• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „To chce silný žaludek pro vlastence.“ Okamura vyjmenoval české politiky mající vazby na sudetoněmecké revizionisty

    8-9-2020 Sputnik CZ 172 410 slov zprávy
     

    Daniel Herman, jenž dříve zastával post ministra kultury a rovněž působil ve funkci místopředsedy KDU-ČSL, včera dostal Velký spolkový kříž za zásluhy s hvězdou. Jak se uvádí ve tweetu německého velvyslance v Česku Christopha Isranga, Herman se již několik desetiletí zasazuje o porozumění a smíření mezi Čechy a Němci a má v tomto procesu značný vliv.


    Český poslanec za SPD Tomio Okamura se ve svém facebookovém příspěvku však neomezoval jen na zásluhy Daniela Hermana. Zdůraznil totiž další zajímavou skutečnost, a sice spolupráci českého exministra se Sudetoněmeckým landsmanšaftem či Sudetoněmeckým krajanským sdružením, které podle Okamury zpochybňuje Benešovy dekrety a celkové uspořádání České republiky po skončení druhé světové války.



    „Vysoký činitel KDU-ČSL, pravidelný účastník sjezdů Sudetoněmeckého landsmanšaftu a exministr kultury Daniel Herman byl ‚po zásluze odměněn‘ a včera dostal od Německa státní vyznamenání - Velký kříž za zásluhy,” uvedl předseda SPD.




    Dále Okamura podotýká, že Hermanovo angažmá není zdaleka jediným příkladem spolupráce vlivných českých politiků s představiteli sudetoněmeckých organizací. Dalším příkladem je například bývalý dlouholetý šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, jenž se pravidelně účastní sudetoněmeckých srazů. Výjimkami nejsou ani politici z TOP 09, ODS a ČSSD, říká Okamura.



    „Předseda ODS Petr Fiala zase přímo spolupracoval s předsedou Sudetoněmeckého landsmanšaftu a Panevropské unie Berndem Posseltem. Při pohledu na Sudetoněmecký landsmanšaft to chce pro vlastenecky smýšlejícího člověka opravdu velmi silný žaludek,“ dodal český poslanec.



    Tomio Okamura dále upozorňuje na skutečnost, že Sudetoněmecký landsmanšaft byl původně založen nacisty a německými šovinisty v roce 1950, když byl vznesen požadavek na znovuzískání vlasti.



    Vysídlení Němců jako zločin?


    Český historik a publicista Petr Hlaváček se ve svém článku publikovaném v srpnu na zpravodajském serveru Forum24 pozastavil nad historickými událostmi, které se odehrály těsně před a po vydání ústavního dekretu č. 33/1945, jehož důsledkem se stalo zbavení tehdejších občanů německé a maďarské národnosti československého státního občanství. Ve zmíněném článku Hlaváček připomíná, že během druhé světové války bylo na území Československa zavražděno kolem 350 tisíc československých občanů, z nichž zhruba 270 tisíc bylo Čechoslováky židovské národnosti. Následně dodává, že na rozdíl od nacistických zločinů, které byly páchány během válečného období, vysídlení a zabití sudetských Němců se odehrávalo již po válce. Hlaváček vyzývá ke kritickému přehodnocení tehdejších událostí a tvrdí, že bychom jako sebevědomý národ měli přiznat své poválečné zločiny.


    K článku Petra Hlaváčka se vyjádřil i šéfredaktor zpravodajského serveru Forum24 Pavel Šafr, jenž vyslovil svůj souhlas s pozicí českého historika. Dotyčný novinář také nešetřil kritikou vůči tehdejšímu postupu československé vlády, stejně jako vůči těm Čechům, co se podíleli na poválečném odsunu sudetských Němců. Jejich činnost český novinář dokonce přirovnává k metodám tajné policie nacistického Německa.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑