• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zatímco Evropa přeměňuje kostely na striptýzové kluby a mešity, Maďarsko za posledních deset let postavilo nebo zrekonstruovalo 3 000 kostelů

    9-9-2020 Svobodné Noviny 127 483 slov zprávy
     

    Od doby, kdy se současná konzervativní vláda dostala v roce 2010 k moci, Maďarsko postavilo nebo zrekonstruovalo 3 000 kostelů a na rozdíl od jiných v Evropě nebyl ani jeden přeměněn na mešitu, uvedl místopředseda vlády Zsolt Semjén.


    „Abychom bránili naši křesťanskou identitu, je důležité, aby stát plnil své povinnosti, ale musíme ji také naplňovat vírou, ve které křesťanské školy a jejich žáci vytvoří jednotou znalostí a duchovnosti příští generaci intelektuálů, “Řekl Semjén.



    Jiné evropské země aktivně ničí kostely, přeměňují je na mešity nebo z nich dělají noční kluby, strip kluby nebo bary.


    Ve Francii muslimští vůdci otevřeně vyzývali k přeměně kostelů na mešity, což je myšlenka, které je vláda velmi otevřená. Skupina 150 muslimských vůdců uvedla, že ačkoli Francie má 2500 mešit a od roku 2015 jich bylo 300 ve výstavbě, země potřebuje nejméně 5 000 pro svou rychle rostoucí muslimskou populaci, což je již tak nejvíce ze všech zemí v Evropě.


    Semjén přednesl své poznámky u příležitosti výstavby kostela ve škole piaristů, což je římskokatolický řád věnovaný vzdělávání.


    Piaristický řád, založený v roce 1617 v Římě, poprvé přišel do Maďarska v roce 1642, kdy skupina mnichů přijela do Podolinu, nyní na Slovensku, ale poté byla část maďarského království v té době zapůjčena Polsku.


    Po komunistickém převratu v Maďarsku okupovaném Sovětským svazem v roce 1947 byly všechny řádové školy kromě dvou znárodněny a šest z jejich poboček bylo zavřeno. Po roce 1990 řád zřídil čtyři nové školy a sousední kláštery, včetně jedné odborné školy a dvou vysokých škol.


    Semjén uvedl, že od vlády zakládajícího krále země, sv. Štěpána, v Maďarsku nikdy nedošlo k tak rozsáhlému budování nových církví.


    „Od sv. Štěpána máme zkušenosti s tím, že to, co je dobré pro církev, je dobré také pro zemi a co je dobré pro zemi, je dobré i pro církev,“ řekl Semjén.


    Semjén rovněž uvedl, že podle údajů Eurostatu utrácí Maďarsko v rámci Evropské unie nejvyšší podíl svého HDP na podporu církví a církevních škol a od roku 2010 se počet škol provozovaných církvemi zdvojnásobil.


    Řekl také, že na rozdíl od západní Evropy, kde je školám většinou zakázáno sdílet konkrétní pohledy na svět, mají církevní školy v Maďarsku lepší reputaci než státní školy a poskytují vzdělání, kde jsou duchovní a materiální znalosti v plném souladu.


    Piaristická škola Mosonmagyarórvár byla jednou ze čtyř řádů zavedených v zemi. Škola byla založena v roce 1990, přesně před 30 lety.


    Maďarsko také aktivně podporuje kostely za vlastními hranicemi, včetně darování 30 000 EUR na obnovu kostelů, které byly vandalizovány migranty na řeckém ostrově Lesbos.






    Reklama



    loading...









    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑