• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Hra na důsledného komunistožrouta.” Paroubek zjistil, kdo ve skutečnosti vytěží z Vystrčilovy cesty

    8-9-2020 Sputnik CZ 86 423 slov zprávy
     

    Někdejší předseda české vlády Jiří Paroubek se ve svém včerejším komentáři věnoval tématu kontroverzní cesty hlavy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Český politik si totiž všiml, že samotná cesta a debata kolem jsou využívány jako nástroj v předvolební kampani, což lze považovat za důkaz toho, že akce senátora Vystrčila byla mimo jiné provedena za účelem ovlivnit nadcházející krajské volby. Konkrétně se jedná o záměr přitáhnout část pravicových voličů, kteří se především vyznačují svým kritickým postojem vůči Číně a Rusku. Podle Paroubka strategie vedení ODS přitom může přispět k dekonsolidaci české společnosti.




    Vystrčilova cesta na Tchaj-wan má polarizovat českou veřejnost. Má oslovit tu její komunistožroutskou, sinožroutskou a rusožroutskou pravicovou část a přetáhnout tyto voliče alespoň zčásti od jiných pravostředových formací k ODS,” odhaluje podstatu plánů členů ODS Paroubek.

    Český politik si však nemyslí, že by otázka vztahů s Čínou či Tchaj-wanem české občany nějak výrazně pálila. V současné době nejaktuálnějšími tématy jsou především ty ekonomické a samozřejmě ty, co se týkají stavu pandemie a jejího dopadu na společnost. Nicméně Paroubek nevylučuje, že aktivita ODS se jim může vyplatit. „Připouštím nicméně, že hra na důsledného komunistožrouta může část pravicových českých voličů z měšťanských vrstev ovlivnit a určitou část voličů získat pro ODS,” podotkl Paroubek.



    Snaha zvýšit své volební preference není jediným důvodem lobbování cesty Vystrčila na Tchaj-wan ze strany ODS, myslí si bývalý český premiér. Důležitým podle něj totiž je i zahraničněpolitická dimenze. Podle Paroubka se česká pravice snaží sledovat zájmy svých partnerů v zahraničí, a sice těch členů amerického establishmentu, kteří prosazují přísnější postoj vůči svým oponentům. V případě Vystrčilovy cesty se jedná o pokus využít tchaj-wanskou otázku za účelem nátlaku na čínskou vládu, stejně jak je to například v případě Hongkongu či v otázce s Ujgury. Washington totiž se znepokojením sleduje neustálý růst ekonomického vlivu Pekingu.

    Vytvoření precedentu


    Dříve český expremiér Paroubek již poskytoval svůj pohled na ostře sledovanou cestu předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Ta je podle něj střelbou do kolene.



    „Žádná země Západu, dokonce ani Spojené státy, nemají odvahu poslat vysokého ústavního činitele do čínské provincie, která podle mezinárodního práva není státem. Nejsou v OSN, tam na základě dohody mezi Mao Ce Tungem a Nixonem z roku 1972 vypadli. Spojené státy dnes nemají sílu – i kdyby chtěly – je tam dostat zpátky, protože rozvojový svět by to nepřipustil,“ konstatoval.



    Podle jeho mínění je cílem vytvoření precedentu, kdy by na ostrov začali jezdit „ti ochotní“, aby je dostali z politické izolace, ve které se Tchaj-wan nachází. S tím souvisí i oddálení spojení s Čínou.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑