• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zeman dal políček Vystrčilovi. Názor

    8-9-2020 Sputnik CZ 39 676 slov zprávy
     

    Miloš Vystrčil se v sobotu vrátil z výletu na nikým neuznaný ostrov Tchaj-wan (přesněji řečeno je uznán, ale jen patnácti menšími státy, pozn. red.). Jeho cesty byly celé noviny. Dokonce i ty zahraniční. Když je šéf Senátu během zpáteční cesty četl, asi se dmul pýchou. Vždyť tam padaly samé komplimenty. Prý vrátil Česku důstojnost, jde cestou Václava Havla a kdesi cosi.



    Za vším hledej volby


    Jenže! Čeští nejvyšší ústavní činitelé neměli z Vystrčilovy cesty radost. Striktně s ní nesouhlasili. Vlastně jediný, kdo se radoval, byla pravicová opozice, lepšolidé. Protože těm je zahraniční politika ukradená, jde jim o jejich politické zájmy. A dnes je módní se vymezovat proti Číně.



    Proto pan prezident přistoupil k razantnímu kroku. Pan Miloš Zeman nebude zvát předsedu Senátu Miloše Vystrčila na schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice. A je vymalováno.

    Misi senátní delegace pan prezident označil za „klukovskou provokaci“. Panu Zemanovi vadí to, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, premiéra, šéfa Sněmovny i ministra zahraničí k cestě na Tchaj-wan. „Kdo nerespektuje pravidla hry, nemůže tuto hru hrát,“ prohlásil Zeman v rozhovoru, který odvysílala televize Prima.


    Po těchto slovech to začalo létat. Vystrčila podpořila pravicová opozice. Šéf ODS Petr Fiala, jejíž barvy Vystrčil hájí, označil rozhodnutí hlavy státu za velkou chybu. Prezident tím podle Fialy škodí politické kultuře.


    Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že prezident se chová dlouhodobě jako advokát zájmů Číny, a nikoliv jako prezident suverénní republiky. Věří tomu, že cesta na Tchaj-wan bude mít pro Česko ekonomický přínos, na rozdíl od mnoha dřívějších cest prezidenta Zemana do Číny.


    Začala tradiční politická přetahovaná. A shodou okolností před říjnovými volbami, ve kterých chtějí strany pravicové opozice uspět. To jim se ta Vystrčilova cesta náramně hodí.



    Kdo řídí naši zahraniční politiku? Sekretariát ODS?


    O rozhodnutí pana prezidenta Zemana nezvat předsedu Senátu Miloše Vystrčila na schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice Sputnik hovořil s poslancem za SPD, místopředsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny a bývalým diplomatem Jiřím Kobzou.



    „Pan předseda Vystrčil sám zahájil tuto formu nekomunikace, když nebral v potaz názor hlavy státu v tak zásadní zahraničně politické věci, jakou je celistvost Číny a politická podpora Tchaj-wanu. Asi jej považoval za nepodstatný, navzdory možnosti citelného zasažení českého exportu do Číny – a českých investic a investorů v Číně – jako čínské reakce na jeho nesmyslný výlet. Je tedy celkem pochopitelné, že pan prezident, který je suverén v tom, koho si pozve, považuje další diskuze s panem předsedou Vystrčilem za zbytečné a nepozve jej,“ říká renomovaný expert.




    Je to trest nebo logický krok pana prezidenta?

    „Osobně se domnívám, že to je logická reakce na arogantní odmítnutí respektovat stanovisko hlavy státu, vlády i ministerstva zahraničí. Nepředpokládám, že si pan Vystrčil myslel, že mu tato nehorázná provokace projde jen tak, když tak nehorázně – až urážlivě – nerespektoval názor demokraticky zvoleného vedení tohoto státu. Byť je bohužel se svým zanedbatelným mandátem od voličů jeho součástí, jakkoli nemá žádnou ústavní kompetenci vykonávat zahraniční politiku,“ míní známý poslanec.



    Stal se z Miloše Vystrčila problém pro českou zahraniční politiku?



    „Pan Vystrčil, stejně jako Řeporyjec Novotný, jsou jen figurky v zahraničně politické hře části opozice, která má podporu vedení ODS a snaží se na sebe navázat tzv. liberálně maoistické voliče před nadcházejícími senátními, krajskými, a především sněmovními volbami. Bohužel tyto akce probíhají na úkor a účet lidí a firem, které nemají šanci je nikterak ovlivnit. Osobně tedy hlavní problém vidím ve stávajícím vedení ODS,“ říká politik.



    Bude po vykázání Miloše Vystrčila ze schůzek nejvyšších ústavních činitelů česká zahraniční politika jednotná?



    „Dobrá otázka, osobně doufám, že bude alespoň konzervativní a stálá, že se české politické neziskovky nebudou snažit rozvracet cizí státy za peníze českých daňových poplatníků a amerického Kongresu v rámci tzv. transformační spolupráce. Další informace k tomuto tématu jsou na stránkách našeho ministerstva zahraničí. Doufám, že naši zahraniční politiku bude nadále řídit vláda a prezident, ne sekretariát ODS,“ říká poslanec za SPD Jiří Kobza.



    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑