• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Brexitové dohry: Brusel odmieta priznať britské vody Britom

    7-9-2020 Zem & Vek 86 582 slov zprávy
     



    Zdroj: Shutterstock

    Európska únia odmieta diskutovať o zmluve o rybolove, pokiaľ sa Spojené kráľovstvo nevzdá vyhlásenia o úplnej zvrchovanosti nad vlastnými teritóriami. V rámci Spoločnej rybárskej politiky (Common Fisheries Policy – CFP), spoločnosti z 27 členských štátov EÚ môžu chytať viac ako 60% rýb v britských vodách.


    Francúzi majú napríklad legálne právo loviť väčšinové percentá tresky v Lamanšskom prielive alebo Írskom mori. Spojené kráľovstvo chce získať späť kontrolu nad svojimi teritóriami a dohodnúť sa na ročných rybárskych licenciách s krajinami EÚ. Brusel však požaduje dlhodobé prísľuby. Podľa zdrojov The Times by hlavný vyjednávač EÚ a bývalý francúzsky minister Michel Barnier súhlasil „iba s malými zmenami.“


    „EÚ vždy tvrdila, že rybolov je kľúčovou otázkou rokovaní, ale následne odmieta diskutovať,“ uvádza zdroj z britského prostredia. „Dúfali sme v pokrok a predložili dokumenty. EÚ sa odmieta angažovať kvôli požiadavkám, ktoré si sama stanovila. Z ich strany je potrebný väčší zmysel pre realitu, keďže sú tu zmeny, ktoré vyplývajú z nášho odchodu z EÚ.“


    Boris Johnson povedal: „Hľadáme vzťah, ktorý rešpektuje našu zvrchovanosť a nachádza sa v jadre dohody o voľnom obchode. EÚ však stále trvá nielen na tom, že musíme akceptovať kontinuitu so štátnou pomocou a politikou rybného hospodárstva EÚ, ale tiež na tom, že s tým musíme súhlasiť skôr ako bude možné spraviť úpravy právnych textov.“


    Spojené kráľovstvo oficiálne opustilo EÚ 31. januára 2020. Zostáva však viazané pravidlami a nariadeniami „prechodného obdobia“ do konca roka. Ak sa do tohto dátumu strany nedohodnú, Londýn sa obráti na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO). The Times píše, že ak si Brusel vynúti stav bez dohody, britské kráľovské námorníctvo sa čoskoro stretne s ochranou dánskych, francúzskych a španielskych rybárov v britských teritoriálnych vodách a môže dochádzať k podobným potýčkam ako v posledných rokoch.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Pramene:


    [1] Michel Barnier refuses to open talks on Brexit fishing deal; autor: Bruno Waterfield; The Times, 1.9.2020


    [2] Downing Street hits back at EU for ‚unnecessarily difficult‘ Brexit talks after France blames UK for deadlock; autor: Rebecca Speare-Cole; Evening Standard, 1.9.2020


    [3] UK fisheries accuse EU of using ‚nuclear option‘ in Brexit talks; autor: Lisa O´Carroll; The Guardian, 2.6.2020


    [4] PM threatens no-deal Brexit over EU’s state aid rules; autor: Tip Shipman; The Times, 30.8.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑