• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Sociolog Keller předpovídá, že Novičok dorazí i do Česka. Před stavbou Dukovan

    8-9-2020 Sputnik CZ 70 457 slov zprávy
     

    Český sociolog Jan Keller se ironicky vyjádřil k „ruskému“ používání Novičoku, kterým měl být v roce 2018 otráven agent Sergej Skripal a nyní v srpnu nejvýznamnější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj.


    Alexej Navalnyj měl být otráven 20. srpna, kdy byl také hospitalizován v nemocnici v Omsku. Lékaři v Omsku neodhalili žádné jedy ani stopy jejich přítomnosti v krvi a moči pacienta. Lékaři tak považovali za hlavní dočasnou diagnózu metabolickou poruchu. O několik dní později byl Navalnyj letecky transportován na berlínskou kliniku. Odborníci Bundeswehru následně zjistili, že Navalnyj byl „otráven“ látkou skupiny Novičok. Včera němečtí lékaři informovali, že se stav Navalného zlepšil a byl postupně probuzen z umělého spánku.


    Jan Keller s odvoláním na slova analytika Jana Schneidera ironicky uvedl, že o Novičoku toho víme v podstatě dost. Jelikož podle něho víme, že útok Novičokem prakticky nelze přežít, ale Sergej Skripal ho přežil. Také víme, že jed útočí na každého, kdo kolem něj projde, ale jindy si zase vybírá cílenou oběť.



    Navíc je pro Kellera zajímavé, jak sami Rusové s Novičokem pracují. Podle něj po jedu sáhnou vždy, když mají pocit, že je na jejich zemi uvaleno příliš málo sankcí. Takže použijí Novičok a mohou počítat s novými sankcemi.


    Také ho podle něj Rusové používají, když se blíží dokončení nějakého důležitého projektu mezi RF a další zemí. Proto Novičok použijí, aby projekt těsně před koncem zhatili.



    „V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argument,“ uvádí ironicky Keller.



    Na závěr Keller připomíná, že další velkou zakázkou by pro Rusko mohla být výstavba nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. Čeká tedy, kdy bude Novičok znovu vytažen a proti komu by mohl být útok veden tentokrát.


    Incident v Salisbury


    V březnu 2018 byl v Salisbury otráven bývalý důstojník ruské rozvědky Sergej Skripal a jeho dcera Julia. Incident vyvolal velký mezinárodní skandál.


    Londýn učinil prohlášení, že se na tom podílelo Rusko, Moskva to kategoricky popírá.


    Ruská strana mnohokrát navrhovala společné vyšetřování incidentu, avšak Velká Británie to ignorovala, a odmítla pustit Rusy ke Skripalovým.


    Ruské ministerstvo zahraničí usvědčilo britskou premiérku Theresu Mayovou ze lži. Tvrdila, že jed byl zhotoven v Rusku, avšak laboratoř Porton Down to vyvrátila.



    V září 2018 Londýn zveřejnil fotografie „podezřelých“ z otravy v Salisbury. Podle tvrzení britské strany jsou to dva důstojníci GRU, Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.


    Ti ale v rozhovoru pro šéfredaktorku Sputniku a RT Margaritu Simoňanovou uvedli, že zavítali do Británie jako turisté, nejsou ve styku s ruskými tajnými službami, a nemají nic společného s případem Skripalových.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑