teda či sa zistí alebo nezistí akýkoľvek vírus, by testy mali mať hraničný bod, aby veľmi malé množstvo vírusu nespôsobilo pozitívny výsledok. Verí, že detekcia stopových množstiev starého vírusu by mohla čiastočne vysvetliť, prečo počet prípadov stúpa, zatiaľ čo počet hospitalizácií zostáva stabilný.


    Centrum Oxfordskej univerzity pre medicínu založenú na dôkazoch preskúmalo výstupy z 25 štúdií, kedy boli vzorky vírusov z pozitívnych testov vložené do Petriho misky s cieľom zistiť, či budú rásť. Táto metóda „vírusovej kultivácie“ môže naznačovať, či pozitívny test zachytil aktívny vírus, ktorý sa môže množiť a šíriť, alebo iba mŕtve fragmenty vírusu, ktoré nebudú rásť v laboratóriu alebo u človeka. O tomto probléme vieme od samého začiatku, to opäť ilustruje, prečo údaje o Covide nie sú ani zďaleka dokonalé.


    Test PCR je štandardná diagnostická metóda, ktorá využíva chemikálie na množenie genetického materiálu vírusu, aby ho bolo možné skúmať. Testovaná vzorka musí prejsť mnohými cyklami v laboratóriu, kým sa nenájde dostatočné množstvo vírusu. To, koľko vírusu sa vo vzorke nachádza, či sú to malé fragmenty alebo veľké množstvá vírusu, súvisí s pravdepodobnosťou infekcie vírusom.


    Keď absolvujete test na koronavírusy, dostanete odpoveď „áno“ alebo „nie“. Neexistujú údaje o tom, koľko vírusu bolo vo vzorke, ani aká je pravdepodobnosť aktívnej infekcie. Osoba, ktorá vylúči veľké množstvo aktívneho vírusu a osoba, majúca zvyšky fragmentov po infekcii, ktorá už bola vyčistená, dostane rovnaký – pozitívny výsledok testu.


    Profesor Heneghan, akademik, ktorý vyjadril pochybnosti o tom, ako sa zaznamenávajú úmrtia, čo viedlo verejné zdravotníctvo v Anglicku k reforme jeho systému, tvrdí, že dôkazy naznačujú, že „infekčnosť koronavírusom„ začína asi po týždni klesať. Dodal, že hoci by nebolo možné skontrolovať každý test, či je vírus aktívny, pravdepodobnosť falošne pozitívnych výsledkov by sa mohla znížiť, ak by vedci zistili, kde by mal byť hraničný bod. To by mohlo zabrániť pozitívnym výsledkom na základe starej infekcie. A profesor Heneghan povedal, že to pomôže ľuďom v karanténe alebo pri zbytočnom sledovaní kontaktov a lepšie pochopí súčasný rozsah pandémie.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroj: Coronavirus: Tests ‚could be picking up dead virus‘, BBC.news, 5.9.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑